İshak Paşa Sarayı

 
ishak paşa sarayı

Ağrı’da Osmanlı İhtişamı: İshak Paşa Sarayı

Doğu Anadolu’nun en tarihi yapıları arasında bulunan İshak Paşa Sarayı, yüzlerce yıllık birikimiyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken yapının mimari özellikleri de ayrıcalıklı olduğunu ortaya koyuyor. Bir Osmanlı eseri olup Ağrı’nın en çok bilinen tarihi sarayı olarak kabul edilmesi ilk özelliği olurken çok daha fazlası için ziyaret edebilirsiniz.

 

İshak Paşa Sarayı Nerede?

Doğu kentleri gezilerinde akla gelen ilk kültürel yapılar arasında yer alan İshak Paşa Sarayı, Ağrı şehrindedir. Meşhur Doğubeyazıt ilçesinin merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Ağrı Dağı eteğinde olup Yukarıtavla mahallesindedir. İlçe merkezinden binilen özel araçla 15 dakika içerisinde gidilmektedir.

Tarihi Geçmişiyle İshak Paşa Sarayı Özellikleri

Osmanlı eseri olduğunu dile getirdiğimiz İshak Paşa Sarayı’nın yapımı 1685 yılında başladı. Buna karşın çeşitli nedenlerle yapımı çok uzun olurken 1784 yılında kullanılmaya başlanabilmiş. 99 yıllık bir inşaat süresinin ardından Ağrı’nın Doğubeyazıt bölgesinde bu tarihe geçecek yapı ortaya çıkarılmış. Mehmet Paşa isimli bir mimar tarafından yapımı tasarlanmış olan İshak Paşa Sarayı’nın kullanımı çok uzun yıllar Saray olarak devam ettirilmiş. Günümüzde ise bir müze olarak varlığını devam ettirir ve turistleri ağırlamaya devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Osmanlı Mimarisi Özellikleriyle İshak Paşa Sarayı

Son derece gelişmiş bir yapıya sahip olduğu gibi 116 odası bulunur. İçerisinde türbe ve cami ile birlikte surlar yer alır. Harem salonları koğuş tarzında olup divan bölümü de geniştir. Saray içerisindeki en dikkat çekici unsurların başında kuşkusuz ki motifler gelir. Bitkilerle donatılmış motiflerin duvarları süslemesi de ne kadar sanatsal olduğunu ortaya koyar. Klasik Osmanlı Mimarisi eseri İshak Paşa Sarayı’nın Türk geleneksel kültürüne ait unsurları da azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle Osmanlı Devleti’nin hala güçlü olduğunu göstermesi bakımından değeri büyük olan İshak Paşa Sarayı, Doğu vilayetleri adına önemlidir. Lale Devri’nin en büyük yapısı olması ve bunun o güne kadar biraz geride bırakılmış bir Doğu bölgesinde yapılması da anlamlıdır. İhtişam açısından değeri olup günümüzde de sahip olduğu işçilik kalitesi ve kültürel aktarımla değerini muhafaza eder. Sizlerde Ağrı iline gidecek olursan ilk görmeniz gereken yapı olan İshak Paşa Sarayı’nın rahatlıkla gezebilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı Ulaşım

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi Yukarıtavla mahallesinde bulunan saraya, Türkiye'nin her yerinden ulaşım için Ağrı Havalimanı sayfamız ile Ağrı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek ulaşım şeklinize karar verebilirsiniz.