Çankırı Ücretsiz Kamp Alanları

 
ılgaz kırkpınar yaylası

Ilgaz Kırkpınar Yaylası Kamp Alanı

Doğal bir kamp alanı sunan Ilgaz Dağı’nın eteklerinde keyifli vakit geçirmek isteyen herkesin gelip görmesi gereken bir yer, Ilgaz Kırkpınar Yaylası. Bu bölge tamamen doğal alan olduğu için gerçek kamp tutkunlarının bayılacağı bir kamp noktası. Burada kamp yapmak için ise çok fazla ekipman gerekebiliyor. Bu sebeple kamp yapılacak alana kadar özel araç ile gitmekte fayda var.

 

Yiyecek ve içecek temin etmek için satın alınabilecek yerleşim yerlerine oldukça uzakta kalan bu bölgede kamp kurmak için önemli ihtiyaçların önceden düşünülmesi ve hazırlanması gerekiyor. Yemek, içecek, ilaç ve benzeri her şer yerleşimden çıkmadan kontrol edilmeli. Bölge yakınlarında ulaşım sağlayacak ya da alışveriş yapacak herhangi bir alan yer almıyor.

Bu bölgede kamp yapmak için gereken ihtiyaçların içinde en önemlilerinden biri de uyku tulumu. Geceleri çok serin olabilen bu yayla açık alan olduğu için dağların serinliğini alıyor ve fazla rüzgara maruz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda kötü bir gece geçirmemek için sağlam bir çadıra sahip olunduğundan emin olduktan sonra uyku tulumu sahibi de olmak önemli bir ihtiyacın giderilmesine katkı sağlayacaktır.

Araç alanda kamp yapılacak yere kadar girebiliyor. Doğal bir kamp alanı olduğu için herhangi bir işletmeden ya da otoparktan söz etmek mümkün değil. Bu da alanı kampa daha uygun hale getiriyor. Lüks hiçbir şeyi bünyesinde barındırmayan, doğal bir ortam sağlayan Ilgaz Kırkpınar Yaylası, kampçıları Ilgaz eteklerinde tatlı bir kampa davet ediyor.

Duş, tuvalet, kafe ve benzeri herhangi bir alan bulunmayan bu bölgede ormanlık alanda da açık yayla arazide de konaklamak mümkün. Şehir hayatına oldukça uzak olan bu yerde stres atarken aynı zamanda da doğal bir şekilde rahatlamak kolay ve zevkli hale geliyor.

Bu alana yakın merkezde alışveriş yapılacağı zaman fiyatlar oldukça normal hatta şehir merkezine oranlar ucuz bile kaldığı oluyor. Bu sebeple yerleşim yerinden çıkmadan önce gerekli alışveriş yapılabilir ve kamp alanına bu şekilde geçilebilir. Uzun süre kap yapmayı planlayanların ise birkaç günde bir araba ile alışveriş yerlerine ulaşım sağlaması mümkün.

Otostop, otobüs gibi yollar ile bölgeye ulaşmak pek kolay değil. Bu sebeple genellikle özel araçlı kampçıların tercih edebileceği bir doğal kamp alanı burası.

Doğa yürüyüşü yapmayı, doğa ile ilgilenmeyi sevenlerin bayılacağı bir ortam sağlayan bu bölgede pek fazla kampçı ya da ziyaretçi görmek mümkün değil. Yılın belli dönemlerinde birkaç kampçının uğradığı bu bölgede bahar ya da yaz aylarında bulunmak kampçıların daha çok işine gelmekte. Kış aylarında fazla rüzgar aldığı için tatsız bir kamp deneyimi sunabilecek olan bu bölge fırtınaya dahi oldukça elverişli bir alanda.

Ateş yakmak için uygun bir alana sahip olan bu bölgede yemek pişirmek, su kaynatmak, yer ateşi yakmak oldukça kolay. Bu imkanı ile de çoğu kamp alanından ayrılan ve daha çok ilgi gören bölge imkanlarının çeşitliliği ile de ziyaretçilerini tatmin etmeye yetiyor.

Doğal kamp alanlarını sevenlerin ve şehir hayatından tamamen uzaklaşmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölge olan Ilgaz Kırkpınar Yaylası’nda keyifli bir kamp yapmak ve doğa ile iç içe olmak için Çankırı’ya gidilebilir ve bölgenin bu güzel kamp alanında konaklanabilir.

Erenler Köyü Göl Yaylası Kamp Alanı

Bu bölgede içme suyu bulma imkanı olduğu gibi Ankara’ya da oldukça yakın bir konumda. Bu bölge, doğal kamp alanlarını sevenler için değerli bir hazine gibi gelecektir. Erenler köyü yolu ile ulaşılan bu göl yaylasında herhangi bir duş ya da tuvalet imkanı bulunmuyor ancak bölge doğal kamp alanı olmak için müsait olduğundan dolayı kampçılar genellikle bunu dert etmiyor.

Temiz içme suyu bulmak kolay olduğu için kampçılar uzun süre için de kısa süre için de geliyorsa yanlarına yiyeceklerini ve tüm ihtiyaçlarını almaları yararlı olacaktır. Bölgeden alışveriş yapmak için ayrılacakların bilmesi gereken önemli nokta yerleşim yerlerinin bu alana uzak olduğudur. Bu sebeple bu kamp alanına gelecekler,in tüm ihtiyaçlarını almış şekilde bölgede konaklamaya hazır olması daha iyi bir seçenektir. Temiz içme suyu zaten bölgeden elde edilebileceği için uzun süre kalacaklar dahi bölgede zorluk çekmeden konaklayabilirler.

Bölgeye köy içinden özel araçlar ulaşmak oldukça kolaydır ve kamp yapılacak alana kadar aracı sokmak da mümkündür. Herhangi bir otopark ya da araçlar için ayrılmış özel alana rastlamak mümkün değildir. Yaylada aracı kamp alanına yakın bir bölgede bulundurmak da yararlı olacaktır.

Bölgeye otostopla ulaşmak isteyenlerin çok uzun süre araç bekleyebileceğini bilmesi gerekir çünkü pek işlek bir yol üzerinden bölgeye ulaşım yoktur. Yürüyerek gitmeyi düşünenlerin ise vazgeçmesi en doğru karar olacaktır. Bölgeye özel araç ile ulaşım sağlamak kolay olsa da otostop ya da yürüme gibi yollarla ulaşmak hiç de kolay değildir.

Bölgeye gelmeden ihtiyaçları karşılamak için girilecek marketler ve yerel alışveriş yerleri normal hatta ucuz denilebilecek fiyatlara sahiptir. Bu sebeple yerleşim alanından çıkmadan önce tüm ihtiyaçlar satın alınarak yola devam edilebilir.

Bölgeye gelmeden yerleşim yerinde yemek yemek ya da konaklamak isteyenler için de oldukça uygun fiyatlar ile bu imkanlara ulaşmak mümkündür. Bölgede herhangi bir yerleşim yeri ya da yerli halktan kimse bulunmamaktadır.

Bahar ve yaz aylarında yerel halktan günübirlik gelenler olmaktadır. Kampçılardan ise yalnızca bölgeyi bilenler burada konaklamaktadır. Pek bilinen bir bölge olmadığı için kampçıların da pek ilgisini çekmemektedir ancak keşfedildiği zaman doğa ile iç içe oluşu sayesinde kendini sevdirmektedir.

Bölgede konaklayanların alan ile ilgili en sevdiği detaylardan biri de göl kenarında huzurlu bir alanda olma hissidir. Bu alanda konaklamak ya da günübirlik pikniğe gelmek dahi ziyaretçilere huzur veren bir olaydır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Büyük Yayla Kamp Alanı

Merkez ilçeye 30 kilometre kadar yakın bir mesafede yer alan bu bölgede kamp yapmak, yeşilliğin içinde huzur bulmaya ve yorucu şehir hayatından uzaklaşmaya katkı sağlıyor. Bu yemyeşil yaylada kamp yapanların bilmesi gereken en önemli şey ise tamamen doğal bir kamp alanı olması ve doğal olarak bölgede herhangi bir tuvalet alanı ya da duş olmaması. Tuvaleti ya da duşu olması gereken bir kamp alanı aranıyor ise Büyük Yayla’da olmadığını bilmek önemli.

Bölgede temiz içme suyu bulmak da imkansız denecek kadar zor olduğu için rahatsızlanmak istemeyenlerin suyunu yanında getirmesi en iyisi olacaktır. Bu bölgeye ulaşmadan tüm ihtiyaçları almak ya da eksik ihtiyaç bırakmak çok da önemli değildir. Mesafe yakın olduğu için özel araçla gelenler kolaylıkla yerleşim alanına dönerek kalan ihtiyaçları da her an alabilirler.

Herhangi bir otopark alanı ya da araç park bölümü bulunmayan bu doğal kamp alanında aracı kamp alanına kadar getirmek mümkün olduğu için kampçılar özel araçla geliyorlarsa genellikle rahat etmektedirler. Otopark ücreti ödemeden, konaklama bedeli vermeden rahatlıkla kamp yapmak bu alanda mümkündür.

Ateş yakmak ya da mangal kurmak ile ilgili herhangi bir özel uyarı bölgede olmasa da gidenlerin fazla ağaçlık alanda ateş yakmaması ve bilinçli şekilde ateşi kontrol altında tutması önemlidir. Açık alanda pek ağaç ya da yeşillik bulunmadığı için bu bölgede ateş yakmak zararlı değildir.

Bölge konaklama açısından rahattır ve bahar ya da yaz ayları dışında da konaklamaya uygun denilebilir. Uyku tulumu ve iyi bir çadır ile bölgede kışın dahi konaklamak oldukça zevkli olacaktır. Yerleşim alanına yakın bir bölgede bulunduğu için ihtiyaçları giderme ya da sorun olduğunda geri dönme açısından da kolaylık sağlanacaktır.

Keyifli, doğa ile iç içe ve sakin bir doğal kamp alanı kampı isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken noktadır burası. Yerleşim alanına yakın olması ama aynı zamanda da doğanın içinde bulunması genellikle kampçılar için en önemli etkenlerden biridir. Bu bölge de ikisini birden sağlayabildiği için kampçıların ilgisini çekmektedir.

Bölgeye geleceklerin yazın dahi uyku tulumu almaları önemlidir. Geceler düşen hava sıcaklığının keyif kaçırmasını istemeyenlerin uyku tulumu ve gerekli eşyaları alması oldukça yardımcı olacaktır. Ateş yakılarak da kamp ortamı hem daha sıcak hem de daha zevkli hale getirilebilir. Yer ateşi yakmak da bölgede belli yerlerde mümkündür.

Konaklama ücreti ödemeden doğanın ortasında kalmak isteyenlerin değerlendirmesi gereken bir doğal kamp alanı olan Büyük Yayla’da keyifli zaman geçirmek için yapılabilecek de pek çok aktivite bulunabilir.

Çankırı İlimizde yer alan bu doğal güzellikler ve ücretsiz kamp alanlarına ulaşım bilgileri için Çankırı Otobüs Firmaları, Ankara Esenboğa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama ve Ankara Aşti Otobüs Firmaları sayfalarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.