Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler

Aracınızı araç muayene istasyonuna getirdiğiniz zaman yapmanız gerekenler aşağıda sırasıyla anlatılmaktadır. Bunları dikkatli bir şekilde inceleyerek araç muayene istasyonuna geldiğinizde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

arac muayene
Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler

1 - ARACINIZI PARK EDİN
Aracınızı otoparkta gösterilen yere trafiği aksatmayacak şekilde park edin.

2 - MÜŞTERİ KABUL ALANINA GİDİN
Araç kabul işlemleri için müşteri kabul alanına gidin.

3 - SIRA NUMARASI ALIN
Randevulu iseniz plakanızı girerek bilet makinesinden randevu biletini basın. Hem randevulu hem de randevusuz hizmet veren istasyonlarda muayene olacak iseniz randevu ya da sıra numarası alın. Randevulu araç sahipleri randevu saatinden en geç 15 dakika sonrasına kadar istasyonda olmalı ve sıra biletini almalıdır. Aksi halde randevunuz iptal edilecektir.

4 - EVRAKLARINIZI GÖREVLİYE TESLİM EDİN
Sıranız gelince müşteri kabul görevlisine beraberinizde getirdiğiniz evraklarınızı, kimliğinizi ve aracın ruhsatını teslim edin. Aracınızın vergi borcu, ödenmemiş trafik cezası veya OGS borcu olmamalı ve aracın geçerli bir Trafik Sigortası bulunmalıdır.

5 - ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNİ ÖDEYİN
Araç muayene ücreti nakit olarak alınır.

6 - ARACINIZI TESLİM ETMEDEN ÖNCE EMNİYET KEMERLERİNİ TAKIN
Ön ve arka koltuktaki emniyet kemerlerini görünür ve takılı şekilde bırakın.

7 - TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ EKİPMANLARI YERLEŞTİRİN
Araçlarda bulundurulması zorunlu olan ilk yardım çantası, üçgen reflektörler ve yangın tüpü gibi ekipmanları muayene teknisyeninin görebileceği şekilde bulundurun.

8 - DEĞERLİ EŞYALARINIZI ALIN
Değerli eşyalarınızı araçta bırakmayın.

9 - ARACINIZI TESLİM EDİN
Sıranız geldiğinde aracınızı ilgili kanal önünde Araç Muayene Teknisyeni’ne teslim edin. Aracınızı görevli personelimiz dışında kimseye teslim etmeyin!

Sponsorlu Bağlantılar

 

10 - MUAYENE ALANINA GİRMEYİN
Can güvenliğiniz için, muayene alanına girmeniz yasaktır.

11 - KANAL ÇIKIŞ KAPISINDA BEKLEYİN
Aracınızı yaklaşık 15 dakika sonra istasyonun kanal çıkış kapısından alabilirsiniz. Aracı sadece kayıt esnasında iş emrinde ismi yazan kişinin teslim edebileceğini ve alabileceğini unutmayın!

12 - MUAYENE RAPORUNUZU TESLİM ALIN
Muayene raporunuzu ve diğer evraklarınızın tamamını kontrol ederek teslim almayı unutmayın. Teknisyenimizin muayene sonuç raporu konusundaki açıklamalarını dikkatlice dinleyin. Muayene Raporunuzda yazan aracınızın kilometresini kontrol edin.

Aracınız muayeneden kalırsa 30 gün içinde aynı istasyonda ücretsiz muayene tekrarına gelmeniz gerekir.

 

araç muayene işlemleriAraç Muayene Öncesinde Yapılması Gerekenler:

 

Araç muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi ve aracınızın muayeneye kabulü için, aşağıda belirtilen kontrollerin tarafınızca yapılması, işlemlerinizin hızlıca ve kolaylıkla hayata geçmesini sağlar. Muayene öncesi belirtilen hususları kontrol etmeniz ve hazırlamanız önemlidir.

 

Araç Muayene Ön Hazırlık Listesi >>