HGS Geçiş İhlali Sorgulama

karayolları geçiş ihlali sorgulama

Karayolları Genel Müdürlüğü Geçiş İhlali Sorgulama

Köprü, Tünel ve Otoyollardaki kaçak geçişleri sorgulamak için (HGS -OGS) Karayolları Genel Müdürlüğü "Geçiş İhlali Sorgulama " sistemine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Yne aşağıda ayrıca PTT ve e-Devlet Kapısı üzerinden Geçiş İhlali ve HGS - OGS Hesap sorgulama likleride yer almaktadır.

ptt geçiş ihlali sorgulama
hgs etiketi

Geçiş İhlali Sorgulama Ekranı Hakkında

Uygulamanın ilk sayfasındada (Birinci sıradaki link için açıklamadır) araç plakası ve doğrulama kodunu yazarak "Sorgulama" butonuna basınca size yazdığınız plakanın eğer varsa;

1.İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, Boğaz Köprüleri, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki,
2. Avrasya Tüneli,
3. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Körfez Köprüsü,
4. YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu geçiş ihlallerini listeleyecektir.

Bu listelemede kaçak geçiş ile ilgili Bilgi, Çıkış Tarih, Giriş İstasyon, Çıkış İstasyon, Ara Sınıf, Cezasız Son Ödeme Tarihi, Geçiş Ücreti, Ödenecek Tutar, Tebligat, Ödeme bilgilerini görebilirsiniz.

Avrasya Tüneli Ödeme:

Avarasya Tünneli ihlalli geçiş(ler)inizi, web sitesinden, Garanti Bankası A.Ş. vezne, internet veya mobil bankacılık kanallarından ödeyebilirsiniz.

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu (Körfez Köprüsü) Ödeme:

Gebze İzmir Otoyolu ve Körfez Köprüsü ihlali (ödemesiz) geçişe ait borç kayıtları, geçişi takip eden birkaç günlük bir kontrol süreci sonrasında Ziraat Bankası ile Finansbank şubelerinden ve OTOYOL A.Ş ile KGM internet sitesinden görülebilir hale gelmektedir. Bu nedenle ihlalli (ödemesiz) geçişiniz varsa geçişi takip eden 15 gün içerisinde muhtelif günlerde öncelikle OTOYOL A.Ş ve KGM internet sitesinden sorgulamaya devam etmenizi öneriliyor.

İhlalli (ödemesiz) geçişe ait borç kaydına ilişkin ödemeler T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya QNB Finansbank A.Ş. şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı sistemlerinden, internet adresinden ihlalli geçiş sorgusu sonrasında “ödeme yap” seçeneği ile ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulaması vasıtasıyla yapılabilir.

YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Ödeme:

YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu ihlalli geçiş(ler)inizi, web sitesinden, YSS Kopru mobil uygulamasından, Ziraat Bankası veya Halkbank şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğü Ödeme:

Karayolları Genel Müdürlüğü işletmesindeki otoyollar ve köprüler ile erişme kontrolünün uygulandığı karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden (ihlalli) geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine geçiş ücretinin 4 (dört) katı tutarında idarî para cezası verilir.

Geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ihlalli geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde (15. gün resmi tatil ise takip eden ilk iş gününe kadar) yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlere idari para cezası uygulanmayacaktır.

HGS ve OGS gişelerinden geçiş ihlali gerçekleşmesi durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine kayıtlı HGS veya OGS yoksa 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması halinde, plakaya mevcut OGS veya HGS varsa hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi tamamlanması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS Sorunları İçin Başvuru Yeri:

HGS geçiş ve ihlal (kaçak geçi) bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. HGS geçişlerinizle ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmek için hgs@kgm.gov.tr e-posta adresini veya KGM HGS Çağrı Merkezi telefon numarasını 0850 460 60 60 kullanabliriniz.