Malatya Havalimanı (MLX)

malatya havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Malatya Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Malatya Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Aksaray Mah. 44600 Akçadağ/MALATYA
Tel: 0422 266 00 46 - 47 - 50
Faks: 0422 266 00 45
E-mail: infomalatya@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Malatya Havalimanı

Türkiye’de oldukça köklü bir tarihe sahip olan havalimanlarından biri de Malatya Havalimanı olarak bilinmektedir. Malatya il sınırları içerisinde yer alan ve hem sivil hem de askeri statüde hizmet vermekte olan Malatya Havalimanı, ülkenin kuzey kısmında konumlandırılmıştır. 1941 yılından bu yana hizmet vermekte ve uluslararası havalimanı olarak faaliyet göstermektedir.

Gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın birçok noktasına uçuş gerçekleştirilen Malatya Havalimanı’nda Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus gibi yerli havayolu şirketlerinin yanı sıra Air Canada, Air France, Latam, EgyptAir, Germania Airlines ve Lufthansa gibi yabancı şirketler tarafından da seferler düzenlenmektedir. İzmir’den Ankara’ya, İstanbul’dan Samsun’a varana kadar yurt içinde birçok şehre aktarmalı ya da aktarmasız olarak uçuşlar gerçekleştirilmekte, yolculara güvenli bir havayolu ulaşımı sağlanabilmektedir.

Malatya Havalimanı Tarihi

Tarihte ilk olarak 1941 yılında Battalgazi ilçesinde hizmet vermeye başlayan Malatya Havalimanı, 1984 yılına kadar burada hizmet vermiştir. 84 yılında ise gerçekleştirilen çalışmalar ile bugünkü konumuna taşınmıştır.

Malatya Erhaç Havalimanı olarak da bilinen bu havalimanı, kent merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Belirlenen yaz ve kış tarifelerine uygun olarak havayolu ulaşım hizmetleri sunulan bu havalimanında yılda 1 milyondan fazla yolcuya hizmet verilmektedir. Üstelik 2007 yılından bu yana uluslararası alanda faaliyet göstermektedir.

Malatya Havalimanı Özellikleri

Malatya Havalimanı üzerinden uçuş gerçekleştirecek birçok yolcu havalimanının özelliklerini merak etmekte ve araştırmaktadır. Toplamda 8 milyon 590 bin metrekarelik bir arazi üzerinde kurulu olan bu havalimanı, bin 592 metrekarelik iç hatlar, 641 metrekarelik dış hatlar terminali bulunmaktadır. Öte yandan 152 araç kapasitesine sahip bir otoparka yer verilen bu havalimanında VIP bekleme salonu da bulunmaktadır.

Malatya Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı değildir. DHMİ ve Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde işletilen bu havalimanı, 900 bin iç hatlar, 100 bin dış hatlar olmak üzere totalde 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla bu yolcuların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına restorandan büfeye, cafeden banka ATM’leri ve hatta araç kiralama ofislerine varana kadar birçok alana da ev sahipliği yapabilmektedir.

Malatya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Yolcuların bu havalimanı ile alakalı merak ettiği bir diğer konu ise “Malatya Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusunun cevabıdır. Kent merkezinden havalimanına ulaşım sağlayabilen toplu taşıma araçları, havalimanı servisleri, kiralık araçlar ve ticari taksiler bulabilmek mümkündür. yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arasında değişen bir yolculuk ile havalimanına ulaşabilmek mümkün olduğundan, yolcuların uçuş saatinden en az 2 saat öncesinde yola çıkması gerekmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.