Niğde Müzesi

 
niğde müzesi

Niğde Müzesi Hakkında

İç Anadolu'nun Niğde kentinin merkezinde bulunan Niğde Müzesi, bir arkeoloji müzesi olarak Türkiye'nin en önemli tarih ve medeniyet müzelerinden birisidir. Kent etrafında gerçekleştirilen birçok farklı kazı çalışması sonucunda bulunan yerleşim yerlerinden ve tarihi kalıntılardan elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir.

 

Niğde Müzesi Tarihi

Niğde'de müze kurulumları ilk olarak 1939 yılında Akmedrese ilçesinde başlarken, daha sonradan 1957 yılında Niğde Müzesi kurulumu gerçekleştirilmiştir. 1977 yılında yeni bir bina inşaatı gerçekleştirilmesi ile birlikte müze 22 yıl boyunca bu binada sergilerine devam ederken, 1999 yılında ve sonrasında çok daha fazla kazı çalışması ile çok daha fazla tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu nedenle çok daha geniş ve kapsamlı bir sergileme sağlamak amacıyla 2001 tarihinde müze için yeni bir bina tahsis edilmiştir.

Niğde Müzesi Eserleri

6 farklı teşhir salonu bulunan arkeolojik Niğde Müzesi, Orta Anadolu eserlerini M.Ö. 4883 yılından başlayarak sıralı bir şekilde sunmaktadır. İlk salon içerisinde M.Ö. 4883 yılında inşa edilmiş Köşk Köyü Kalkolitik Evinin kurgusu yer alırken, mezar buluntuları, tanrıça heykelleri ve vazolar gibi birçok eser sergilenmektedir.

Müzenin ikinci salon bölümünde, eski Tunç çağı dönemi eserleri ve Gültepe köyü gibi noktalardan çıkarılan eserler yer. Bir sonraki salonda Geç Hitit-Frig dönemi eserleri ve dördüncü salon içerisinde ise Helenistik dönem eserleri ile Roma ve Bizans dönemi eserleri bulunmaktadır.

Müzenin en önemli bölümleri 5. ve 6. salonlar olmak ile birlikte 5. salon tüm dünya tarafından bilinen ve Türkiye'de en fazla ilgi çeken eserleri içerisinde barındırmaktadır. Bu salonda Niğde çevresi tarihi boyunca kullanılmış sikkeler ve tarih içerisinde bu bölgede bulunmuş mumyaların sergilenmesi sağlanmaktadır. Son bölümde ise etnografik eserler bağlamında el yazmaları, halılar, kilimler, İlhanlı döneminden kalan eserler ve Kaçar Türklerine ait sini gibi eserler bulunmaktadır.

Niğde Müzesi Giriş Ücreti Ve Saatleri

Güncel olarak 10 TL gibi bir ücret ile giriş gerçekleştirilebilen Niğde Müzesi hafta içleri açık hafta sonları kapalı olarak hizmet vermektedir. Müzeye giriş gerçekleştirmek için yaz sezonunda 15 Nisan-3 Ekim arasında 10.00-17.00 saatleri ve kış sezonunda da 2 Ekim-15 Nisan tarihleri arasında 08.30-17.30 saatleri aralığında ziyaret yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kırıkkale Silah Müzesi Ulaşım

Niğde Müzesi şehir merkezinde bulunmak ile birlikte Yukarı Kayabaşı Mahallesi'nde hizmet vermektedir. Müzeye toplu taşıma veya hususi araçlar ile kent merkezinde bulunan tabelaların takip edilmesi ile çok kolay bir şekilde ulaşılabilir. Öğretmenler Caddesi üzerinde müzeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şehir dışından Niğde Müzesini görmek için gelen tarih severler tren yolunu tercih etmek isterse Adana-Niğde-Kayseri arası sefer düzenleyen Erciyes Ekspresi Tren Saatlerini inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Niğde Otobüs Firmaları sayfamızdan Niğde'ye sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.