Kahramanmaraş Kalesi

 
maraş kalesi

Her Medeniyetin Mozaiği Maraş Kalesi Gezisi

Halihazırda çeşitli eserlerin ortaya çıktığı Maraş Kalesi, Kahramanmaraş kenti simgelerinden olmaya devam ediyor. Şehrin tam merkezinde bulunuyor olmasıyla hem ziyareti kolay hem de görünümü. Ayrıca güney tarafının yüksekçe, kuzey tarafının ise hafif meyilli tepe üzerinde bulunduğu tarihi yapının kültürel açıdan da önemi büyüktür. Çeşitli araştırmalara konu olmuş ve farklı çalışmaların yapıldığı Maraş Kalesi, en eski Hititler Döneminden eserlerin çıkarıldığı yeredir. Evliya Çelebi tarafından Maraş Aslanı eseri de bu kaleyle ilgili bilgi olarak geçerken kale kapısında olduğu ifade edilir.

 

Maraş Kalesi Tarihi

Geç Hititler zamanında yaptırıldığı tahmin edilirken Maraş Kalesi birçok açıdan kullanılagelmiştir. Sonraki dönemlerde Asur, Med ve Pers gibi Doğu medeniyetlerinin ortaya çıktığı devletler tarafından yönetilmiştir. Ayrıca Kapadokya Krallığı da yine Maraş Kalesi üzerinde etkiye sahiptir. Roman, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde onarımlar görmüştür. Türkiye Cumhuriyeti de onarım yapanlar arasında olurken bu devletlerin çeşitli ilavelerde bulunduğu da yapının mozaik halini almasını sağlamıştır. Çok farklı medeniyetlere ait mimari özelliklerin ortaya çıkmasının nedeni budur.

Maraş Kalesi Mimarisi

Halihazırda tepe üzerinde yer alırken günümüzde heybetiyle dikkat çeken Maraş Kalesi, birçok unsura sahiptir. Burç bölümü kare planlıdır. Dış duvarları büyükçe ve kesme taştan oluşturulmuştur. İç duvarlarında ise moloz taş kullanılmıştır. 1,70 metre kalınlığa sahip surlarla çevrili olan kalenin yapısı dikdörtgen planlıdır. Çok farklı taşlı kullanımların olması da Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde ayrı ayrı yenileme çalışmalarının yapılmasından ötürüdür. Çeşitli tarihi unsurlarıyla bilinen Kahramanmaraş gezilecek yerler Maraş Kalesi olmadan tamamlanmayacaktır. Kullanılan farklı motiflerin görülebilmesi adına da her bölümü dikkatlice incelenmelidir. Türk-İslam sentezi bazı unsurların varlığı da kendisini gösterirken dinlere ait unsurların sayısı da çoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Maraş Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş kent merkezinde yer alıp Onikişubat ilçesindeki Şehit Muallim Hayrullah Caddesi üzerindedir. Toplu taşıma araçlarıyla gidilebilir, yaya olarak da kolayca ulaşılabilir olan Maraş Kalesi’ni her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Özellikle kale türünde olan tarihi yapının hangi medeniyetlere ait ne gibi kalıntılara sahip olduğu da bir kültürel çalışma niteliğindedir. Kültür Turizmi sevenler için en iyi yapılar arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kahramanmaraş'a şehir dışından gelerek kaleyi gezmek isteyen tarih severler ulaşım için karayolunu tercih edebilir, bunun için Kahramanmaraş Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Kahramanmaraş Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Kahramanmaraş'ta havalimanıda vardır, bunun içinde Kahramanmaraş Havalimanını kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı