Karatepe Aslantaş Milli Parkı

 
karatepe aslantaş milli parkı

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Hakkında

1996 yılına kadar Adana'nın bir ilçesi olan Osmaniye, bu tarih sonrasında il ilan edildiğinde bu bölgede yer alan birçok farklı kültürel ve tarihi lokasyon turizm açısından farklı bir konuma ulaşmıştır. Örnek olarak Kadirli ilçesinin 22 kilometre uzağında ve Ceyhan nehri kıyısında bulunan Karatepe Aslantaş mevki, bugün tarihi değerleri ve çevresel özellikleri ile bir milli park olarak ilan edilmiştir.

 

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Tarihi

Milli park, bugün Türkiye'nin korunan tarihi alanları içerisinde bulunmak ile birlikte 1958 yılından itibaren bu kritere sahiptir. Bölgenin geçmişine bakıldığında ise M.Ö. 8. yüzyıl döneminde bir Geç Hitit yerleşim ve kalesi bulunduğu görülürken, sonrasında ise Roma ve Bizans dönemlerinde bu bölgede yerleşimler sağlanmıştır. Bugün de halen milli park sınırları içerisinde bahsedilen bu dönemlere ait tarihi eserler yer almaktadır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Özellikleri

Ortasından Ceyhan ırmağı geçen bu milli park sınırlarında büyük kızılçam ormanları, meşelikler ve bölgenin bitki türleri ile hayvan türleri yer almaktadır. Amanos Dağları ile Doğu Toroslar arasında kalan bu bölgede çalı ve orman toplulukları bir arada bulunurken, çok farklı ve yemyeşil bir bitki örtüsü görülmektedir.

Milli Park faunası içerisinde ise baraj gölü ile birlikte koruma altında bulunan 52 farklı familyada yaklaşık 200 adet kuş görülmektedir. Ayrıca alanda memeli hayvanlar, sürüngenler, amfibi türleri, değişik türlerde 22 çeşit balık ver farklı cinslerde orman hayvanları ile karşılaşılmaktadır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Aktiviteleri

Korunan ve turistik olarak çok yüksek değer gören milli park sınırlarında özellikle düzenlenmiş patika yollar ile birlikte çok keyifli ekoturizm ve doğa yürüyüşleri yapılabilir. Fotosafari etkinlikleri için hem doğal anlamda hem de açık hava müzesi ile birlikte tarihi eserler anlamında milli park önemli bir yere sahiptir.

Aslında milli park bölgesi eski bir yerleşim yeri oluşturduğu için etrafında bir kale ve 1 kilometre uzunluğunda surlar ile örülmüş eski bir antik bölüm bulunmaktadır. Park sınırlarında eski bir kilise harabesi, mozaik taban döşemeli bir bazilika, bir hamam harabesi, Roma ya da Bizans döneminden kalmış eserler gibi noktalar görülebilir.

Park sınırları içerisinde piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık dışında kuş gözlemciliği ve yaban hayatı gözlemciliği etkinlikleri de sağlanmaktadır. Bölgede çeşme, otopark, büfe, piknik alanları ve tarihi yapılar ile birlikte geniş bir kullanım rahatlığı sağlanırken, gölet etrafında piknik yapılabilir, gezi ve kamp gibi imkanlar elde edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Giriş Ücreti

Milli parka giriş gerçekleştirmek için çok cüzi bir rakam ile birlikte şahıslar için 6 TL, bisiklet için 6 TL olmak üzere otomobil 18 TL ve büyüyen araçlar için kısmen daha yüksek ücretler talep edilmektedir. Ayrıca park içerisinde çadır kampı yapmak için günlük 30 TL ve karavan ile konaklamak için günlük 30 TL gibi bir ücret talep edilmektedir.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Ulaşım

Milli parka ulaşım gerçekleştirmeniz için Kadirli ilçesinden 22 kilometre mesafede bulunan Kızyusuflu Köyü sınırları içerisinde milli parka kolay ulaşmanız mümkündür.

Şehir dışından Osmaniye Karatepe Aslantaş Milli Parkı ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler Adana-Osmaniye-Elazığ arası sefer düzenleyen Fırat Ekspresi Tren Saatlerini inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Osmaniye Otobüs Firmaları sayfamızdan Osmaniye'ye sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.