2017 Yılı Tüvturk Araç Muayene Ücretleri


2017 Yılı Araç Muayene Ücretleri:

Her yıl Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda araç muayene ücretleri belirlenir. Güncel fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 

2017 Yılı Araç Muayene Fiyat Listesi

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker

267,86 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork

198,24 TL

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet

101,48 TL

 

Yukarıda yer alan araç muayene ücretlerine KDV dahildir. Dikkat tüm araç muayene istasyonlarında ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir.

 

Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıca belirlenir.

 

2918 sayılı "Karayolları Trafik Kanunu"nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen beher ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

 

Muayene raporu sonucuna göre "Ağır Kusurlu" veya "Emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.

bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.

 

Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.


Araç Muayene Öncesinde Yapılması Gerekenler:

 

Araç muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi ve aracınızın muayeneye kabulü için, aşağıda belirtilen kontrollerin tarafınızca yapılması, işlemlerinizin hızlıca ve kolaylıkla hayata geçmesini sağlar. Muayene öncesi belirtilen hususları kontrol etmeniz ve hazırlamanız önemlidir.

 

Araç Muayene Ön Hazırlık Listesi >>