Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası

 
araç kredisi

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Kredi kullanırken bankalar bazı koşulları yerine getirmenizi isteyebilir. Bu koşullar arasında hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

 

Taşıt Kredisi Ne Tutarda Kullanılabilir?

Sıfır araçlar için taşıt kredisi alınabileceği gibi ikinci el araçlar içinde taşıt kredisi alınabilir. Bankalar sıfır araçlar için araç değerinin %70 ile %90’ı arasında kredi sağlamaktadır. Bazı bankalar ise özel kampanyalar ile bu kredi oranını %100’e kadar çıkarmaktadır. İkinci el taşıt kredisi kullanmak biraz daha zordur. Kasko bedeline bakılarak kredi tahsis edilir ve maksimum araç bedelinin %70’i kadar kredi verilmektedir.

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Kendiniz için uygun olan taşıt kredisi seçildikten sonra bankanın talep ettiği belgeleri hazırlamak işlerinizin hızlanmasını sağlar.

Taşıt kredisi başvurusunda bulunabilmek için 18 yaşından küçük olmamak, düzenli gelire sahip olmak ve kredi notu yeterli olmalıdır. Nüfus cüzdanı, pasaportun aslı veya sürücü belgesi, noter satış sözleşmesi veya fatura, gelir durumunu gösteren belge taşıt kredisi kullanmak için bankaların talep ettiği belgelerdir.

Bankalar kefil, ferdi sigorta şartı ve tapu aslı (gayrimenkul geliri gösterenler için) gibi koşullar öne sürebilir.

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Hemen hemen tüm bankalar kredi kullanırken hayat sigortası istemektedir. Hayat sigortası yaptırmanın yasal zorunluluğu yoktur. Bankalar verdikleri krediyi güvence altına almak istedikleri için hayat sigortasını zorunlu hale getirirler.

Özellikle de uzun vadeli taşıt kredisinde hayat sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Hayat sigortası yaptırmak istemediğinizde kredi başvurunuzu bankalar iptal edebilir. Bankaların Hayat sigortası yaptırmasında ki en önemli sebep ölüm durumunda verdikleri kredi tutarını sigorta şirketinden tahsil etmek istemeleridir. Hayat sigortası sadece bankaları güvence altına almaz. Borçlunun yakınlarını da güvence altına alır.

Bu sayede kullanılan krediden doğan borç, kredi kullananın yakınlarını zor durumda bırakmadan sigorta şirketleri tarafından ödenir. Bankalar hayat sigortası şartların da değişikliğe gidilebilir ama ferdi kaza sigortası yaptırtmaktan vazgeçmezler.

Ferdi kaza sigortası sadece kaza durumunda gerçekleşen ölümlerde geçerlidir. Hayat sigortası ise sakatlık, ciddi hastalık, işsizlik ve ölüm gibi daha kapsamlı durumları içerir.