Ilgaz Dağı Milli Parkı

 
ılgaz dağı milli parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı Gezisi

Doğa ile iç içe bir vakit geçirmek isteyenler için Ilgaz Dağı Milli Parkı gezisi en iyi seçenek olurken alternatiflerin sayısı da oldukça fazladır. Birçok farklı amaçla bu park ziyaret edilebilir, hafta sonlarınızı geçirebilirsiniz. Hem doğa turizmi hem de sportif açıdan farklılık olması bakımından tercih edilebilir olan Ilgaz Dağı Milli Parkı yeşilin gök mavisiyle buluşma noktasıdır.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Özellikleri

Karaçam, Kızılçam, Köknar ağaçların birbirine karıştığı zengin orman topluluklarına sahiptir. Akarsuların içinden geçen bölgede geyik, yaban domuzu, kurt, tilki türleri bulunurken endemik bitkilerin sayısı da oldukça fazladır. Bununla birlikte hem volkanik hem de deprem fay hattı etkisiyle ortaya farklı bir güzellik çıkmıştır. Jeolojik oluşumlu bölgede peyzaj çeşitliliği de doğal bir şekilde kendisini gösterir.

Ilgaz Dağı Milli Park Neler Var?

Doğa ortamında yürüyüş, trekking imkanları varken yeni yerlerin keşfedilmesi, insan eli değmemiş güzelliklerin görülmesi adına da Kastamonu gezilecek yerler denilince milli park ilk seçenektir. Bahar mevsiminde de yine temiz hava almak isteyenler için ideal olurken daha ziyade kış aylarında talep patlaması yaşanır.

Kayak Sporu

Yaz ve kış aylarıyla bahar mevsimlerinde de ziyaret edilebilir bir bölgedir. Kayak sporu için en güzel merkez mili parkın içerisindedir. Kayak pisti 800 metre uzunluğundadır. 1500 metrelik iki adet telesiyej ve teleksi tesisi var olması da güzel bir tatil günü geçirmenizi sağlayacaktır.

Karavan Kampları

Ankara’ya yalnızca 200 kilometre uzaklıkta olması da hafta sonu başkentten gelişleri kolay hale getirir. Bunun dışında doğal yürüyüşlerin yapılacağı bölgeler mevcuttur. Hem çadır hem de karavan kampları için ideal olan Ilgaz Dağı Mili Parkı gezilecek yerleri itibariyle de en iyilerdendir. Günübirlikte gezilerle de gelebilir, spor faaliyetlerine katılabilirsiniz.

Sportif Olta Balıkçılığı

Baldıran Vadisi içerisinde bulunan Karasu Deresi ise alabalık üretim tesislerine sahiptir. Burada avlanma göletleri vardır ve kullanılabilir. 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında sportif olta balıkçılığı yapmak isteyenler bu bölgeyi kullanır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

İlk olarak 1976 yılında kurulmuş ve korunmaya alınmış bu doğal güzelliklerin merkezi Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede sorusu çokça sorulur. Batı Karadeniz’de olup Kastamonu sınırlarındadır. İl merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. Bazı kısımları Çankırı’ya daha yakındır. Ayrıca Ankara’ya 200 kilometre mesafede bulunması da yerli turistlerin hafta sonu planlarında kullanmasını da mümkün hale getirir. Kolaylıkla özel araçlarla veya toplu ulaşım araçlarıyla gelinebilir. Şehir merkezinden ulaşım için Etnografya Müzesi arkasından kalkan dolmuşlara binilmesi yeterlidir. Sizlerde son derece ihtişamlı doğa karşısında çeşitli sporlar yapmak ve manzaranın tadına varmak için hemen bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Kastamonu'ya şehir dışından gelerek Ilgaz Dağı Milli Parkına ulaşmak isteyen doğa severler havayolu ile Kastamonu Havalimanına gelebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Kastamonu Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Kastamonu Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı