İzmir Urla

 
izmir urla

Urla Hakkında

İzmir’in en renkli cenneti olarak adlandırılabilecek olan Urla İlçesi, 3 koy ve 12 adaya sahiptir. Tarihe ismi Klazomenai olarak geçen Urla, antik dönemde ticaret için önemli bir liman görevi görmüştür. Mevsim çiçekleri ve taze otlarıyla İzmir’in rengi olan belde, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de önemli bir yer tutar. Salkım salkım üzümlerin bütün Urla yolunu, meydanını ve caddelerini kapladığı dönem görülmeye değerdir.

Şehir merkezinde bulunan konaklama seçenekleri farklı ihtiyaç ve zevkler düşünülerek çeşitlendirilmiştir. Merkezde bulunan Sanat Sokağı, yerlilerin yanı sıra bölgeyi tatil için seçen turistlerin de ilgi odağıdır. Pazar günleri sokakta düzenlenen sanat etkinlikleri güzel bir gün geçirmek isteyen çevre sakinlerinin de akınına uğrar. Nesilden nesile aktarılan dükkanların yer aldığı Malgaca Pazarı, fırınlar, kahvehaneler, esnaf sohbetleri ve bölgeye özel alışveriş imkanın sunan sayısız dükkan, hediyelik eşya arayışına da en güzel cevabı verir.

 

Genel olarak yaz aylarından bölgeye akın eden turistler için Eylül-Kasım ayları arasında en doğru tarih seçeneği olarak sunulabilir. Pansiyonlar, butik oteller, bağ otelleri ya da sahile yakın konaklama seçeneklerinde sunulan kaliteli hizmetler tatilin bitmesini istemeyecek olan misafirlere özel olarak çeşitlenir.

Urla Plajları

Urla birbirinden güzel koylara ve plajlara sahiptir. Yüzmeye doyamayacağınız plajları sıralamak gerekirse; İskender Koyu, Kum Denizi PlajıDemircili Plajı, Melengeç Plajı, Bodrum Koyu, Akkum Plajı, Altınköy Plajı, Kum Denizi Plajı, Zeytineli Plajı, Çeşmealtı Plajı, Yassıcaada Plajı ve Gülbahçe.

Urla ve Enginar

Ege mutfağının en gözde lezzetlerinin tadına bakma fırsatı sunan Urla restoranları; balık, zeytinyağlı mezeler, tencere yemekleri ve sabah kahvaltılarıyla ünlüdür. Yaz aylarında nispeten hareketlenen gece hayatı yine de popüler tatil beldelerindekiler kadar renkli değildir. Nisan ayındaki Enginar ve Mart ayındaki ot festivalleri bölgede sezon dışı hareketliliğin yaşanmasını sağlar.Urla ülkemizin en çok enginar yetiştirilen bölgesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Doğal zeytinciliğin ve zeytinyağının adresi olan Urla, Ağustos ayında düzenlenen geleneksel Bağbozumu Şenlikleriyle tüm dünyadan gelen misafirlerini büyük bir özenle ağırlar. Zeytine yağın ve üzüme balın düştüğü günlerde yerel ürünler ve el tasarımı hediyelik eşyalar büyük ilgi görür.

Urla seyahati için İzmir'e havayolu ile ulaşım bilgilerine Adnan Menderes Havalimanı sayfamızdan, İzmire karayolu ile ulaşım içinse İzmir Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek İzmir Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz. Web sitemizin "Seyahat Rehberi" bölümü İzmir ve ilçeleri için yapacağınız seyahatin planlamasında gerekli tüm bilgileri bulmanıza yardımcı olacaktır.