Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer Antalya iline bağlı bir ilçedir. Antalya şehir merkezine 40km uzaklıkta yer alan ilçe 53.483 km2’ lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Berrak denizi ve doğal güzellikleri ile turistlerin vazgeçilmezi olan ilçe özellikle Rus ve Alman turistler tarafından tercih edilmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ilçedir. Yaz aylarında yoğun nüfus artışının yaşanması bölgede ki turizmi olumlu yönde etkilemektedir. MÖ 690 yılına kadar uzanan geçmişe sahip olan ilçenin önemli bir liman kenti olduğu bilinmektedir. Coğrafi özelliklerinin elverişli olması sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Deniz, dağ ve ormanların muhteşem birleşimi ile doğaseverlerin uğrak noktası haline gelmeyi başarmıştır.

Batı Toros eteklerinde uzanan Kemer ilk başlarda küçük bir köy olsa da zamanla gelişerek Antalya'nın ilçelerinden biri haline gelmiştir. 1960’lı yılların başında herhangi bir karayolu olmadığı için ulaşım denizden sağlanmaktaydı. Karayolunun geliştirilmesi ile köy olan bu bölgeye ulaşım sağlanmış ve sonrasında hızlı bir şekilde gelişmiştir. 1980’li yıllarda temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan yerli halk turizmin gelişmesi ile birlikte bölgenin gelişmesine yardımcı olmuştur. Göynük, Tekirova, Çamyuva, Çıralı Kemer İlçesinin sahil kenarında yer alan önemli turizm merkezleridir.

Kemer Gezilecek Yerler Fotoğrafları

antalya kemer
antalya kemer
kemer kuğulu park
antalya kemer
kemer ayışığı plajı
kemer yörük parkı
kemer yörük parkı
kemer ayışığı plajı
phaselis antik kenti
çıralı yanartaş
göynük kanyonu
olimpos plajı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Göynük Kanyonu

Kemer ilçesinin Göynük Beldesinde bulunan Göynük Kanyonu doğal güzelliği ile ziyaret edenleri büyülemektedir. Bir çok yabani hayvana ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bitki çeşitliliği ve birçok spor aktivitesinin yapılabilmesi bölgeyi cazip kılmaktadır. Özellikle yaz aylarında serinlemek ve yürüyüş yapmak için sıklıkla tercih edilen bir kanyondur. Kemer ilçesinde bulunan kanyon Antalya şehir merkezine 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımın kolay sağlanması bölgenin tercih edilmesinde önemli bir rol oynar. Gölet etrafında cafe, restoran ve dilenme alanları bulunmaktadır. Özel işletmeler tarafından çalıştırılan bu yerler turizmi olumlu yönde etkilemektedir. Rafting yapılabilecek alanın olması dışında zipline içinde uygundur.

Yörük Parkı

1982 Yılında kurulan Yörük Parkı özel turizm belgesine sahiptir. Otantik bir tasarıma sahip olan park içerisinde yemek ve içecekler satılmaktadır. Doğal ortamları sevenlerin vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmış olan park Yörük köy hayatından esinlenerek tasarlanmış açık hava folklor müzesidir. Türk kültür ve değerlerinin yaşatılabilmesi ve aktarılması için oldukça uygun olan Folklorik Yörük Parkı turistlerinde ilgisini çekmektedir.

Ayışığı Plajı

Antalya İli Kemer İlçesinde bulunan Ayışığı Plajı bölgenin en güzel plajlarından biridir. Kemer ilçesinde bulunan plaj özellikle yaz aylarında yoğun rağbet görmektedir. Kemer ilçesine bağlı bir koyda yer alan plajın en çok dikkat çeken özeliği ise kumsalıdır. Kemerin en güzel koyu olarak kabul edilmektedir. Altın sarısı kumları ile muhteşem bir görüntüye sahip olan plajın denizi de oldukça berraktır

Phaselis Antik Kenti

İ.Ö 7 yy’ da Rodoslular tarafından kurulmuş olan bir kenttir. 3 limana sahip olan kent antik dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Savaş limanı, Güney limanı ve Korunmuş liman kentin limanlarıdır. Bu limanlardan en önemlisi ise güney limanı olarak bilinmektedir. Hamamlar, agora ve tiyatronun kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Phaselis bazı kitaplarda Likya bazı kitaplarda ise Pamfilya bölgesi olarak gösterilmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentte Roma, Bizans ve Selçuklu dönemi izleri görülmektedir.

Çıralı Yanartaş

Binlerce yıldır hiç sönmeden yanan Çıralı Yanartaş hakkında birçok efsane (Khimaira) mevcuttur. Neden ne nasıl yandığı ile ilgili detaylı araştırmalar yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı Beldesinde yer alan ilgi çekici bölge Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Yöre halkı tarafından gizemli taş olarak tasvir edilen bölge mitolojik bir efsaneye sahiptir. Antik dönemden beri kullanılan tepede kayaların arasından çıkan gaz yanmaktadır.

Olympos Antik Kenti

Antalya’nın batısında yer alan Olympos Antik Kenti önemli bir liman kentidir. Antalya şehir merkezine 87 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kentin kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ele geçen sikkeler bölge tarihi ile ilgili bilgilere ulaşılmasına olanak sağlamıştır. Likya birlik sikkeleri İ.Ö 167-168 yılları arasında basılmıştır. Kentin bilinen en önemli özelliği ise Likya’nın doğusunu temsil etmesidir. Kumluca İlçesi sınırları içinde kalan kent konum olarak Kemer Kumluca sınırındadır. Olimpos Plajı ile Çıralı Plajı bitişiktir.

Tahtalı Dağı Teleferik

Tahtalı Dağı’nda bulunan Olympos Teleferik nefes kesici bir manzaraya sahiptir. Yaz ve kış ayrı ayrı güzellikleri gözler önüne serer. Macera sevenler tarafından da benimsenen bu teleferik yolculuğu sizi gün batımı ve gündoğumu müthiş bir noktaya taşır. Teleferiğin 2.365 m. yüksekliğindeki zirve istasyonunda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesis bulunmaktadır.

Kemer Ulaşım

Kemer seyahatiniz için Antalya Otobüs Firmaları ve Kemer Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyip, Kkemer otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz. Yine Antalya Havalimanı sayfalarımızda Kemer'e havayolu ulaşımı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kemer Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster