Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Hakkında Genel Bilgi

Antalya ilinin ikinci en büyük ilçesidir. Manavgat ilçesinin kuzeyi Toros dağları ile çevrilidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçe birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. 2.283 km2 yüz ölçümüne sahiptir. Antalya’nın Alanya ilçesinden sonra en kalabalık ilçesi konumundadır. Antalya’nın turistik ilçelerinden biridir. Sahil şeridinin uzunluğu ve güzelliği sebebiyle özellikle yaz aylarında birçok turisti ağırlamaktadır. İlçenin kuzeyine doğru gidildikçe engebeli arazi sayısı artmaktadır. İlçe adı ile ilgili birçok teori ortaya atılmış olsa da bölgeye ilk yerleşen Manav isimli bir kavim sebebiyle bu isim verildiği düşünülmektedir. Manav adı verilen bu kavimin Türklerden oluştuğu bilinmektedir.

Manavgat Gezilecek Yerler Fotoğrafları

manavgat şelalesi
manavgat ırmağı
lyrbe antik kenti
side antik kenti anıtsal çeşme
side antik tiyatro
side müzesi
manavgat oymapınar barajı
altınbeşik mağarası
köprülü kanyon
tazı kanyonu
manavgat side
side antik kenti

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu ilçede birçok tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. 1220 yılında Selçuklu himayesi altına girmiş ve uzun bir süre Selçuklu himayesi altında kalmış olduğu bilinmektedir. 1472 yılına kadar bu hakimiyet devam etse de Osmanlının böyleyi ele geçirmesi ile bu süreç sonlanmıştır. Bölgenin en çok bilinen kenti Side antik kentidir Sadece bu kenti görmek amacıyla bile dünyanın her yerinden turistler bölgeyi akın etmektedir. Genel olarak kalıntılardan oluşan bu kent bölge tarihi ile ilgili bilgilere ulaşılmasına olanak sağlamıştır. Bunun yanı sıra doğal güzelliklerinin sayısı da oldukça fazladır. Side, Sorgun, Titreyen Göl, Kızılağaç, Çenger, Kızılot, Ilıca, Çolaklı, Kısalar ve Denizkent Manavgat'ın sahil kesimin de yer alan önemli turizm merkezleridir.

Manavgat Şelalesi

İsmini ilçe adından almış olan şelale ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. 4 metre yükseklikten akan şelale özellikle doğaseverlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Araçlarla safari yapılabilmesi, raftinge uygun bir alanda bulunması sebebiyle Manavgat ilçesinin en sık ziyaret edilen bölgelerinden biri olma özeliğine sahiptir. Antalya şehir merkezine uzaklığı ise 72 km’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Lyrbe Antik Kenti

Manavgat ilçesinin Bucakşeyhler Mahallesi sınırlarında yer almaktadır. Oldukça güzel bir ormanın içerisinden geçilerek ulaşılan bu antik kenti gezmek tamamen ücretsizdir. Pamphylia bölgesinin en iyi korunmuş kalıntılarını barındıran bu kentte birçok arkeolojik çalışma yapılmıştır. İstanbul üniversitesi tarafından yapılan bu arkeolojik çalışmalar kentin tarihi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılmasına sebebiyet vermiştir. Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait olan kalıntılar bulunmakladır. Kentin çevresinde oldukça iyi korunmuş olan sur duvarları bulunmaktadır. Büyük bir agorayı bünyesinde barındıran kent içerisinde anıtsal bir kapıda bulunmaktadır. Kapı agoranın içerisine girilmek üzere tasarlanmış ve Helenistik dönem mimarisi özellikleri taşımaktadır.

Side Antik Kenti

Pamfilya’nın en önemli liman kenti olma özelliğine sahiptir. MÖ 7 yy’ da ilk yerleşim yeri olma özelliği göstermektedir. Manavgat ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan antik kent birçok medeniyetten izler taşımaktadır. Side antik dönemin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kentin büyük olması gezip görülecek yerlerin sayısını da bir hayli arttırmaktadır. Şehir kapısı, Nymphaeum, suyolu, sütunlar, ticaret agorası, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı ve antik tiyatronun kalıntılarını günümüzde görmek mümkündür. Kent 7 yy’da Pamfilya bölgesi ile Lidya Krallığının egemenliği altına girmesi ardından Persler ve Büyük İskender egemenliği de bölgede görülmüştür.

Side Müzesi

Side antik kentinde yer alan bir müzedir. Side Antik Kentinin hamam binasının müze haline dönüştürülmesi ile Side müzesi 1962 yılında hizmete açılmıştır. Gerekli restorasyonların yapılması sonrasında müze haline getirilmiş olan agora hamamı içerisinde birçok medeniyete ait eser bulunmaktadır.

Altınbeşik Mağarası

Antalya bölgesinin bilinen mağaralarından biridir. 1994 yılından beri Türkiye’nin ilk ve tek milli mağara parkı olma özelliğine sahiptir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Altınbeşik mağarası 3 katlıdır. 1966 yılında bölgede yapılan araştırmalar sonrasın da mağara kamuoyuna detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. O günden sonra sadece Türkiye sınırları içerisinde değil dünyada da adını duyurmayı başarmıştır.

Oymapınar Barajı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Oympınar barajı Antalya’nın 2 büyük enerji santralidir. Manavgat nehri üzerinde kurulmuş olan baraj Türkiye’nin 9. Büyük hidroelektrik santrali olma özelliğine sahiptir. 1984 yılında enerji üretimine başlamış olan baraj ortalama 1.206.753.738 kilovatsaat elektrik üretimine sahiptir. Baraj Gölünde tekne turları yapılmakta Yeşil Kanyon ziyaret edilmektedir.

Manavgat Tekne Turu

Büyüleyici tekne turu Manavgat çayı üzerinde yer alan iskelelerden başlamaktadır. Farklı rota seçenekleri ile turistlerin istedikleri seçimi yapabildiği turlar oldukça ilgi çekmektedir. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelen tekne turları nisan ayında başlamaktadır.

Köprülü Kanyon

Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Rafting yapılmaya müsait olması ve çevresinde birçok kafe bulunması kanyonu ilgi çekici kılmaktadır. 25 km boyunca dar vadilerden oluşan kanyonda doğa yürüyüşü yapmak da mümkündür. Milli park olma özelliğine sahip olan kanyon ve çevresi 35.719 hektarlık alanı kapsamaktadır.

Tazı Kanyonu

Etkileyici yüksekliği ile ürkütücü bir görüntüye sahip olmasına rağmen sevenlerinin sayısı oldukça fazla olan Tazı Kanyonu özellikle son dönemlerde dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Gezginler, kampçılar ve doğa yürüyüşünü seven kişiler için ideal olan kanyon özellikle fotoğraf çekimine oldukça uygundur. Doğal güzellikleri ve bitki örtüsü görülmeye değer olan Tazı Kanyonuna ulaşımda oldukça kolaydır.

Manavgat Ulaşım

Manavgat seyahatiniz için Antalya Otobüs Firmaları ve Manavgat Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyip, Manavgat otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz. Yine Antalya Havalimanı sayfalarımızda Manavgat'a havayolu ulaşımı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster