Samsun Çarşamba Havalimanı (SZF)

samsun çarşamba havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Samsun Çarşamba Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Samsun Çarşamba Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Çınarlık Mah. 55506 Çarşamba/SAMSUN
Tel: 0362 844 88 30 - 44 (15 HAT)
Faks: 0362 844 88 46 - 0362 844 88 47
E-mail: infocarsamba@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Samsun Havalimanı

Samsun Havalimanı, Karadeniz’in önemli kentlerinden biri olan Samsun’a havayolu üzerinden ulaşım sağlayan bir havalimanı olarak bilinmektedir. Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan bu havalimanı 1998 yılının Aralık ayında açılmış ve ilk seferlerini ise 99 yılının başında gerçekleştirmiştir. Uluslararası havalimanlarından biri olma niteliğine sahip olurken, iç ve dış hatlar terminali ile hizmet vermektedir.

Samsun Çarşamba Havalimanı gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok noktaya havayolu ulaşımı sağlayabilmektedir. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Bora Jet, Onur Air, Pegasus Airlines ve Sun Express gibi havayolu firmaları tarafından seferler düzenlenen bu havalimanından İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya ve Almanya gibi noktalara uçuş gerçekleştirebilmek mümkündür.

Samsun Havalimanı Tarihi

Samsun Çarşamba Havalimanı, ilk olarak 1958 yılında Kıranköy Mezarlığı ile Askeri Hastane yakınlarında açılmış ve hizmet vermeye başlamıştı. Fakat pistin kısa olması ve pistte devamlı heyelan meydana gelmesi nedeniyle bugünkü yerine taşınan havalimanı, kent merkezine 24 km uzaklıkta olan Çarşamba ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

15 Aralık 1998 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve ilk tarifeli seferini ise 11 Şubat 1999 tarihinde gerçekleştiren Samsun Çarşamba Havalimanı, zaman içerisinde çeşitli değişiklikler ve genişleme çalışmaları ile bugünkü haline kavuşmuştur.

8 Ağustos 2017 tarihinde ise 3 aylığına uçuşlara kapatılan havalimanında bu süre zarfı içerisinde gerekli bakımlar ve yenileme çalışmaları gerçekleştirilerek yeniden hizmet vermeye başlamıştır.

Samsun Havalimanı Özellikleri

Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesinde sahip olan ve tüm bu yolcular için havayolu ulaşım hizmetleri sunan Samsun Havalimanı, iç ve dış hatlar olmak üzere iki terminal binası ile hizmet vermektedir. Yaklaşık olarak 11 bin 500 metrekarelik terminal alanı ve 11 bin metrekarelik kargo terminali ile hizmet veren bu havalimanı, yolcuların tüm ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Samsun Havalimanı özellikleri genellikle yolcular tarafından araştırılan konular arasında yer alırken, uçuş saatini beklerken vakit geçirebilmek için pek çok aktivite alanını bu havalimanında bulabilmek mümkündür. Cafeden restorana, banka ATM’lerinden WİFİ’ye varana kadar pek çok imkan sunulan bu havalimanında ayrıca araç kiralama ve emanet eşya ofisleri de bulunmaktadır.

Samsun Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Samsun’dan farklı bir şehre uçakla ulaşım sağlamak isteyen birçok yolcu “Samsun Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Kent merkezinden yaklaşık olarak 35 dakikalık bir mesafede yer alan bu havalimanına taksi, özel araç ya da kiralık aracın yanı sıra havalimanı servisleri ile de ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Kentte yolcuların büyük çoğunluğu ile belirli havalimanı servis duraklarından Havaş araçlarına binerek yarım saatte havalimanına ulaşabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.