Nallıhan Kuş Cenneti

 
nallıhan kuş cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti Hakkında

Sarıyar Barajı ile Aladağ Çayı’nın birleştiği yerde Nallıhan Kuş Cenneti oluşmuştur. Muhteşem doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine hitap eden Nallıhan Kuş Cenneti yapay bir sulak ekosistem yapısıdır. Ankara’nın Nallıhan ilçesinde yer alan ekosistem Ankara, Eskişehir ve Bolu illerine yakın bir konumdadır.

Nallıhan Kuş Cenneti ve Genel Yapısı

Bu ekosistemin en dikkat çekici noktası sarı, kırmızı ve kahverengi dağ ve tepelerden oluşmasıdır. Sulak bir arazi içerisinde yer alan Nallıhan Kuş Cenneti içerisinde söğütlükler, sazlıklar, kavaklar ve ılgınlar yer alıyor. Farklı bitkilerin ve su havzasının bulunması nedeniyle birçok kuş türünün uğrak noktalarından birisi haline gelmiştir. Bu alanda avcılık faaliyetleri yasaklanmış ve insan faaliyetleri sınırlı bir hale getirilmiştir. Böylelikle alanda kuşların benzersiz süzülüşleri, kendilerine has melodileri ve barınma alanları görünür hale gelmiştir.

 

Nallıhan Kuş Cenneti’nde Görülebilecek Kuş Türleri

Bu alan kuşların yaşaması için büyük özellikler sunuyor. Jeolojik yapısı, arazi özellikleri ve doğası ile kuşlar için önemli bir yer konumunda. Nallıhan Kuş Cenneti kuşların üremesi ve hayatlarını devam ettirebilmesi için önemli bir görevi üstleniyor. Bununla birlikte göç yolları üzerinde bulunduğundan ilkbahar ve sonbahar aylarında bir kuş şölenine de tanıklık etmemize katkı sağlıyor. Nallıhan Kuş Cenneti bugüne kadar 191 kuş türüne ev sahipliği yapmış. Leylekler, bıldırcınlar, şahinler, turnalar, karabataklar, keklikler, martılar ve çulluklar bu devasa ekosistemin parçası olan kuş türlerinin sadece birkaçıdır.

Nallıhan Kuş Cenneti’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara Nallıhan ilçesine 30 km uzaklıktadır. Ana yol üzerinde bulunduğundan ulaşım oldukça kolaydır. Yol üzerinde Nallıhan Kuş Cenneti için pek çok tabela da bulunuyor. Bolu’ya 100 km uzaklıkta olan Nallıhan Kuş Cenneti, Eskişehir ve Ankara illerine ise 130 km uzaklıktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Nallıhan Kuş Cenneti’nde Neler Yapılır?

Nallıhan Kuş Cenneti doğasever olan herkesin dikkatini çekebilecek özelliklere sahiptir. Fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak, kuş gözlemleri yapmak ve keşif yapmak isteyenler için önemli bir mekan konumunda. Nallıhan Kuş Cenneti içerisinde kuş gözlem evleri bulunuyor. Bu noktalarda kuşları gözlemlemek ve fotoğraflamak mümkündür. Kuş gözlem noktaları içerisinde kuş cenneti ve kuş türleri hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz materyaller de bulunuyor. Nallıhan Kuş Cenneti’ne gelirken mutlaka dürbün ve fotoğraf makinesi ile gelmelisiniz. Özellikle gün doğumu ve batımı ile kuş türlerini fotoğraflamak isteyenler için Nallıhan Kuş Cenneti büyük bir fırsat sunuyor.

Nallıhan Kuş Cenneti’nde Gözlenen Türlerin Durumları

Nallıhan Kuş Cenneti daimi türlere ev sahipliği yaptığı göçmen kuşları da ağırlıyor. Gözlenen kuş türlerinin durumları şu şekildedir:

Yerli Kuş: Göç etmeyen ve yıl boyunca alanda bulunan kuş türleridir.

Yaz Ziyaretçileri: Kış mevsimini Kuzey Afrika ülkelerinde geçirerek üremek için alana gelen kuş türleridir.

Kış Ziyaretçileri: Kuzey bölgelerde üredikten sonra kış mevsimini geçirmek için alana gelen kuşlardır.

Geçiş Türleri: Sadece ülkemizden geçerken bölge sınırlarında rastlanan kuşlar da vardır.