Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Hakkında

İç Anadolu Bölgesi'nin göbeğinde yer alan Kapadokya, eski bir yerleşim merkezinin genel ve kapsayıcı bölgesidir. Doğal güzellikleri mucizevi bir şekilde harmanlandığı Kapadokya, gerek balonların eşsiz görüntüsü gerekse Peribacaları'nın heybetiyle tamamen masal şehridir. Güzel atlar Ülkesi (Kappadokia) anlamına gelen Kapadokya, Hasandağı ve Güllüdağı'nın püskürttü lavların zaman içinde aşınarak ortaya çıkan halidir. Dünya çapında bir üne sahip Kapadokya, sahip olduğu doğal parkurların nedeniyle yol ve dağ bisikleti ile gezmeye uygun bir yerdir. Ancak Kapadokya’yı yürüyerek detaylı bir şekilde keşfetmek istiyorsanız, ara ara ATV turlarına katılarak bölge hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kapadokya Bölgesi Resimleri

kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya
kapadokya

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kapadokya'da Gezilecek Yerler

Her karışı görülmeye değer olan Kapadokya’da gezilecek çok sayıda müze, vadi ve yeraltı şehri bulunmaktadır. Elbette ki Peribacaları Kapadokya da gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk sırada yer almaktadır. Peribacaları 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağı’nın volkanik aktivite sırasında oluşan tabakanın zaman içerisinde aşınarak ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 10 bin yıldır bölge halkının barınma ve depolama gibi nedenlerle kullandığı en güzel yeryüzü şekillerini Kapadokya'da görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kapadokya’da gezilecek yerler de mutlaka görmeniz gereken diğer yerler aşağıdaki gibidir.

Göreme Milli Parkı

1986 Yılında koruma altına alınan Göreme Milli Parkı, 9.614 hektarlık alanı kaplamaktadır. Dünyada eşine az rastlanan Peribacaları sayesinde ünlenen Göreme Milli Parkı, Kapadokya’nın ilginç yeyüzü yapıları ve tarihi yapısını gözler önüne sermektedir. İçerisinde Göreme açık hava müzesi nerede yer aldığı Göreme milli parkını 15 Mart - 15 Kasım tarihleri arasında ziyaret için oldukça elverişlidir. Eşsiz gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz Göreme Milli Parkı’na bir daha gelmek isteyeceksiniz. Göreme Milli Parkı Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir.

Güvercinlik Vadisi

Akhisar'dan başlayarak Göreme'ye kadar uzanan Güvercinlik Vadisi, yaklaşık 4 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından alan Güvercinlik Vadisi’nde 15 metre yükseklikten akan bir şelale bulunmaktadır. 9. yüzyıla kadar bölge halkının güvercin beslediği vadide, güvercin gübreleri üzüm bağlarında yumurtaları ise renklerin altlarında kullanılmıştır. Kapadokya gezisi sırasında hem doğanın sunduğu eşsiz bitki örtüsünü hem de muhteşem güvercin yuvaları görmek istiyorsanız, Güvercinlik Vadisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aşk Vadisi

Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşk Vadisi, romantizmin en had safhada yaşamak isteyenlerin ilk tercihidir. Göreme – Uçhisar yolundaki Örencik’ten başlayan Aşk Vadisi, 4.9 km sonra Göreme – Avanos yolunda son bulmaktadır.

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

Kapadokya'nın tüm güzellikleriyle büyüleneceğiniz Göreme panorama manzara izleme noktası Kapadokya ziyaretçilerinin uğrak noktalarından birisidir. Kızıl renge bürünmüş gün batımını elimizde kahvenizi yudumlarken izleyebileceğiniz Göreme Panorama da kendinizi masallar aleminde gibi hissedeceksiniz. Alanda bulunan nazar boncuklu ağacın altında fotoğraf çekerek anılarınızı ölümsüz hale getirebilirsiniz.

Uçhisar

Kapadokya'nın en yüksek noktasına kurulan Uçhisar, bölgenin en çarpıcı yerlerinden birisidir. Şık restoranları ve lüks otelleri ile dikkat çeken Uçhisar, hediyelik dükkanları ile oldukça çekici bir yerdir. Yaklaşık 160 metrelik Uçhisar Kalesi’ne çıkarak Kapadokya’yı panoramik seyredebilir ve küçük sokaklarında gezinerek muhteşem deneyim yaşayabilirsin.

Avanos

Hititlerden bu yana süregelen çanak çömlek atölyeleri ile bilinen Avanos, yerli ve yabancı turistlerin en çok merak ettiği yerlerden birisidir. Kızılırmak kıyısında yer alan Avanos, çok sayıda Seramik atölyelerinin bulunduğu bir yerdir. Sizde Kapadokya geziniz sırasında çanak çömlek yapmak istiyorsanız, mutlaka gezi rotanıza Avanos’u eklemelisiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Derya Tur

Kapadokya Bölgesi ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster