Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı (KCO)

cengiz topel havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Cengiz Topel Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Emekevler Mah. D-100 Karayolu (13 Km) No:268 Kartepe/KOCAELİ
Telefon: +90 262 375 22 22 / +90 262 375 34 92 - 93
Faks: +90 262 375 27 66
Email: cengiztopel@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kocaeli Havalimanı

Kocaeli Havalimanı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde havayolu ulaşım hizmetleri sunan bir havalimanı olarak bilinmektedir. Adapazarı kent merkezine 30, İzmit kent merkezine ise 15 km uzaklıkta yer alan bu havalimanı, Cengiz Topal Havalimanı adı ile bilinmektedir.
Anadolu Jet ve Türk Havayolları gibi firmalar için ev sahipliği yapan Cengiz Topel Havalimanı, Trabzon, Ankara gibi şehirlere havayolu ulaşımı sağlamaktadır. 2018 yılından itibaren Salı, Çarşamba ve Cuma günü olmak üzere haftanın 3 günü Trabzon’a karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Kocaeli Havalimanı’ndan umre seferleri de düzenlenmektedir.

Kocaeli Havalimanı Tarihi

1994 yılında DLH tarafından ihalesi gerçekleştirilen Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nda, 1995 yılında inşaat çalışmaları başlamıştır. 4 yıl içerisinde çalışmaları tamamlanan bu havalimanı 1999 Gölcük depremi nedeniyle yaklaşık olarak 11 yıl kadar bekletilmiştir. Fakat bu esnada lojistik ve dağıtım amacıyla kullanılmış ve 11 yıl içerisinde eksiklikleri giderilmiştir. 2 Kasım 2011 yılında gerçekleştirilen bir tören ile hizmete açılmış olan bu havalimanında ilk uçuş Trabzon Havalimanı’na gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında umre kafilesi için de sefer düzenlenen bu havalimanı, bu anlamda da hizmet vermeye devam etmektedir.
Kocaeli Cengiz Topal Havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 2015 yılında taksirut yolu ve apron için ihale gerçekleştirilmiştir.

Kocaeli Havalimanı Özellikleri

Kocaeli Havalimanı üzerinden seyahat gerçekleştirecek olan pek çok firma Kocaeli Havalimanı özellikleri konusunda araştırmalarda bulunmaktadır. Türkiye’de gelişmiş pek çok havalimanından biri olarak değerlendirilen bu havalimanında 2 bin 500 metrekarelik iç hatlar terminali bulunmaktadır. Dış hatlar terminal binasının da inşası düşünülürken, henüz bu yönde bir adım atılmamıştır.
Cengiz Topal Havalimanı’nda ayrıca 150 araç kapasitesine sahip olan bir otopark da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yolcuların tüm ihtiyaçları ve konforu düşünülerek tasarlanan bu havalimanında iki farklı yolcu bekleme salonu, ki farklı araç kiralama birimi, büfe, cafe, restoran, emanet eşya birimi, pek çok farklı bankanın ATM’si ve bir adet sağlık ünitesi de bulabilmek mümkündür.

Kocaeli Havalimanına Nasıl Gidilir?

Yolcuların bu havalimanı ile alakalı merak ettiği çeşitli konulardan bir diğeri de “Kocaeli Havalimanına nasıl gidilir?” sorusunun yanıtıdır. Kocaeli kent merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkla konumlandırılan bu havalimanına ulaşım bir hayli kolaydır.
Kent merkezinden havalimanına gidebilmek için çeşitli vasıtalar bulabilmek mümkündür. Özel araç, kiralık araç ve taksiler bu vasıtalara birer örnek olarak gösterilebilmektedir. Bunun dışında havalimanı servisleri ve toplu taşıma araçları ile de maksimum 20 – 30 dakika içerisinde havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Üstelik bu araçlar fiyat bakımından da daha uygun olacaktır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.