Nemrut Dağı Milli Parkı

 
nemrut dağı milli parkı

Adıyaman'nın İncisi: Nemrut Dağı Milli Parkı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan gezi programları yılın her dönemi devam ederken Adıyaman sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı ilk sıralarda gelir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bu binlerce yıllık medeniyetin sembol yerini sizlerde görmek isteyeceksiniz. UNESCO tarafından Helenistik Dönem Kalıntıları olması bakımından Dünya Kültür Mirası’na alınan bölgenin koruması yapılmaktadır.

 

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede?

Güneydoğu kentleri arasında olan Adıyaman’ın merkezine 86 kilometre uzaklıkta olan ya da bir başka deyişle doğusunda yer alan Kahta ilçesindedir. Karadut Köyü sınırlarında bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı geniş bir alandır. Yüksekliği 2150 metre olmakla birlikte eski dönemlerden kalmış en dikkat çekici güzelliklerdendir.

Nemrut Dağı Milli Parkı Bölümleri

Dağın yamaçlarıyla birlikte çeşitli heykeller kendisini gösterir. Kommagene Kralı olan I. Antichos tarafından tanrılara duyulan saygıyı gösteren anıtsal heykeller bulunur. Bununla birlikte Milattan Önce 1.yüzyıla ait olduğuna inanılan 50 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı Tümüllüsü de görülecekler listesindedir. Çapı 150 metre olup kral tarafından kendisi için yaptırılmış ve etrafı çevrili anıt mezardır. Bu bölgenin etrafında üç teras var olurken hem anıt mezarlar hem de heykeller Nemrut Dağı Mili Parkı içerisindeki değerli unsurlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tanrılar Galerisi Doğu Terasında Sizleri Bekliyor

Doğu Teras bölümünde heykeller dizisi mevcut olup sembollerin sayısı da oldukça fazladır. Sert kayalarda oluşturulmuş merdivenler aracılığıyla turistler bu bölgeye ulaşabilir. Tanrılar Galerisi olarak bilinen bölgede beş heykel var olup Kral Antichos hakkında bilgiler edinilir. Kronos’un Oğlu, Zeus’un oğlu, Kommagene Fortuna heykelleri vardır.

Gün Batımını İzlemeye Batı Terasına Koşun

Kuzey Terası ise doğu ile batı arasında bir bağlantı olup tören yolu olarak da ifade edilmesi yanlış olmayacaktır. Gün batımımın en iyi şekilde izlenebileceği yer olan Batı terası ise Nemrut Dağı Milli Parkı denilince mutlaka incelenecek alanlardandır. Kült yazıları burada yer alır, kabartmalar bulunur ve üzerlerindeki figürlerde hayvanlara aittir. İnsanlık tarihi bakımından değerlendirildiğinde Anadolu topraklarında bulunan en eski bölgelerden biridir Nemrut Dağı çevresi. Burada var olan çeşitli kazı çalışmalarından sonra çıkarılan unsurlarla birlikte bu alan tarihe tanıklık edilmesi adına ziyaret edilir. Sizlerde binlerce yıl öncesinden kalma çeşitli eserleri görebilmek adına gezilecek yerler listesine alabilirsiniz. Ayrıca doğa olaylarının muhteşem etkisi adına da merak uyandıran yönü vardır.

Nemrut Dağı Milli Parkı Ulaşım

Bölge'ye ulaşım için Adıyaman Havalimanı sayfamız ile Adıyaman Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek ulaşım şeklinize karar verebilirsiniz.