Şeytan Sofrası

 
şeytan sofrası

Şeytan Sofrası Hakkında

Ege’nin en güzel ve en dikkat çekici yerlerinden biri olan şeytan sofrası Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer almaktadır. Her yıl binlerce turistin bölgeyi ziyaret etmesine neden olan Şeytan sofrası adını bölgenin sofraya benzemesinden almıştır. Sönmüş olan bir volkanın lav birikintilerinden oluşmuş olan şeytan sofrası insanı büyüleyen bir görüntüye sahiptir. Eşsiz manzarası doğal güzelliklere karşı ilgisi olan herkesi cezbetmektedir. Günbatımını veya deniz manzarasını izlemek isteyenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Manzarası dışında bu bölgeyi özel kılan etkenlerde mevcuttur. Şeytan ayağı olarak adlandırılan çukur turistlerin madeni paralar ile dilek dilediği bir simge haline gelmiştir. Çukurun ayak şeklini andırması şeytan ayağı olarak adlandırılmasına sebebiyet vermiştir.

 

Şeytan Sofrasının Adının Efsanesi

Şeytan sofrası yalnızca görüntüsüyle değil üzerine yazılmış olan mitosları ile de dikkat çekmeyi başaran bir yer olmuştur. Bölge hakkında tarihte birçok efsane yayılmıştır. Bu efsanelerin başında ise Pelenelopa adlı kişinin hikayesi gelmektedir. Efsaneye göre 1500’lü yıllarda Osmanlı hakimiyeti içerisinde yer alan Ayvalık’ta yaşayan Pelenelopa Rum bir aileden gelmektedir. Yaptığı yanlışlar sebebiyle kiliseden kovulan Pelenelopa günümüzde Şeytan sofrası olarak isimlendirilen bu bölgeye giderek yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Pelenelopa şeytan sofrasına yerleşmesi ardından Ayvalık’ta ciddi bir kuraklık ve sefalet yaşanmaya başlamıştır. Halk bu durumdan Pelenelopa sorumlu olduğunu ve hatalarının bedelini ödediklerini düşünmüştür. Öfkeli halk Pelenelopa’nın öldürülmesi gerektiğine karar vererek şeytan sofrasına gitmeye karar vermiştir. Oldukça büyük bir öfke ile yola çıkan halk arasında yayılan söylentileri öğrenen Pelenelopa kendisini öldürmeye gelecek kişilere muazzam bir sofra hazırlamıştır. Her şeyi düşünerek eksiksiz hazırlanan sofra halkın dikkatini dağıtmış ve oldukça keyifli vakit geçirmelerine neden olmuştur. Yemeğin sonunda ise Pelenelopa kaçmıştır. Bu olayın üzerine bölgeye Şeytan Sofrası adı verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şeytan Sofrası Ulaşım

Ayvalık şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Şeytan sofrası özellikle yaz aylarında turistlerin uğrak mekanıdır. Kafasını dinlemek ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyenler için uygun bir ortam sağlayan şeytan sofrası Ayvalık ve Midilli adasını oldukça net görmektedir. Denizi ayaklarının altında hissettirecek tepede keyifli vakit geçirirken manzaranın büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

Şeytan Sofrasına ulaşım için Balıkesir Koca Seyit Havalimanı sayfamız ile Balıkesir Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Ayvalık Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.