Aşıla Uygulaması

 
Aşıla Uygulaması

Mobil Aşıla Uygulaması Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Pandemi ile mücadelede etkili olacak Aşıla Mobil Uygulaması hekimlerin ve gerekli sağlık çalışanlarının, vatandaşın aşılanma sürecini kolay ve hızlı bir şekilde takip etmesini sağlayacak bir mobil uygulamadır. Aşıla uygulaması ile aşı kayıtları ve aşı randevusu oluşturabilecektir.

 

Aşıla Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

Mobil uygulamayı aşı uygulamalarında görevli olan sağlık personelleri ve hekimler kullanabilir. Görev almayan diğer sağlık personellerinin uygulamayı indirmesine gerek yoktur.

Aşıla Uygulaması Nasıl İndirilir?

Aşıla mobil uygulamasını sağlık bakanlığının oluşturduğu “Mobil Market” web sitesinden, İOS marka cep telefonlarında Apple Store, Android marka akıllı telefonlarda ise Google Play ve Huawei App Gallery uygulamalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

İOS kullanıcıları için özel ayar gerekmektedir: Kullanıcılar Apple cihazlarına uygulamayı indirdikten sonra 'mobilmarket.sagik.gov.tr şunu yüklemek istiyor 'Uygulama Adı' ifadesiyle karşılaşacaktır. Burada yükle butonuna tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirler. Cihaza indirilen uygulamayı açmaya çalışırken 'Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici' uyarısı ile karşılaşırsanız telefonunuzda Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi sayfasında Kurumsal Uygulama başlığı altında bulunan TC.SAĞLIK BAKANLIĞI ifadesine tıklanır. Açılan sayfada Güven butonuna tıklanarak uygulamaya güvenli olarak erişim sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Aşıla Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

Aşıla uygulamasına giriş yapabilmek için öncelikle cep telefonunuza uygulamanın yüklenmiş olması gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra kullanıcı profiline uygun seçim yapılarak ilerlenir.

Aile Hekimi Giriş: T.C. Kimlik Numarası ve Veri Gönderim Şifresi (e-Nabız) ile giriş yapılır.

Hekim Girişi: T.C. Kimlik Numarası ve HSYS Şifresi ile giriş yapılır.
NOT: Hekim kullanıcılarının sisteme giriş yapabilmesi için HSYS şifresinin olması tek başına yeterli değildir aynı zamanda HSYS sisteminde aşı uygulama yetkisinin de olması gerekmektedir.

Sağlık Personeli Sisteme Giriş: Cep Telefonu Numarası girilerek SMS Şifre Al butonuna tıklanır.
Sağlık Personelleri, Aile Hekimi veya Hekim tarafından yetki verildiği taktirde sisteme giriş yapabilir.
Yetkisi olmayan personeller sorumlu hekimlerine başvurarak yetki talep edebilir.
Cihaza gelen şifre belirlenen süre zarfında giriş ekranındaki ilgili alana yazılır ve Giriş butonuna tıklanır.
Eğer belirlenen süre zarfında giriş yapılamadıysa Tekrar SMS Şifre Al butonuna tıklanarak telefona tekrar şifre gelmesi sağlanır.

HSYS Şifresi İle Uygulamaya Giriş

HSYS Sağlık internet sitesini ziyaret ederek gerekli bilgileri girdikten sonra giriş sağlayabilirsiniz.

Şifrenizi unutmanız durumunda şifremi unuttum butonuna tıklayarak sisteme kayıtlı mail adresinizle şifre aktivasyon linki talep edebilirsiniz.

HSYS Yazılım Destek İletişim Bilgileri:
Çağrı Merkezi: 0312 248 51 51

Aşıla uygulaması ile ilgili tüm bilgilere, dokümanlara, duyurulara ve eğitim videolarına "Aşıla Uygulaması" adresinden erişilebilecek.