Kaçkar Dağları Milli Parkı

 
kaçkar dağları milli parkı

El Değmemiş Doğal Güzellik, Kaçkar Dağları Milli Parkı

Doğu Karadeniz’in el değmemiş doğal güzelliklerinden olmasıyla tanınan Kaçkar Dağları Milli Parkı, 1994 yılından beri varlığını devam ettirmektedir. Milli Park ilan edilen günden itibaren korunmaya alınan bölgede çok sayıda gezilecek yerler mevcuttur. Rize gezilecek yerler denildiğinde akla gelen bölgelerden olan park 51,550 hektarlık alana sahiptir. Özellikle yeşilin her tonunu görmek isteyenler için muhteşem manzaralara sahiptir. Sizleri kendine hayran bırakacak doğal güzelliklerde hatıranız olması için yılın her günü ziyaret edebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarını ağırlamaya devam ederken yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz’de gezdikleri ilk yerler listesindedir.

 

Kaçkar Dağları Milli Parkı Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin ilçesindeki Verçenik Yaylası en özel alanlar arasındadır. Bunun ilk nedenlerinden biri ise Tatos Gölleri manzarasını seyretme keyfidir. Özellikle yaz aylarına doğru bahar döneminde etrafta açan çiçeklerle hoş bir görüntü sizleri bekliyor. Burada Kaçkar’a tırmanırken mola verilir, kamp yapılır ve temiz havanın ne derece önemli olduğu test edilir.

Şenyuva Köyü

Yeşilin içerisinde kaybolmuş güzelliğiyle sizleri bekleyen Şenyuva Köyü de Karadeniz insanıyla tanışmak isteyenler için idealdir. Köprüsü ve doğal güzellik içerisindeki yöresel lezzetleriyle mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kito Yaylası

Kaçkar Dağları Mili Parkı içerisindeki 2400 metre yüksekliğiyle Karadeniz’i izleme fırsatı veren Kito da görülmesi gerekenlerdendir. Hemşin ilçesinde olup Rize’nin sis görmeyen günlerde harika bir doğa keyfini sizlere yaşatacaktır.

Zilkale Gezisi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçe sınırlarında olup Fırtına Vadisi tepesindeki Zilkale’de park gezisinde görülebilir. Heybetli duruşuyla yeşilliğin içerisinden çıkma bir kaledir. Tarihi ve kültürel anlamda da bir gezi olması adına mutlaka fotoğraflanması gereken çok sayıda önemli unsur burada gizlidir.

Pokut Yaylası

Enfes dağ ve doğa manzarasının iç içe olduğu Pokut Yaylası, 1800 metre yükseklikte olup en çok ziyaret çeken yerlerdendir. Sizlerde hemen Kaçkar Dağları Milli Parkı yaylarına ve doğal güzelliklerine ziyaret adına bir plan oluşturabilirsiniz. Bu güzelliklerin daha iyi ve rahat gezilmesi için kış sonrasındaki bahar ayları tercihtir. Mayıs ayı ise çok daha iyi bir seçim olarak önümüze çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kaçkar Dağları Milli Parkı Nerede?

Karadeniz’in sembol kentlerinden olan Rize’de yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı nerede sorusu sıklıkla görülür. Büyük bölümü Çamlıhemşin ilçesinde kalıp hem hava hem kara yoluyla gelinebilmektedir. Erzurum ve Artvin sınırlarında da bazı bölgeleri olduğu bilinir. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olan milli park içerisinde mutlaka görülmesi gereken çok sayıda özel kısım mevcuttur.

Şehir dışından Kaçkar Dağları Milli Parkına ulaşım karayolunu tercih edecek tarih severler için ise Rize Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Rize Otobüs Biletini online satın alabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı