Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezi Önerileri

Türkiye’nin nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa, tarihi yapısı itibariyle Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin izlerini taşıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine şahitlik eden şehir, Türk İslam mimarisinin en güzel örneklerini topraklarında barındırıyor. Köklü tarihi yapısıyla ülkemizin en önemli kültürel duraklarından biri olarak öne çıkan Bursa, ülkemizin en büyük kayak merkezi olan Uludağ ile de kış sporlarına elverişli coğrafi konumuyla da çok sayda ziyaretçiyi ağırlıyor. Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bursa gezilecek yerler alternatifleriyle de tatil severlere unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor.

Bursa Resimleri

bursa kent meydanı
bursa döner
bursa uludağ kebapçısı
bursa otogar
bursa orhan gazi parkı
bursa ulu camii
bursa emirhanı
bursa koza han

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bursa Gezilecek Yerler

Kervansarayları, hanları, hamamları, yüzyıllık camileri ve tarihi köyleri ile Bursa gezilecek yerler listesi bir hayli uzun. Bursa’nın tüm bu güzelliklerini keşfedebilmeniz için şehirde en az bir konaklama yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu güzel şehrimize gittiğinizde diller destan Bursa İskender kebabının tadına mutlaka bakmalısınız.

M.Ö 4000’ li yıllara dayanan tarihi ile görülmeye değer şehirlerimizden biri olan Bursa gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken en önemli duraklar şunlardır:

Ulu Cami

Bursa gezi rehberi listenizin başına şehrin sembolü olan Ulu Camii’ni mutlaka eklemelisiniz. Türk İslam dünyasının en eski camilerinden bir olan yapı, Yıldırım Bayezid tarafından 1400 yılında yaptırılmıştır. Cami duvarında çok sayıda hat sanatının örneklerin bulunduğu bu tarihi yapının en önemli özelliği, çok ayaklı cami tasarımının ilk örneklerinden biri olmasıdır. Ulu Camii Albümü

Muradiye Külliyesi

Bursa tarihi yapıları arasında bir diğer önemli eser ise Muradiye Külliyesi’dir. Osmanlı döneminde yaptırılan yapı, son külliye olma özelliği taşıyor. Sultan II. Murat tarafından yaptırılan Muradiye Külliyesi’nde cami, hamam, medrese ve türbe yer alıyor. Osmangazi’de yer alan külliye Bursa gezi rehberi listenizde olması gereken duraklardan biridir.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin kabirlerinin bulunduğu türbe, Bursa’nın Tophane ilçesinde yer alıyor. 1885 yılındaki büyük depremde yıkılan türbe Sultan Abdülaziz tarafından 1863 yılında tekrar inşa ettirilmiş ve bugünkü halini almıştır.

Tophane ve Saat Kulesi

Tophane Parkı içerisinde yer alan Saat Kulesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin de hemen yakınında yer alıyor. 1906 yılında inşa ettirilen yapı Bursa’nın panoramik manzarasının en güzel görüleceği alanlardan biridir.

Yeşil Türbe

Bursa’nın simgesi olan Yeşil türbe, şehrin her yerinden görülebilen konumu ve göz kamaştıran motifleriyle şehrin en özel dini yapılarından biridir.15. yüzyıl mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan iki katlı Yeşil Türbe’nin mihrabı ise dönemin sayılı sanat esreleri arasında gösterilmiştir. İznik çinilerinin en nadide örneklerine rastlayabileceğiniz türbe, Osmanlı döneminin en has yapıları arasında yer alıyor.

Koza Han

Bursa’nın en önemli yapıları arasında yer alan Koza Han, Bursa’nın en çok turist çeken tarihi yerlerinden biridir. 15. Yüzyıl sonlarında II. Beyazıt tarafından yaptırılan Koza Han, şehrin tarihi alışveriş mekanlarının başında geliyor. Yöresel birçok ürünün sergilendiği dükkanların bulunduğu han, hediyeli eşya almak isteyenlerin uğrak noktalarından da birdir. Koza Han’a gittiğinizde hemen yakınlarında ki Eski Aynalı Çarşı’yı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Koza Han Albümü

Bursa’nın İncisi Uludağ

Bursa gezilecek yerler listelerine mutlaka yer verilmiş olan Uludağ, sadece Bursa için değil hem Türkiye hem de dünyanın da sayılı turizm merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Kış sporlarına meraklı olanlar ve kar tatili geçirmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri olan Uludağ, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Modern tesisleri ve yüksek kalite standartlarındaki kayak pistleriyle öne çıkan Uludağ’a, adeta Bursa’nın incisi desek hiçte abartmış olmayız.

Bursa Seyahat Planlaması

Bursa seyahati için planlama yaparken Bursa Otobüs Bileti sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu sayfa aracılığıyla Bursa otobüs firmaları ve otobüs bileti fiyatlarını görebilir, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Bursa Yenikapı Kadıköy feribot seferlerine bakabilirsiniz. Havayolu ulaşımı için ise Bursa Yenişehir Havalimanı sayfalarımızı kullanabilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Bursa ulaşım ve gezi haritası

Haritayı Göster