MHRS ile Corona Virüs Aşısı İçin Randevu Alma

 
mhrs covid 19 aşı randevusu

MHRS İle Covid-19 Aşı Randevusu Alma

2019 yılının son aylarında ortaya çıkan, yalnızca birkaç ay içerisinde de tüm dünyaya yayılan ve halen etkisini sürdüren küresel pandemiyi sona erdirmek için tıp dünyası aralıksız çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Kimler Koronavirüs Aşı Randevusu Alabilir?

Salgının kontrol altına alınması için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürerken, birçok ülkede şu ana kadar üretilen Covid-19 aşılarının, aşılama çalışmaları başlamış durumda. Ülkemizde de öncelikli olarak sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlardan başlanarak aşı planlaması yapılmaktadır. Ayrıca engelliler, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler de öncelikli olarak aşılanacaktır. Yaşlı bakım ve engelli evlerinde aşı uygulama odası olanlar bulundukları kurumda, olmayanlara da gezici mobil ekiplerce aşılanacaklardır.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ya da 182’yi arayarak corona aşı randevusu alınabilecektir. Mobilden randevu almak için ise MHRS uygulamasını telefonunuza indirmeniz yeterlidir. e-Nabız portalı üzerinden de corona virüs aşısı için randevu alınabilecektir.

Eğer Sağlık personeli iseniz Sağlık Bakanlığının geliştirdiği Aşıla Uygulaması ile aşı randevusu alabilirsiniz.

covid 19 aşı randevusu
MHRS Covid-19 Aşı Randevu Ekranı

MHRS Üzerinden Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) web sitesine girip “randevu al”a tıkladıktan sonra “üye ol” seçeneğine tıklayıp üye olmanız gerekmektedir. Şayet üyeliğiniz daha önceden var ise TC Kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Daha sonra önce “Hasta Randevusu al” ardından “Genel Arama” seçeneğinden “Covid-19 Aşı”yı tıklayarak aşı için randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Eğer Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Merkezi Hekim Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor? sayfamızı inceleyebilirsiniz. Daha önce MHRS Online Hastane Randevu sistemine kayıt olmadıysanız Hastane Randevu Sistemine Üye Olmak ile ilgili sayfamızdan gerekli bilgilere ulaşabilir ve MHRS'ye kayıt yapabilirsiniz.

mhrs corona virüs aşı randevu uyarısı
 

Eğer sağlık çalışanı ya da belirtilen 65 yaş ve üzeri öncelikli grupta değilseniz ekranda "COVID-19 pandemi aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir." şeklinde uyarı yazısı ile karşılaşacaksınız.

Corona virüs aşısı olabilecek ilk grup içerisinde olup olmadığınızı da e-Nabız sisteminden veya “AŞILA” yazarak 2023'e mesaj atarak öğrenebileceksiniz.

Covid-19 Aşı Sırası Bana Ne Zaman Gelir?

Bilindiği üzere ülkemizde koronavirüs aşılama işlemi başladı, peki sıra bana ne zaman gelecek? biz ne zaman aşı olabileceğiz? Aşı takviminde ben hangi sıradayım? Covid-19 aşısı ücretlimi? gelin bu soruların yanıtlarını arayalım.

Şuan ülkemize sadece Çin'de üretilen Sinovac marka CoronaVac isimli koronavirüs aşısı bulunmakta. Yapılan açıklamalara bakılırsa başka ülkeler ile de Covid-19 aşı görüşmeleri sürüyor. Önümüzdeki haftalarda yeterli miktarda aşı gelmesini ümit ediyoruz.

Covid 19 Aşısı Ücretlimi? Ülkemizde Covid-19 aşısı olmak ücretsizdir.

Koronavirüs Aşı Takvimi Nasıl İlerliyor? Covid-19 aşı takvimi 4 aşamadan oluşmakta.

1. Aşama: Sağlık Çalışanları, Yaşlı Engelli Koruma Evlerinde Kalan ve Çalışanlar, 65 Yaş Üstü Bireyler

2. Aşama: Hizmetin Sürdürülmesi Öncelikli Sektörler (Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevdeki Kişiler, Zabıta, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim Sektörü, Gıda Sektörü, Taşımacılık), 50 ile 64 Yaş Arası Bireyler

3. Aşama: Kronik Hastalığı Olan Kişiler, 49 Yaş Altı Bütün Bireyler

4. Aşama: Aşılama Sırası Geldiği Halde Aşı Yaptırmayanlar.