Bursa Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü Fotoğrafları

bursa cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü
Cumalıkızık Köyü
cumalıkızık kınalı kar konağı
cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü

Uludağ’ın Eteklerinde Bir Cennet: Cumalıkızık

Bursa’nın Cumalıkızık Köyü mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Cumalıkızık, ziyaret edildiği andan itibaren ziyaretçileri için adeta bir zaman kapsülüne dönüşüyor. Cumalıkızık’ın her köşesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini görebilirsiniz. Otantik dokusunu ve tarihi izlerini günümüze kadar korumayı başaran Cumalıkızık, yeni yerler görmeye meraklı tüm gezginler için en ziyaret edilmesi gereken en doğru adreslerden biri…

Cumalıkızık’a geldiğiniz andan itibaren size taş döşemeli dar sokaklar boyunca uzanan mor, mavi ve sarı renklere boyanmış, kerpiç, tahta karışımı evler eşlik ediyor. Buradaki tüm yapılar çok eski yıllara dayanmasına rağmen, aslına uygun bir şekilde restore edildiği için hala canlılığını koruyup, tarihin izlerini her bir köşesinde taşıyor. Cumalıkızık Osmanlı zamanı konut dokusunu günümüze ulaştıran ender yerlerden biridir. Tarihi 1300’lü yıllara kadar dayanan Cumalıkızık, Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesine alınmıştır. Gelin bu yazımızda hep beraber, yerli ve yabancıların uğrak noktası olan Cumalıkızık’ı ve gezilecek yerlerini tanıyalım.

Cumalıkızık’ın Tarihi

Cumalıkızık, yaklaşık 1300’lü yıllarda Oğuzlar’ın Kızık Boyu tarafından kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Cumalıkızık’ta görmüş olacağınız yapılar ise yaklaşık 150 yıllık tarihe sahiptir. Cumalıkızık, Bursa ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna tanıklık etmiş, bir Dünya Savaşı, bir de Kurtuluş Savaşı atlatmış bir köydür. Zamanında 15, hatta belki daha fazla Kızık boyu köyü bulunuyordu ancak savaş sırasında diğer köyler yakılarak yok olmuşlar. Günümüze bu köylerden 5 tanesi ulaşmıştır. Bu köyler Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Derekızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık'dır.

Cumalıkızık’ta Ne Yenir? N Alınır?

Eğer Cumalıkızık’ta kahvaltı etmek istiyorsanız, birçok mekan alternatifiniz var. En çok beğenilenleri sayacak olursak;

Yukarıda saydığımız yerlerde, Cumalıkızık’ın tüm yerel lezzetlerini gönül rahatlığı ile tadabilirsiniz. Cumalıkızık’ta kurulan tezgahlardan polen, bal, ev reçelleri, turşu, makarna, konserve, tarhana, erişte gibi bir çok ürün satın alabilirsiniz. Uludağ’ın eteklerinde yetişen ve hazırlanan bu ürünlerin hepsi çok lezzetlidir. Şayet tezgahta denk gelirseniz cevizli ekmek almayı kesinlikle unutmayınız.

Cumalıkızık’ta Gezilecek Yerler

1. Küpeli Ev

Küpeli ev, 350 yıllık tarihi bir evdir. Küpeli ev, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Evde sergilenen tüm eşyalar, bölgenin kültürünü gösterebilmek ve tanıtabilmek için Bursa ve çevresi köylerden geliyor. Tarihi değeri olan antika eşyalara meraklı biriyseniz, Küpeli Ev’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2. Cin Aralığı

Cin aralığı Kurtuluş Savaşı zamanında kovalanan askerlerin saklandıkları yerler olarak bilinmektedir. Askerler nasıl ortadan kaybolmuş, cinler mi kaçırmış diye çıkan söylentiler yüzünden günümüze Cin Aralığı adı ile gelmiştir.

3. Cumalıkızık Cami ve Hamamı

Kestane ağacından kubbesiz olarak inşa edilen cami klasik Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Cami ve hamam 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Köyün ilk camisinin yerine yapılmıştır. Cumalıkızık’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

4. Etnografya Müzesi

Cumalıkızık köy kültürünü daha yakından tanımak için Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzenin en önemli özelliği; sergilenen tüm eserlerin halk tarafından bağışlanmış olması. Köyün geçmişi ve yaşamı ile ilgili detaylar görmek istiyorsanız, Etnografya Müzesi’ne uğramadan, Cumalıkızık gezinizi bitirmemelisiniz.

5. Kınalı Kar Konağı

Kınalı Kar dizisinin çekildiği konaklardan biri olan Bulanlar Konağı, bölgede oldukça popüler bir konaktır. Konumu nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır ve çoğu zaman kalabalıktır. Ayrıca konakta kahvaltı ve akşam yemeği servis edilmektedir ve konuklarına pansiyon olarak da hizmet veriyor. Konağın avlusundan hediyelik eşyalar alabilir ve erken giderseniz mekanda kahvaltı etmek için kolaylıkla yer de bulabilirsiniz.

Cumalıkızık’ta Nerede Kalınabilir?

Cumalıkızık daha çok günübirlik olarak ziyaret edilmesi daha uygun olsa da, köyde birçok ev, pansiyon ve otel bulunmaktadır.

Cumalıkızık Gezisine Ne Kadar Zaman Ayırmalıyız?

Bursa Cumalıkızık Köyü’ne sadece 2-3 saatinizi ayırmak, gezmeniz için yeterli olacaktır. Eğer kahvaltınızı ve akşam yemeğinizi orada yapacaksanız, bu saate 2 saat daha ekleyebilirsiniz. Cumalıkızık gezi planlaması için Bursa Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Gezi planlaması için inceleyebileceğiniz diğer bir sayfamız ise Bursa Yenişehir Havalimanı sayfamızdır.

Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster