Anavarza Antik Şehri

 
anavarza kalesi

Anavarza Antik Kenti Hakkında

Adana'ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken adreslerden biri olan Anavarza Antik Şehri, kent merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre mesafede bulunur. Adana'nın kuzeydoğusunda bulunan bölgede aktif kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kentteki Anavarza Kalesi, Çukurova bölgesindeki oluşumların başında olan ve yaklaşık 200 metrelik bir kaya üzerine yerini alan Antik Kentin parçalarının büyük bir kısmı yıkılmıştır.

 

Anavarza Antik Kenti Neden Yapılmıştır?

143 dönümlük alan üzerinde tarihe ışık tutmak ve bilinmeyenleri keşfedilmeyi bekleyen Anavarza Antik Kenti bir takım kaynaklarda Kilikya'nın Efesi olarak ifade edilmektedir.

Görkemli bir yapısı bulunan Anavarza Antik Kenti'nde hala keşfedilmeyi beklenen su kemerleri, hamamlar, kilise, zafer takıları, stadyumu ve tiyatrolar bulunmaktadır.

Hygieia ve Eros Heykelleri

Özellikle bölgede dikkat çeken Hygieia ve Eros Heykelleri de son derece göz kamaştırıcıdır. Anavarza Antik Kenti'nde yaklaşık olarak 2013 yılından beri devam eden kazı çalışmalarında Hygieia olduğu düşünülen ve aşk tanrısı Eros'un olduğu ve iki parça baş kısımları olmayan heykel çıkartılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde bazı eserler halen gün yüzüne çıkartılmayı beklemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Anavarza Kalesinin Efsanesi

Adana Anavarza Kalesi'nin de bir efsanesi bulunmaktadır. Anavarza, zamanın bir kısmında çok mutlu bir şehirmiş. Halk gündüz çalışır, akşam keyifli bir şekilde vakit geçirirmiş. Buranın kralının da son derece güzel ve akıllı bir kızı armış. Bu kıza hem Sis Kralı'nın oğlu hem de Misis Antik Kenti Kralı'nın oğlu talipmiş. Israrcı olmaya devam eden krallara, baba kız bir şart koşmuş. Şehre en bol suyu kısa süre içerisinde getiren ile kralın kızı evlenecekmiş.

Suyu güzel kızın içten içe sevdiği Sis Prensi kısa süre içerisinde şehre getirsin diye dua etmiş. Ancak suyu ne yazık ki o getirememiş. Yaptığı işe çok özenmeyen kolay yoldan suyolu yapan Misis Antik Kenti Prensi suyu getirmiş. Kız bu durumu kabullenemeyerek, kendini Anavarza Kayalıkları üzerinden aşağıya atmış.

Uzun yıllar boyunca dillerden dillere aktarılan Anavarza Antik Kentin - Kalenin efsanesi bu şekildedir. Dinleyenlerin yüreğini acıtan bu efsanenin gerçek olduğu ifade edilmektedir.

Anavarza'ya ulaşım için Adnan Şakirpaşa Havalimanı sayfamız ile Adana Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Adana Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı