Prusias Ad Hypium Antik Kenti

 
prusias ad hypium antik kenti

Kültürel Miras Prusias Ad Hypium Antik Kenti

İstanbul’a yakın olmasından ötürü de kolaylıkla ulaşılabilir olan Prusias Ad Hypium Antik Kenti Düzce’nin Konuralp Mahallesindedir. Antik kent sınıfında olup kültür turizmi açısından görülmeye değerdir.

 

Prusias Ad Hypium Antik Kenti Tarihi

Milattan Önce 3. Yüzyıla giden tarihiyle öne çıkan antik kentin birçok tarihi kalıntısı bulunmaktadır. Burası ilk kez “Hypios” adıyla çıkarken tepe üzerindeki kasabanın adıdır. Yapılan mücadele ve savaşlar neticesinde kral Prusias tarafından kentin idaresi başlanmıştır. Helenistik Çağ zamanında Antik Tiyatro yapımı başlanırken eklemeler ise Romalılara aittir. İki kademeye sahip olan buradaki tiyatronun da hem sahne arkası duvarı hem de ikinci kademedeki oturma sıraları halihazırda varlığını korur. Milattan önceye ait kalıntılar ve yapılar görmek isteyenler için bu antik kent birçok şeyi fazlasıyla sunar.

Gülbahar Hatun Camii Mimari Özellikleri

Günümüze ulaşan Prusias Ad Hypium Antik Kenti eserlerinden bir başkası da su kemerlerinin 11 adet istinat ayak kısmıdır. Su kanallarının bu şekilde üzerinden geçerek taşındığı belirtilir. Moloz taşla yapılmış olan su kemerinin binlerce yıl kullanıldığı da şaşırtıcı değildir.

Atlı Kapı: Giriş kapısı olan Atlı Kapı da varlığını korumaya başlayan bölümlerdendir. Lento üzerinde at tasviri görülürken aynı zamanda kral Prusias’ın annesi adına yaptırdığı düşünülen mezar steli üzerinde de Grekçe yazı mevcuttur.

Roma Köprüsü: Roma zamanına ait olup günümüze ulaşan Roma Köprüsü de yine antik kent eserleri arasındadır. Harç olmaksızın mermerlerin bir araya konulmasıyla oluşturulması da Roma gücünün gösterir. Bu açıdan benzersiz olan büyükçe köprünün kalitesi de tartışılmaz.

Roma Surları: 4.70 metre olan yüksekliği ve 118 metrelik uzunluğuyla Batı kısmındaki Sur Duvarları da kalanlardandır. Kesme blokların kullanıldığı yapıda yine harç kullanımı yoktur. Bundan ötürü Romalılar tarafından yapıldığı öngörülür. Son olarak ise Bizans onarımları göze çarpar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Prusias Ad Hypium Antik Kenti Konuralp Müzesi

Halihazırda çok zengin bir kültürel miras hüviyetine sahip Prusias Ad Hypium Antik Kenti için çalışmaların uzun yıllar devam ettiği bilinir. Oluşturulan Konuralp Müzesi ise 2003 yılından beri açık olup toplamad 6 bin 237 esere ev sahipliği yapar. 3 teşhir salonuna sahip olup 2 depo, 1 konferans salonuyla çıkarılan eserlerin listelenmesi, sergilenmesi ve tanıtılmasında rol oynar. Arkeolojik nitelikli 1848 eserin yanı sıra 491 etnografik eserde buradadır. 3 bin 898 sikkenin tamamı da yine sergilenenler arasındadır.

Prusias Ad Hypium Antik Kenti Nerede?

Düzce sınırları içerisinde olup Konuralp Mahallesi’ndeki Prusias Ad Hypium Antik Kenti ulaşımı rahattır. TEM üzerinden gelip Gölyaka çıkışından çıkacak İstanbul yolcuları merkezden 6 kilometre kadar giderek varabilir. Ankara’dan gelen misafirler ise Kaynaşlı çıkışından ayrılıp yine Düzce merkeze ulaşır. Buradan da 6 kilometrelik yolu geçip Konuralp yönünde devam ederek antik kente gelir.

Şehir dışından Prusias Ad Hypium Antik Kenti Ulaşım karayolunu tercih edecek yolcular için ise Düzce Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Düzce Otobüs Biletini online satın alabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı