Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada Hakkında

Prens Adaları olarak bilinen ve toplamda 9 ada içerisin de yer alan ve onlardan biri olan Büyük Ada prens adalarının en büyüğüdür. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelen Büyük Ada yıl içerisin de pek çok yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Yaklaşık olarak 5,5 km'lik bir alanı kaplamaktadır.

İstanbul Büyükada Fotoğrafları

istanbul büyükada
istanbul büyükada
istanbul büyükada
istanbul büyükada
büyükada
büyükada
büyükada
büyükada
büyükada
büyükada
büyükada
büyükada

Sponsorlu Bağlantılar

 

Büyükada Gezisi, Büyükada Gezilip Görülecek Yerler;

Büyük Ada’ya gittiğinizde çocukluğumuzun unutulmayan mahalle kültürü ile karşılaşırız. Kültürümüzü ve değerlerimizi hissedebilmemize olanak sağlayan ada, ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Nitekim Büyük Ada da iki tane mahalle bulunmaktadır. Mahallelerin isimleri Nizam ve Madem mahalleleridir. Ayrıca biri güneyinde diğeri kuzeyinde olmak üzere iki de tepesi bulunmaktadır. Sahil boyu dizilen cafeler, restoranlar modern kültürün kapısını bizler için aralamaktadır. Adaya henüz daha girerken ada evlerini görmek mümkündür. Ziyarete gittiğiniz Büyük Ada da konaklamak isterseniz çok güzel oteller bulunmaktadır. Huzurunuz, konforunuz, mutluluğunuz burada en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş vaziyette. Kamu hizmeti haricinde herhangi bir motorlu taşıt kullanmak ise burada yasaktır. Burada tarih boyunca Türk ve Rum kültürünün harmanlandığını iç içe geçtiğini görecek ve iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Alabildiğine masmavi bir deniz sonsuz bir yeşil içerisinde bayram çocuğu sevincinde olacaksınız. Konuklar ilk olarak iskele meydanında karşılanmaktadır. Saat kulesinden sonra tarihi köşkleri ve çiçekli sokaklarıyla bizleri misafir etmektedir.

Adada motorlu araçların kullanılmasının yasak olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple adada bisikletle rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Veya yaya olarak rahatlıkla adayı keşfedebilirsiniz. Ada içerisinde özel plajların haricinde halk plajları da bulunmaktadır. Bu anlamda herkese sunulacak fırsat mevcuttur. Gün boyu adanın keyfini plajda da çıkarabilirsiniz. Büyük Ada da faytonlar kullanılmakta olduğundan bu sebeple atların yoğun kokusu ile karşılaşabilirsiniz. Turistler fayton eşliğinde adayı gezmektedirler. Fakat hem dolandırılmak istemiyorsanız hem de atlara yapılan eziyete ortak olmak istemiyorsanız faytonları lütfen kullanmayınız. Adanın geçmişin de büyük Rum ailelerinin renkli köşkler yaptırdığı bilinmektedir. Ve Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinden bir ay önce Büyük Ada’yı ele geçirdiği bilinmektedir. Zaman içerisinde Rum nüfusunun azalması ile beraber adadaki hareketlilik son bulsa da Türkiyede'ki varlıklı aileler ve ileri gelenlerin buraya yazlık yaptırmasıyla, yerleşmesiyle birlikte yeniden eski canlılığına kavuşmuştur. İstanbul'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında Büyük Ada gelmektedir. Adanın ev sahipliği yaptığı 800'den fazla tarihi köşkleri, plajları, tarihi ibadethaneleri, balık lokantaları bulunmaktadır.

Büyük Ada da ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Bu yetimhane Dünya'nın en büyük ahşap yapısı olarak bilinmektedir. İnşaatına başlanmış fakat II. Abdülhamit'ten gerekli izin alınamayınca satışa çıkarılmıştır. Adaya gittiğinizde gezilecek yerlerin en başında gelmelidir.

Adada gezilecek bir diğer yer ise Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırıdır. Evvela kilise olarak inşa edilen yapı daha sonra uzun yıllar manastır olarak da kullanılmıştır. Bu yapı Ortodoks inancında oldukça önemli bir yer taşır. Bu kilisede belirli tarihlerde dualar yapılmaktadır. Eğer duanız kabul edilirse kiliseye zeytinyağı alarak gitmeniz gerekmektedir.

Büyük Ada’ya geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer ise Reşat Nuri Güntekin'in evidir. Evde yazarın eşyaları, kullandığı odalar her şey bir müze şeklinde sergilenmektedir. Muhteşem bir mimariye sahip yapıdır.

Meryem Ana Kilisesi de gezilmesi ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Halk dilinde arabacılar kilisesi olarak da bilinmektedir. Kilise mimarisi ve çan kulesi ile de kesinlikle görülmeye değer yerlerden biridir. Muhteşem bir görüntüsü vardır. Panayia da denilmektedir özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Müslüman Mezarlığı yine adada ziyaret edilmesi gereken yerlerinden başlarında gelmektedir. Sizleri en fazla etkileyecek mekanlardan biri olan Müslüman Mezarlığında Tahsin Nahid, Ahmed Refik Altınay, Şakir Paşa, Mahmut Emin Koral gibi tanınmış kişilerin mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer sizlerde İstanbul’un kalabalık yaşamından bir an olsun uzaklaşmak istiyor iseniz Kadıköy, Botancı, Eminönü ve Karaköy’den kalkan vapurlar ile Ada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu (Bekir Pekyiğit)

Büyükada Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Büyükada'yı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını İstanbul Otobüs Firmaları sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Büyükada Gemi Saatleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Büyükada ziyareti dileriz.

İstanbul Büyükada ulaşım ve gezi haritası, Büyükada nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster