Kahramanmaraş Havalimanı (KCM)

kahramanmaraş havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Kahramanmaraş Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Kahramanmaraş Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Erkenez Mah. 46060 Dulkadiroğlu/KAHRAMANMARAŞ
Tel: 0344 236 53 52
Faks: 0344 236 18 96
E-mail: infokahramanmaras@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kahramanmaraş Havalimanı

Kahramanmaraş Havalimanı, Türkiye’nin güzide kentlerinden biri olan Maraş’ta yolculara havayolu ulaşım hizmeti sunan bir havalimanıdır. Kahramanmaraş’ın Pazarcık – Gaziantep yolu üzerinde konumlandırılan bu havalimanı, kent merkezine 5 km mesafede yer almaktadır. 1996 yılından bu yana aktif olarak faaliyette olan Kahramanmaraş Havalimanı, uluslararası havalimanı olma unvanına sahiptir.

Türkiye’nin pek çok kentine havayolu ulaşımı sağlayan bu havalimanı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Yeşil Kuruluş Belgesi almaya hak kazanmış bir havalimanı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu niteliği sayesinde Türkiye’de önemli bir yer edinen Kahramanmaraş Havalimanı, yılda 300 bin yolcu için hizmet vermektedir.

Kahramanmaraş Havalimanı Tarihi

İlk olarak 1994 yılında temeli atılan ve çalışmalarına başlanan Kahramanmaraş Havalimanı, yaklaşık olarak iki yıl kadar süren çalışmaların ardından 1996 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Açıldığı günden bu yanan sivil havacılık statüsünde bilfiil aktif olarak faaliyet gösteren bu havalimanı, bugün uluslararası alanda hizmet vermektedir.

22 bin 300 metrekarelik bir terminal binasına sahip olan Kahramanmaraş Havalimanı, iç ve dış hatlar olarak faaliyet göstermektedir. 20 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile uluslararası giriş – çıkışlar için hudut kapısı olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda ihtiyacı karşılayabilmesi adına 2016 yılında yeni terminal binası için çalışmalara başlanmış, 2019 Ocak ayında ise çalışmalar tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Kahramanmaraş Havalimanı Özellikleri

Yaklaşık olarak 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Kahramanmaraş Havalimanı özellikleri hemen hemen her yolcu tarafından merak edilmektedir. 5 uçak kapasiteli bir apronu bulunan ve pist boyutları ile 2 bin 300 x 45 metre olan bu havalimanında, ayrıca 430 araç kapasiteli genel, 33 araç kapasiteli VIP otoparklar da bulunmaktadır.

Totalde 22 bin 300 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu iç ve dış hatlar terminali ile hizmet veren Kahramanmaraş Havalimanı, yolcuların tüm ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. Bu doğrultuda çeşitli ihtiyaçların giderilebilmesi için emanet eşya birimi, cafe, VIP salon, sağlık birimleri, büfe, araç kiralama firmaları ve pek çok bankanın ATM’si de yine bu havalimanında bulunabilmektedir.

Kahramanmaraş Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusu da yine yolcular tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Havayolu üzerinden seyahat edecek olan yolcuların havalimanına ulaşabilmesi için çeşitli araçlar bulunabilmektedir. Özel araçların yanı sıra taksi, araç kiralama, otobüsler ve havalimanı servisleri bu konuda yolculara yardımcı olabilmektedir.

Şehir merkezinden havalimanına yaklaşık 10 ila 20 dakika arasında bir ulaşım sağlanabilirken, yolcuların uçuşa geç kalmaması adına en az 1,5 saat öncesinden yola çıkması önerilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.