İstanbul Havalimanı (IST)

istanbul havalimanı
 
 
iga airport

İstanbul Havalimanı İletişim Bilgileri

İGA İSTANBUL GRAND AİRPORT
İstanbul Havalimanı Uluslararası Terminali İletişim Bilgileri

Adres: İstanbul Havalimanı İnşaatı İGA Yönetim Binası Tayakadın Mah. Ulubatlı Hasan Cad. No:255 Arnavutköy 34283 İstanbul
Çağrı Merkezi: 444 1 442
İGA Tel: +90 212 601 41 00
Faks: +90 212 601 41 20
Web: www.igairport.com
Email: info@igairport.com
Arabuluculuk iletişim: arabuluculuk@igairport.com

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı, gerek Türkiye, gerekse dünya için oldukça önemli bir konuma sahip olan havalimanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin en büyük havalimanı olma niteliğine sahip olan bu havalimanı, uluslararası yolcu memnuniyetini maksimuma çıkarmak amacıyla inşa edilen bir havalimanıdır. Ayrıca Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’nın talepleri yeteri kadar karşılayamaması üzerine ihtiyaç duyulan bu havalimanı, bölgenin stratejik önemini de gözler önüne sermektedir.

İstanbul Yeni Havalimanı Tarihi

Henüz oldukça yeni bir yapı olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın resmi açılığı 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İlk fazının açıldığı tarihten sonra 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren uçuşların başladığı bu havalimanında, tam uçuşlar ise 6 Nisan 2019 tarihi itibariyle başlamıştır. Bu sayede İstanbul için tüm uçuşların biletleri İstanbul Yeni Havalimanı üzerinden kesilmeye başlanmıştır.

Tüm fazlarıyla beraber faaliyet göstermeye başladığında dünyanın en büyük havalimanı olma niteliği de elde edecek olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda, 2025 yılında 120 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması hedeflenmektedir.

İstanbul Yeni Havalimanı Özellikleri

Dünyanın ve Türkiye’nin en yeni ve büyük havalimanlarından olan İstanbul Havalimanı, en yeni teknolojilerle donatılmış olan bir havalimanıdır. Yeni bir havalimanı olarak hizmet vermesinin yanı sıra bir alışveriş alanı olarak da faaliyet gösteren bu havalimanı, en lüks tüketim markalarının hizmet vermesi için düzenlenmiş olan 53 bin metrekarelik dünya üzerindeki en büyük Duty Free alanına sahiptir.

76.5 kilometrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan bu havalimanı, ki ana terminale sahip olmasıyla bilinmektedir. Altı pis ve biri sanal olmak üzere 3 farklı kontrol kulesi bulunmakta ve dünyanın 350 farklı noktasına 3 bin 500 sefer düzenlenebilme kapasitesine sahip olmaktadır.

İstanbul Yeni Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, otopark büyüklüğü ile de dikkat çeken bu havalimanında 18 bin araç kapasiteli bir otopark bulunmaktadır. Rahat bir ulaşım sağlanması bakımından Çatalca, Göktürk, Arnavutköy kavşağında, Terkos Gölü’ne yakın bir noktada konumlandırılan bu havalimanına çeşitli vasıtalarla ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

İstanbul Havalimanı’na Nasıl Ulaşım Sağlanır?

İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım konusunda birçok farklı için toplu taşıma araçları hizmet vermeye başlamıştır. Özel araçlarla Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden ulaşım sağlana bu havalimanına, H1, H2, H3 ve H4 İETT araçları, İS1, İST2, İST3, İST7 VE İST19 numaralı HAVAİST araçları ile ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca hali hazırda çalışmalarına devam edilen metro ile de yakın zamanda ulaşım sağlanması beklenmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.