Aydın Nazilli İlçesi

 
aydın nazilli

Nazilli İlçesi Hakkında

Ege Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Aydın, Evliya Çelebi’den Heredot’a kadar tüm ziyaretçilerini büyülemeyi başarmıştır. Aydın’ın önemli bir turistik bölge olmasını sağlayan Nazilli, dünyada görülebilecek en güzel gökyüzüne ve harika bir iklime sahiptir. Nazilli Aydın İlinin en çok nüfusa sahip 2 ci büyük ilçesidir. Menderes Ovasın da kurulmuş ilçe sebze ve meyve yetiştiriciliğinde öne çıkmıştır. Sümerbank’ın ilk basma fabrikası Cumhuriyet döneminde bu ilçede kurulmuştur.

Genel olarak yaz turizmi için tercih edilen bölgeye ilkbahar ortalarından sonbahar sonuna kadar ziyaret gerçekleştirilebilir. Nazilli yaylaları ile meşhur bir yerdir. İlçede kamp yapmak, doğa yürüyüşlerine çıkmak ve kültür turlarına katılmak isteyenler Nazilli’de aradıklarından çok daha fazlasını bulabilirler.

 

Otel, pansiyon, apart otel, kamp ve karavan alanlarının çok olduğu beldede farklı ihtiyaç ve bütçelere uygun konaklama seçenekleri bulunabilir. Lüks bir tatil planı yapanlardan farklı bir tatil anlayışına sahip olanlara kadar geniş bir turist kesimini ağırlamayı başaran Nazilli, Kuşadası ve Didim’e olan yakınlığıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Verimli topraklara sahip olan bölge, değişik damak tatlarını denemek isteyenlere de kucak açar.

Uzun Çarşı ve Nysa Antik Kenti bölgede tatil yapanların mutlaka görmesi gereken adresler arasında sayılabilir. Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Nazilli, kültür turizmi tutkunları için de alternatif bir tatil rotası oluşturur. Harpasa Antik Kenti ve Mastaura Antik Kenti gezilip görülmesi gereken yerlerdir. Esenköyde bulunan Arpaz Beyler Konağı ve Arpaz Kulesi de Osmanlı döneminde kalmış ziyaret edebileceğiniz diğer kültürel miraslardır. İlçe merkezinde konaklama yapılarak çevre bölgeler günü birlik turlarla gezilebilirken, yeşil doğası ve temiz havasıyla fark yaratan belde, Osmanlı Hamamlarıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Nazilli Pidesi

İlçeye yapacağınız gezide kesinlikle ünlü Nazilli Pidesinin tadına bakmalısınız. Bu önemli lezzeti tatmadan dönmeyiniz. Nazilli Pidesi ilçede kıymalı, peynirli, kaşarlı, karışık, yumurtalı, tavuklu, çeşitli otlu ve tahinli olarak yapılmaktadır. Nazilli Pidesinin yerken üzerine turunç sıkmayı unutmayınız.

Bölgedeki ulaşım imkânlarının gelişmiş olması sebebiyle tarihi ve turistik yerlere gitmek son derece kolaydır. Dönemsel olarak Nazilli ve yakın çevresinde düzenlenen festivallerde katılımcılar bölgede olmanın keyfini çıkarırken tatilde olmanın huzurunu da içinde hisseder. Yerli tohum takas şenlikleri, deve güreşi festivali ve doğa şenlikleri konuklarına doğal ortamda yaşamanın ayrıcalığını hissettirir.

Nazilli gezisi için Aydın'a havayolu ile ulaşım bilgilerine Adnan Menderes Havalimanı sayfamızdan, Aydın'a karayolu ile ulaşım içinse Aydın Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Aydın Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz. Web sitemizin "Seyahat Rehberi" bölümü Aydın ve ilçeleri için yapacağınız seyahatin planlamasında gerekli tüm bilgileri bulmanıza yardımcı olacaktır.