Ücretsiz Araç Muayene Randevu

Araç Muayene Randevusu

Aracınız için "Ücretsiz Araç Muayene Randevu" sunu sadece Tüvtürk' den alabilirsiniz. Araç muayene randevusu almak için telefonla Tüvtürk Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. Aşağıda Tüvtürk'e ait araç muayene randevu telefonu numarası yer almaktadır. Tüvtürk internet sitesin üzerinden online işlem yaparakda aracınız için ücretsiz araç muayene randevusu alabilirsiniz. Bu yollardan birini kullanarak yeni randevu alabilir, alınmış randevunuzu güncelleyebilir veya randevunuzu iptal edebilirsiniz.

araç muayene randevu telefonu
Araç Muayene Randevu Telefonu

Tüvtürk Çağrı Merkezi pazar günü hariç haftanın 6 günü 08:00-20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler içinde araç muayene randevu telefonunu arayarak telefonla da randevu alabilirsiniz.

Randevu alırken araç ruhsatınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz. Randevu alırken ruhsat bilgileri lazım olacaktır.

Muayene Tekrarı Bilgileri:

Karayolları Trafik Kanunu'nun değişik 35. maddesi gereğince çıkarılmış olan Araç Muayene İstasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkındaki yönetmeliğin 8'nci maddesinde belirtilen esaslara göre, muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri taktirde, kendilerine tanınan 1 aylık süre içinde aynı muayene istasyonuna gelerek muayene tekrarını yaptırmak zorundadırlar. Bu süre içinde gelinen ikinci muayene, muayene tekrarı olarak sayılacağından ücret tahsil edilmeyecektir. 1 aylık zaman dilimi içinde gelinen ikinci muayene tarihi veya bir aylık sürenin dolmasından sonra gelinen muayenelerde muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.
Gezici istasyonlarda yapılan muayenelerin tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da muayene tekrarı yapılabilmektedir.
İlgili yönetmelikte muayene tekrarı için verilmiş hak 30 günlük süreyi kapsamaktadır ve herhangi bir şekilde bu sürede değişiklik yapılamamaktadır.

Muayene Tekrarı İçin Hangi İstasyona Gidilmeli?

Muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri takdirde kendilerine 1 aylık süre tanınmaktadır. Aracın 1 aylık süre içerisinde eksikliklerini tamamlayıp gelmesi gerekmektedir. 1 aylık süre geçirildikten sonra muayene tekrarına gelindiği takdirde, ücretsiz muayene tekrar hakkını kaybetmiş olacak, dolayısıyla yeniden ücretli-genel muayene yaptırmak durumunda kalınacaktır.

Muayenesi yapılan araçlar, muayeneden geçemedikleri takdirde ücretsiz muayene tekrarı hakkı için ilk muayenesinin yapıldığı istasyona gitmek zorundadırlar.

Sadece; gezici (mobil) istasyonlarda yapılan muayenelerin muayene tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi, gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da yapılabilmektedir.

Engelli araçlarına öncelik var mı? Muayene ücreti alınıyor mu?

TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında, engelli vatandaşlarımıza ait araçlara muayene sırasında öncelik tanınmakta olup, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'nci maddesine göre, engelli araçları dahil tüm araçlardan muayene ücreti tahsil edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

araç muayene işlemleriAraç Muayene Öncesinde Yapılması Gerekenler:

 

Araç muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi ve aracınızın muayeneye kabulü için, aşağıda belirtilen kontrollerin tarafınızca yapılması, işlemlerinizin hızlıca ve kolaylıkla hayata geçmesini sağlar. Muayene öncesi belirtilen hususları kontrol etmeniz ve hazırlamanız önemlidir.

 

Araç Muayene Ön Hazırlık Listesi >>