Kaş Gezilecek Yerler

Kaş Hakkında Genel Bilgi

Antalya’ya 192 km uzaklıkta bulunan ilçe Antalya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip 4. İlçesidir. 2231 Km2 yüz ölçümüne sahip olan Kaş gözde bir turizm beldesidir. Kaş İlçesinin sahil uzunluğu toplamda 70 km’dir. Üzerine kurulduğu antik kentin Likya uygarlığında bilinen adı Habesa’dır (Habesos). Oldukça eski bir tarihe sahip olması ile bilinen ilçenin geçmişinin MÖ 2000 yıllarına dayandığı tahmin edilmektedir. Anti çağda Antiphellos adı ile bilinmiştir. Luwiler ile akraba olan ve Teke Yarımadasında uygarlık kuran Likyalıların sınırları içinde yer almışlardır. Bölge tarihi ile birçok arkeolojik çalıma yapılmış ve Hititlerin bu bölgede uzun süre hakimiyet sürdüğü bilgisine ulaşılmıştır. Makedonya Kralı Büyük İskender'in Anadolu’ya yaptığı seferde kent onun krallığı hakimiyetine girmiştir.

Kaş Gezilecek Yerler Fotoğrafları

antalya kaş
antalya kaş
kaş kalkan
kaputaş plajı
üçağız (teiminssa)
kekova batık şehir
kekova
kale (simena)
patara antik kenti
saklıkent kanyonu
büyük çakıl plajı
xanthos antik kenti

Antalya ve Fethiye Körfezi arasında kalan Teke Yarımadasında bulunan Kaş’ta Akdeniz iklimi hakimdir. Bölgenin yüksek kesimlerinde paralel olarak uzanan yüksek dağlar bulunmaktadır. Bu dağlar iklimin etkilenmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle 700 m’den sonra bölgede karasal iklimin etkilerine rastlandığı görülmektedir. Günümüzde Toros Dağları eteklerinde tarım ile uğraşan yerli halk sayısı oldukça yüksektir. Nüfusun %50’lik bir kısmının kırsal bölgede yaşadığı bilinmektedir.

Patara Antik Kenti

Kaş’ın Ovagelmiş Köyünde yer alan Patara Antik Kenti Likya’nın bilinen en önemli ve eski kentlerinden biridir. 1988 yılından bu yana bölgede birçok arkeolojik çalışma yapılmıştır. Bölgenin tarihi ile ilgili bilgi alınmasına olanak sağlayan kalıntılar kentte mevcuttur. Bulunan Hitit metinlerinde bölgenin adı “Patar” olarak geçmektedir. MÖ 13 yy kadar dayanan tarihinin yanı sıra orta tunç çağı ve demir çağına aitte birçok kalıntı mevcuttur. Patara bölgesinde birçok yazıt ve sikke bulunmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge stratejik konumu sebebiyle dikkat çekmektedir. Antik Kentin Tiyatrosu, onarılan Meclis Binası, onarılmayı bekleyen antik deniz feneri, yine onarılmış Roma Zafer Takı, Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, sütunlu ana cadde, liman ve tahıl ambarı antik kentte diğer gezilip görülecek yerlerdir. Tüm dünyanın Noel Baba diye bildiği Saint Nicholaos, Patara doğumludur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Patara Plajı

Antik kentin güney yönünde yer alan Patara Plajı 14 km uzunluğundaki sahili ile ülkemizin en uzun 2. Kumsalına sahiptir. Antik kentin içinden geçilerek ulaşılan plajda çok sınırlı tesis vardır. Neredeyse tamamı boştur. Caretta-Carettaların Akdeniz’ deki milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları en önemli kumsallardan biridir. Bu yüzden gece kumsalın kullanılması yasaktır. Plajda bulunan ve sahra çöllerini andıran kum tepeleri bir çok filme plato vazifesi görmüştür.

Büyük Çakıl Plajı

Antalya ilinin Kaş İlçesinde yer alan plaj görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği plaj Kaş’ın doğu bölgesinde yer almaktadır. İlçe merkezine 1.5 km uzaklıkta olan plaj 1000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Oldukça büyük ve geniş olmasının yanı sıra turkuaz renginde ki denizi ile hayranlık uyandırmaktadır. Denizin içerisinde soğuk su kaynağının bulunması plajı farklı kılan en büyük özelliktir. Plajın giriş kısmında çakıllar bulunsa da içi kumlar ile kaplıdır. Yine bu plaj yolu üzerinde ve ilçe merkezinde yer alan Küçük Çakıl Plajı ise ülkemizin en küçük ama en şirin plajlarından biridir.

Saklıkent Kanyonu

14 Km uzunluğa sahip olan Saklıkent Kanyon Patara Antik Kenti ile Tlos Atik Kenti arasında yer almaktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olması ile adını duyurmuş olan kanyon doğal bir güzelliğe sahiptir. Serin su kaynaklarına sahip kanyon ziyaret edenleri büyülemektedir. Doğa yürüyüşü yapmak ve fotoğraf çekmek için ideal olan kanyon Kaş merkezine sadece 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Saklıkent Kanyonu Kaş sınırında Muğla'nın Seydikemer İlçesi sıırları içersinde yer alır.

Letoon Antik Kenti

MÖ 7 yy’ da kurulduğu tahmin edilmektedir. Birçok tapınağın bulunduğu kent içerisinde tanrılara adanmış tapınma yerleri bulunmaktadır. Artemis ve Apollo’nun annesi olan Leto için yapılmış olan büyük tapınak kentin en dikkat çekici yapısıdır. Bu tapınağın MÖ 4 yy’ da yapıldığı bilinmektedir. Bölgede ele geçirilmiş olan birçok yazıt bulunmaktadır.

Xanthos Antik Kenti

Antik çağda Likya Uygarlığının idari merkezi olduğu bilinmektedir. Kaş’a 45 km uzaklıkta bulunan antik kent iki tepe üzerine kurulmuştur. Surlarla çevrili olan kentin 2 farklı akropolü bulunmaktadır Bunlardan biri Likya Uygarlığına aitken diğeri ise Roma İmparatorluğuna aittir. Dönem mimarisi ile ilgili kalıntılardan bilgi edinmek mümkündür

Aziz (St) Nikolaos Müzesi

Patara’da 13 yy ikinci yarısında dünyaya gelmiş olan Aziz Nikolaos piskoposluk yapmıştır. Dönemin önemli bir din adamı olması sebebiyle öldüğünde aziz statüsüne ulaşmıştır. Avrupa’da bilinen en önemli din adamlarından birisi olması sebebiyle dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Noel baba geleneğinin başlamasına öncülük etmiş olan bir din adamıdır. Noel’de çocuklara hediye dağıtması ile bilinen Nikalaos Noel babanın yaratılmasında önemli bir rol oynamıştır. Ölümünden sonra adın birçok yapı yapılmıştır. Demre İlçesinde yer alan kilise olarak bilinen müze günümüzde orijinalinden çok daha farklı görünmektedir.

Likya Uygarlıkları Müzesi

Andriake Antik Kenti içinde yer alan agora binasının restore edilmesiyle bu binada ve bahçesinde kurulmuş bir müzedir. 2015 Yılında ziyarete açılan müzenin her yeri tarihin izlerini taşımaktadır. İlgi çekici yapısı ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Müze içerisinde Antik dönem ticaret gemisi canlandırması bulunmaktadır. Antalya Demre İlçesinin Çayağzı mevkiinde yer almaktadır. Burayı ziyaret edenler he antik kenti hem de müzeyi ziyaret etmektedir.

Kekova Bölgesi

Kekova, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alır. Bölge Kaş İlçesi'nin doğusunda Ulu Burundan başlar Kekova Burnu'nun doğusunda, Kale (Demre) ovasında biter. Bölgede deniz kıyısında Kale ve Üçağız köyleri kara iç kısımda ise Çevreli ve Kapaklı Köyleri bulunur. Deniz ve kara olmak üzere her tarafı tarih ile kaplı olan bölgede Kekova Adası önünde yer alan batık şehir tekne gezileri ile görülmektedir. Kıyıya paralel uzanan Kekova Adası’nın oluşturduğu boğaz özel Kekova Mavisi denen bir renge sahiptir. Üçağız (Teiminssa) ve Kale (Simena) köyleri bugünde üzerinde yaşam olan antik kentlerdir.

Kalkan Beldesi

Kaş İlçesinin batısında yer alan bir mahallesidir. Kaş Kalkan arası 25 km olup yol üstünde bir kanyon ağzında bulunan Antalya'nın dünyaca ünlü Kaputaş Plajı yer alır. Harika bir koyun kıyısına kurulmuş Kalkan Mahallesi mavi bayraklı plajı, marinası, çarşısı, villaları, otelleri, pansiyonları, restoranları, eğlence yerleri ile yoğun bir şekilde turistlere hizmet vermektedir. Antalya'nın bilhassa Avrupalı turistler tarafından rağbet gören önemli bir turistik beldesidir.

Kaputaş Plajı

Bir kanyonun denize ulaşan ağzında yer alan turkuaz rengi suları ile dünyaca ünlü bir plajdır. Kal Kalkan Karayolu üstünde yer alır. Kalkan’a 10 km, Kaş’a ise 20 km uzaklıktadır. Yaklaşık 190 basamak merdivenle inilip çıkılan plaja Kaş ve Kalkan’dan yazın minibüs seferleri yapılmaktadır. Plajda şezlong, güneşlik, duş, tuvalet ve kafeterya hizmeti vardır.

Kaş Ulaşım

Kaş seyahatiniz için Antalya Otobüs Firmaları ve Kaş Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyip, Kaş ve Kalkan otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz. Yine Antalya Havalimanı sayfalarımızda Kaş'a havayolu ulaşımı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kaş Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster