Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti Tarihi

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300 yılında I. Seleukosun kurduğu antik şehirdir. O zamandan bu zamana kadar Gaziantep'te ilgi gören önemli bir antik kent olmuştur. Yapı da bölge bölge kazı çalışmaları aktif olarak devam etmektedir. Antik kentte günümüze kadar korunmuş yapılar bulunmaktadır. Yapılarda en çok dikkat çeken mozaik yapılarının günümüz sanatına ışık tutmasıdır, ilk yerleşim yerlerinden olan antik kent o zamanlarda yaşanan hayatlardan izler taşıyarak tarihe yol göstermiştir.

Bazı bölgelerin belirli yerlerinde kazıdan çıkarılan mozaik yer kaplamaları Dünya örnekleri arasında yer almaktadır. Antik kentte salonlar, sütunlar, duvar süslemeleri, mozaik yer yapıları dikkat çekiyor. Duvara işlenen süslemeler ve o zamana rağmen sütunlara verilen işçilik yüz yıllar önce olmasına rağmen sanat ve tarihin dokunuşunu her köşesinde hissettiriyor. Yapı baştan aşağı tarih ve sanata doyabileceğiniz bir gezinti sunuyor.

Zeugma Antik Kentinin dünyaca ünlü olmasının bir diğer sebebi de Çin ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Tarihi İpek Yolu Zeugma Antik Kentinden geçmektedir. Kalıntıların incelenmesi yapıldığında zamanında buranın bir nevi ticaret merkezi, Pazar yeri olarak kullanıldığı ve burada değerli taş, baharat ve ipek kumaşlarının satışı gerçekleştiği anlaşılmıştır.

Zeugma Antik Kenti Fotoğrafları

Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti

Sponsorlu Bağlantılar

 

Zeugma Antik Kenti Hakkında Genel Bilgi

Zeugma Antik Kenti Belkıs Mahallesinde çok büyük bir alanda yer almaktadır. Çalışmaların yoğun şekilde devam ettiği antik şehirde, kalıntıların büyük bölümü yüksek tavanlı güvenlikli çelik bir yapının içinde yer almaktadır. Tarihi eserleri güneşten de koruyan bu yapı özel olarak tasarlanmış olup, her odanın etrafını dolanacak yürüyüş yolları ile dizayn edilmiştir. Yapının içindeki yürüyüş yolunu kullanarak eserlerin hepsini inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Dış yapısı tarihi yapıları korumak için tasarlanmıştır gün ışığını yapılarda solma ve deforme olmaması açısından hava almasına ve birebir güneş ışığından korunmasına uygun olarak yapılmıştır. Odalara ayrılan antik kentte oda girişleri ve ara ara bilgilendirme yazılarını okuyarak odalar hakkında tarihi ve arkeolojik bilgileri edinebilirsiniz.

Antik kentin bir bölümünde aktif kazı çalışmaları devam etmekte ve bu nedenle bazı bölümler ziyaretçilere kapalı tutulmaktadır. Zamanla buradan çıkan esenlerinde sergilenmeye başlanacağı söylenmektedir.

Zeugma Antik Kenti Giriş Ücreti

2022 yılı Zeugma Antik Kenti giriş ücreti 12,5 TL’dir. Müze kartı olanlar antik kente ücretsiz girebilmektedir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Zeugma Antik Kenti Ulaşım

Zeugma Antik Kenti Gaziantep ilinin Nizip ilçesine bağlı Belkıs Köyünde yer alır. Fırat Nehrinin kıyısında yer alan antik şehir kalıntıları, açık ve kapalı alanları, kafeteryası, hediyelik eşya dükkanları ile gelişmiş bir kompleks şeklindedir. Gaziantep’ten Zeugma Antik Kentine ulaşım için önce Nizip iline gelmek gerekir. Buradan Belkıs mahallesine otobüs ve dolmuşlar gitmektedir. Özel aracınız ile gelecekseniz Nizip’ten sonra 10 dakikalık bir yol giderek antik kente ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Havalimanı – Zeugma Antik Kenti arası 59 km’dir. Gaziantep merkez ile Zeugma arası 54 km’dir. Nizip ilçe merkezi ile antik şehir arası ise 10 km’dir.

Gaziantep'e şehir dışından karayolu taşımacılığı ile ulaşmak isteyenler Gaziantep Otobüs Firmaları sayfamızdan Gaziantep otobüs seferlerini inceleyerek ucuz Gaziantep otobüs bileti satın alabilirler.

Zeugma ile daha ayrıntılı bilgiyi, kalıntıyı ve dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiğini görmek için Gaziantep şehir merkezinde yer alan Zeugma Mozaik Müzesini de gezmeyi unutmayın.

Zeugma Antik Kenti nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster