Santorini Adası (Thira)

santorini adası

Santorini Adası Hakkında

Yunanistan’a bağlı Kiklad Takım Adalarından olan Santorini Adası, volkanik özellikte bir adadır. Yunanistan anakarasına yaklaşık 200km uzaklıkta, Ege Denizi’nin güneyinde, Girit Adasının kuzeyinde konumlanmıştır. 76,19 km² lik yüzölçümüne sahip olan Santorini Adası, Yunanistan’ın en popüler turistik adalarından biridir. Kiklad Adaları içerisinde bir adım öne çıkarak; masmavi denize uzanan dik yamaçlara inşa edilmiş beyaz badanalı kübik evleri, yel değirmenleri, erguvanları, limon ağaçları ve muhteşem günbatımı manzaraları ile Santorini benzersiz bir tatil deneyimi vadetmektedir. Adanın jeolojik yapısı günümüzden yaklaşık 3600 yıl önce adada meydana gelen Minoan volkanik patlamaları sonucunda oluşmuştur. Büyük Minoan patlamalarından sonra Santorini Adasının en büyük koyunun olduğu 73 km² lik bölümü tamamen sulara gömülmüş ve geriye hilale benzeyen bir yeryüzü şekli kalmıştır.

 

Tarihçesi incelendiğinde Santorini Adasının ilk sakinlerinin antik çağlarda yaşamış olan Minoan Uygarlığı olduğu görülmektedir. O dönemde adanın ismi “Akrotiri” olarak anılmaktadır. MÖ.17.yy’da yaşanan büyük volkanik patlama sonucunda Santorini Kalderası şekillenirken, Minoan Uygarlığı da ada üzerinden yok olmuştur. Bronz çağından sonra ise adaya Fenikeliler ve onlardan sonra da Dorian (Dor) Kavmi hakim olmuştur. Hellenistik çağda ise Mısırlılar gelerek Santorini adasında önemli bir deniz üssü kurmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Romalılar, Bizanslılar ve Latinler tarafından yönetilmiş olan ada, 1579’da Osmanlı Devleti’nin sınırları arasına girmiştir. 1800’lerin ortalarına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan Santorini bu tarihten sonra Yunanistan’a bağlanmıştır.

 

Santorini Adası Gezilecek Yerler

Oia

Santorini Adasının en güzel kasabalarından biri olan Oia, etkileyici görünümü, muazzam manzaraları ve mimari özellikleri ile adanın en popüler yeridir. Lacivert denize yukardan bakan dik yamaçlarda inşa edilmiş kübik evleri, mavi boyalı kapı ve pencereleri, begonvilleri, romantik görünümlü yel değirmenleri ve kubbeli küçük kiliseleri ile büyüleyici güzelliktedir. Dar sokaklarında erguvanlar ve saksılarda limon ağaçlarının kokusu, günbatımındaki efsane manzaraları ile Oia, mutlaka görülmesi gereken kasabalardan biridir. Avrupai yaşam tarzının çok net hissedildiği bu güzel kasabanın sokaklarında, ünlü markaların dükkanlarını görebilirsiniz. Lüks otelleri, restoranları, kafeleri ve alışveriş mağazaları bulunan Oia, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Oia’da ayrıca müzik aletleri müzesi ve deniz müzesini de gezebilirsiniz.

Fira (Thira)

Santorini Adasının başkenti özelliği taşıyan Fira, Athinios Limanına yaklaşık 8km mesafededir. Antik çağda sulara gömülen kaldera bölgesini panoromik bir görüşle yukarıdan seyreden Fira kasabası, dik bir uçurumun üzerinde kurulmuştur. Kiklad mimarisinin tipik özelliklerine sahip olan bu kasaba, beyaz badanalı mavi pencereli evleri, dar taş sokakları ve Ege Denizi’ne uzanan verandaları ile etkileyici bir yerdir. Fira, yaz sezonunda Santorini Adasının en kalabalık kasabası haline gelmektedir. Hatta bazen öyle yoğun olmaktadır ki, sokakları adeta turistlerle dolup taşmaktadır. Caddelerinde Avrupa’nın ünlü markalarına ait mağazalar, mücevher ve kuyumcu dükkanları, restoranlar, kafeler, gece kulüpleri ve barlar yer almaktadır. Fira’nın üst konumlarına çıkıldıkça lüks otellerin yamaçlarda uzanmış verandalarında, alabildiğine deniz manzarasında sonsuz gibi görünen yüzme havuzlarını görebilirsiniz. Ayrıca mavi-beyaz renklerde boyanmış, yarım küre şeklindeki kilise kubbeleri de kasabanın manzarasını tamamlarcasına durmaktadır. Fira kentinde Ortodoks Katedrali, Dominik Manastırı ve Katolik Katedrali farklı mimarileri ve özgün yapıları ile görülebilecek tarihi yapılar arasındadır. Ayrıca, Folklor Müzesi, Tarih Öncesi Thera Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bellonio Kültür müzesi ve Megaro Gyzi Kültür Merkezi de Fira’da gezilebilecek diğer yerlerdir.

Imerovigli Köyü

Santorini Adasının kuzey kısmında, başkent Fira’ya 3,5km mesafede yer alan Imerovigli Köyü, pitoresk bir yerdir. “bakış noktası” anlamına gelen Imerovigli, adanın en güzel balkon konumlu köyüdür. Kaldera ve yanardağ bölgesini tepeden gören bir vizyona sahiptir. Eski çağlarda korsanların adaya yaklaşmalarını gözetleme amaçlı kurulmuştur. Günümüzde ise turistik açıdan popüler yerlerden biridir. Geleneksel mimariye sahip olan evleri, otelleri, restoran ve kafeleri ile muhteşem manzaraları vardır. Köye yakın konumdaki Skaros isimli bir kaya oluşumu üzerinde 13.yy’da inşa edilmiş tarihi bir kale var olduysa da depremlerin ardından sadece Skaros kayasının kendisi kalmıştır. Köyde ayrıca geçmiş dönemlerin havasını yansıtan çok sayıda kilise ve şapel mevcuttur.

Pyrgos

Başkent Fira’ya 4.5km uzaklıkta bulunan Pyrgos, panoramik manzaralara sahip restoranları ile ünlüdür. Şarap imalathaneleri ve turistik dükkanları da oldukça ilgi çekicidir. 1800’lerin başına kadar olan geçmiş dönemlerde Pyrgos, Santorini Adasının başkenti özelliğindeydi. Günümüzde tur organizasyonlarının popüler destinasyonları arasında yer almaktadır. Ortada 13.yy’a uzanan tarihi geçmişi ile Venedikli Kasteli Kalesi bulunmakta, kale etrafında ise geleneksel mimariye sahip evlerin bulunduğu dar sokaklar yer almaktadır. Pyrgos’da görülebilecek önemli yapıların başında tarihi ikonları ve hayranlık uyandıran freskleri ile Theotokaki Kilisesi gelmektedir. Ayrıca, Agia Triada (Kutsal Üçlü Manastırı), Agia Theodosia Kilisesi ve Pyrgos’a 4km uzaklıkta bir tepe üzerinde kurulmuş olan Peygamber Elias Manastırı da görülebilecek önemli yerlerdendir.

Akrotiri

Fira kentine sadece 11km mesafede bulunan Akrotiri kasabası, Santorini Adasının en önemli yerlerinden biridir. Antik çağda bir Minoan yerleşimi olan kasaba, günümüzde adanın en popüler arkeolojik alanlarından birisidir. MÖ.17.yy’da yaşanan büyük volkanik patlama ve depremlerde yok olan Minoan Medeniyetinden geriye kalan eserler, freskler ve yapılar Akrotiri kasabasında ziyaretçilerini beklemektedir. Akrotiri Minoan Sitesi adı verilen tarihi bölge, 1900’lerin ortalarında volkanik kül katmanlarının altında tesadüfen bulunarak ortaya çıkarılmış, uzun yıllar süren arkeolojik kazıların ardından, 2012 yılında ziyarete açılmıştır. Fresklerin bazıları Atina Ulusal Arkeoloji Müzesine taşınmıştır. Antik bölgenin yakınında bulunan Kızıl kayaları ve kırmızı plajı Akrotiri’nin en muazzam doğal güzelliklerinden biridir. Kızıl plaj, tekne turlarının popüler rotaları arasında yer almaktadır. Kasabanın en yüksek noktasında kurulmuş olan Venedik Kalesi, ortaçağda adayı istilalardan korumak amacıyla inşa edilmiş görkemli bir başka yapısıdır. Ayrıca Yunanistan’ın en eski deniz fenerlerinden biri olan Akrotiri deniz feneri 1892 yılından beri Ege Denizi sularında yol göstermektedir.

Megalochori

Başken Fira’ya 5,4km uzaklıkta bulunan Megalochori, adanın sakin ve geleneksel köylerinden biridir. Beyaz badanalı Kiklad mimarisi evleri ile ortaçağ mimarisinin taş evleri ve kayalara oyularak inşa edilmiş yapıların bir arada olduğu karakteristik yerleşim bölgelerinden biridir. Bir tepe üzerine kurulmuş olan köyün labirent misali dizayn edilmiş dar sokaklarında, pitoresk meydanlar ve Neoklasik konaklar görülmektedir. Yoğun olarak yetiştirilmiş üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şaraplarının imalathaneleri ziyarete açıktır. Restoranları ve kafeleri çok güzel manzaralara sahiptir. Köyde yer alan eski şaraphanelerin biri kültür merkezine dönüştürülmüştür. La Ponta’nın Sempozyumu adı verilen merkezde, atölye çalışmaları, müzik dinletileri, kültür organizasyonları yapılmakta olup, başta yunan Gaydası olmak üzere geleneksel kültüre ait müzik aletleri sergisi de yer almaktadır. Megalochori’de ayrıca Panagia Episkopi Kilisesini ve Mitolojideki “Kayıp Şehir Atlantis Efsanesi” nin tüm detaylarını öğrenebileceğiniz Atlantis Müzesini gezebilirsiniz.

Santorini Adası Plajları

Santorini Adası, volkanik oluşumlu bir ada olduğu için kıyıları ve sahilleri diğer adalardan oldukça farklıdır. Dik uçurumların altında yer alan kıyıları da vardır, kırmızı kayaları da siyah kayaları ve çakılları da.. Ada da lüks otellerin genellikle manzaralı verandalarda havuzları bulunurken, tekne turları tercih edenler farklı koylarda ve açık denizde yüzme şansı bulmaktadır. Kaldera bölgesindeki batık şehirlerde dalış imkanları da oldukça keyifli bir deneyim olmaktadır. Santorini Adasında popüler 10 adet plaj bulunmaktadır. Bunlar; Fira kentine 12 km uzaklıktaki Kırmızı Plaj, 8 km uzaklıktaki Kamari Plajı, 12 km uzaklıktaki Perissa Plajı, 12 km uzaklıktaki Perivolos Plajı, 10 km uzaklıktaki Vlychada Plajı, 11 km uzaklıktaki Agios Georgios Plajı, 8,5 km uzaklıktaki Cape Columbo Plajı, 6 km uzaklıktaki Monolithos Plajı, 13 km uzaklıktaki Beyaz Sahil Plajı, 4.5 km uzaklıktaki Vourvoulos Plajı’dır.

Santorini Adasında Yeme İçme

Santorini Mutfağı, Yunan Mutfağının yemeklerinden başka, kendi yerel lezzetlerinin de sunulduğu yerlerdendir. Yunan salataları, börek çeşitleri, dolmalar, sarmalar, mezeler, zeytinyağlı yemekler, Yunanistan tarzı fast food lezzeti olan souvlaki, makarnalara konulan bir peynir çeşidi olan myzithra, aynı peynir konularak yapılan pasta çeşidi olan myzithropia.. Santorini Adası restoranlarında deneyimleyebileceğiniz lezzetlerdendir. Yunan rakısı Ouzo, adanın bağlarının üretimi olan Santorini şarapları ve diğer içkileri taverna ve eğlence yerlerinde tüketilmektedir. Adanın en meşhur şarabı Vinsento şarabıdır.

Santorini Adasına seyahat planlarınızda yardımcı olacak oteller hakkında bilgi almak ve konaklama fiyatlarını öğrenmek için Online Otel Rezervasyonu sayfasından yararlanabilirsiniz.

Santorini Adası seyahatiniz boyunca, adada rahatça gezebilmek ve popüler yerlere daha kolay ulaşabilmek için, Santorini Adasında araç kiralama seçeneklerine Santorini Adası Araç Kiralama Firmaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Santorini Adası Ulaşım

Türkiye’den Santorini Adasına gitmek için iki farklı yoldan birini seçmek gerekir. Biri havayolu diğeri ise deniz yolu ile seyahat etmektir. Yalnız şunu belirtelim hangi alternatif yolu seçerseniz seçin her ikisi de aktarmalı olacaktır. Çünkü Türkiye’den Santorini adasına direk ulaşım bulunmamaktadır.

İlk olarak Yunanistan’ın başkenti Atina üzerinden aktarmalı uçak seyahati hakkında bilgi verelim. Atina’ya uçakla seyahat ettikten sonra, Atina’dan da Santorini Adasına uçabilirsiniz. Santorini Havalimanı, başkent Fira’ya 8km uzaklıktadır. Atina-Santorini arası uçuşun süresi takriben 45 dk sürmektedir.

Santorini Adası seyahatinizi Yunanistan’ın başkenti Atina aktarmalı olarak planlayacaksanız Havalimanları Uçuş Bilgileri adresinden uçak seferleri ve saatleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uçak biletleriniz için en avantajlı seçenekleri de Ucuz Uçak Bileti adresinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca Atina’nın Pire Limanından Santorini Adasına feribot seferleri bulunmaktadır. Santorini Adasının ana limanı olan Athinios Limanı, başkent Fira’ya 8km uzaklıktadır. Atina-Santorini arası feribot yolculuğu ortalama 6 saat sürmektedir.

Athinios limanını Kiklad adalarına, oniki adaların birkaçına ve Girit adasına bağlayan feribot seferleri de bulunmaktadır.

Türkiye’den feribotla Santorini Adasına geçmeyi tercih edenler için ise Kos adası aktarmalı veya Rodos adası aktarmalı olmak üzere iki denizyolu ulaşım seçeneği bulunmaktadır.

Kos Adası üzerinden Santorini adasına geçmek için Bodrum limanından Kos adasına feribot seferleri bulunmaktadır.

Muğla Şehirlerarası Terminali’ne Türkiye’nin birçok ilinden otobüs firmalarının seferleri ile ulaşabilirsiniz. Muğla’ya seyahat eden otobüs firmalarını görmek ve online bilet rezervasyonu yapmak için Muğla Otobüs Firmaları adresinden yararlanabilirsiniz. Kos Adası'na Muğla'nın turistik ilçelerinden biri olan Bodrum ilçesi limanından feribotla ulaşım sağlanabilmektedir. Bu ilçeye ulaşım için Bodrum Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Eğer, karayolu uzun sürer Muğla’ya havayolu ile gitmek benim için daha iyi diyorsanız Muğla Dalaman Havalimanı’na ya da Milas Bodrum Havalimanı’na uçup, havalimanlarından servis veya diğer ulaşım araçları ile Bodrum limanlarına kolayca geçebilirsiniz. Muğla havalimanlarına uçak seferlerini kontrol edebilir online bilet rezervasyonu yapabilirsiniz.

Kos Adası’na mevcut rotaların herhangi biri üzerinden denizyolu seyahati gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız Feribot ve Deniz Otobüsü Seferleri adresinden sizin için en uygun feribot seferlerini görebilirsiniz.

Bodrum-Kos arası 30 dk, Kos Adasından Santorini Adasına feribotla ulaşım ise yaklaşık 4,5 saat sürmektedir.

Santorini Adasına Rodos Adası üzerinden aktarmalı seyahat etmek için ise Marmaris veya Fethiye üzerinden Rodos Adasına geçmeniz gerekmektedir.

Muğla Şehirlerarası Terminali’ne Türkiye’nin çeşitli illerinden otobüs firmalarının seferleri ile ulaşabilirsiniz. Muğla’ya seyahat eden otobüs firmalarını görmek ve online bilet rezervasyonu yapmak için Muğla Otobüs Firmaları adresinden yararlanabilirsiniz. Rodos Adası'na Muğla'nın turistik ilçelerinden biri olan Marmaris ilçesinden ulaşım için Marmaris Otobüs Firmaları sayfamızı, Fethiye ilçesinden ulaşım için ise Fethiye Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Eğer, karayolu uzun sürer Muğla’ya havayolu ile gitmek benim için daha iyi diyorsanız Muğla Dalaman Havalimanı’na ya da Milas Bodrum Havalimanı’na uçup, havalimanlarından servis veya diğer ulaşım araçları ile Marmaris yada Fethiye’ye kolayca geçebilirsiniz. Online bilet rezervasyonu adresinden Muğla havalimanlarına uçak seferlerini kontrol edebilir online bilet rezervasyonu yapabilirsiniz.

Rodos Adasına, Marmaris limanından yada Fethiye limanından denizyolu ile seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız Feribot ve Deniz Otobüsü Seferleri adresinden sizin için en uygun feribot seferlerini görebilirsiniz.

Marmaris-Rodos feribot yolculuğu ortalama 1 saat, Fethiye-Rodos feribot yolculuğu ise ortalama 1.5 saat sürmektedir. Rodos Adası’ndan Santorini Adasına denizyolu ulaşımı ise yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Santorini Adası Nerede?

Santorini Adası, Ege Denizinin güneyinde, Yunanistan anakarasının ise güney doğusunda yer almaktadır. Santorini Adasının coğrafi konumunu daha net görebilmek için aşağıdaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz.