Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada Hakkında Genel Bilgi

Bozcaada Çanakkale ilinde yer alan bir ada ilçesidir. Ege denizinin en büyük ikinci adası olan Bozcaada her yıl binlerce turistte ev sahipliği yapmaktadır. Konum olarak Çanakkale boğazının çıkışında yer alan ada birçok tarihi olaya da tanık olmuştur. Şehir merkezinden 45km uzaklıkta bulunan ada özellikle günü birlik tatil için oldukça ideal bir bölgedir. Özellikle yakın şehirlerden gelen ve kısa süreli tatil yapmak isteyen kişilerin uğrak mekânları arasında yer almaktadır. Adanın en ilginç özelliği ise herhangi bir köye sahip olmamasıdır. Ege denizinin 2. Büyük adası olduğu düşünüldüğünde bu durum oldukça ilginçtir.

Türkiye’nin en büyük 3. Adası olma özelliğine sahiptir. Bağcılığın gelişmiş olduğu bölgede yoğun olarak şarap üretimi yapılmaktadır. Şarapları ile ünlü olan adanın birçok yerinde şarap alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Geçmişten günümüze gelen ve gelenekselleşen bağcılık sebebiyle bölge oldukça gelişmiştir. Şehrim kalabalıklığından ve gürültüsünden yorulanların kısa tatil merkezi haline gelmiş olan böyle birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Çanakkale boğazının çıkışında yer alması sebebiyle savaşlara tanıklık yapmıştır. Bu adayı ziyaret etmek için belirli bir mevsimin beklenmesine gerek yoktur. Her mevsimi oldukça güzel geçen ada Akdeniz iklimine sahiptir. Aralık ve ocak ayları yoğun yağışlı geçmektedir. Ada’da birçok butik otel bulunmaktadır. Büyük otellerden ziyade tatlı şirin fakat bir o kadar huzur verici bir butik otelde kalmayı tercih edenler için ideal bir ortamdır.

Bozcaada Fotoğrafları

bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada
bozcaada

Bozcaada’nın Tarihi

Birçok medeniyetin himayesi altına girmiş olan Bozcaada’nın tarihi oldukça eskidir. Antik çağda adından sıklıkla bahsettiren Bozcaada konumu sebebiyle yoğun olarak istilaya uğramıştır. Tarihi Mö3000’ lere dayanan ada da birçok arkeolojik kazı çalışması yapılmıştır. İstilaya uğraması ve birçok medeniyeti içinde barındırması sebebiyle çok sayıda tarihi eser bulunmuştur. Bulunan her eser Bozcaada’nın tarihi ile ilgili bilgi vermektedir. Ayrıca Homeros’un İlyadasında da Bozcaada ile ilgili metinler mevcuttur. Antik yunan da bilinen ismi Tenedos’tur. Birçok mitos da yer alan Bozcaada tanrıların kralı olarak anılan Zeus ve eşi Hera ilgili de bilgilere ulaşılmasına sebep olmuştur. Yapılan kazılarda ele geçen birçok kadeh ve heykel geçmiş dönemde çok tanrılı dine inanıldığını ortaya çıkarmıştır. Bu eserlerin birçoğu Çanakkale müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca yapılan bu kazılar ile birçok mezar bulunmuştur. Bu mezarların büyük bir bölümü ise Osmanlı dönemine aittir. Atinalılar, Yunanlılar, Persler ve Bizanslılar ada üzerinde büyük izler bırakmıştır.

Bozcaada’da Görülecek Yerler

Bölgede ulaşım oldukça kolaydır. Vapur, otobüs veya kendi aracınız ile bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında düzenli olarak yapılan turlara katılarak da Bozcaada ya gidebilir ve adanın tadını çıkarabilirsiniz. Hafta sonları vapur ve otobüs saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Arabalı vapur seçeneği ile de kısa sürede adaya ulaşabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

Cenevizliler ve Fenikeliler tarafından kullanıldığı bilinen kale Türkiye’nin en iyi korunan kalelerinden bir tanesi. Osmanlı Venedik savası sırasında yoğun bir şekilde zarar görmüş olan kale köprülü Mehmet paşa döneminden sonra onarılmıştır. Bu onarımla yetinilmeyip 2.Mahmut tarafından tekrar bir onarım işlemi yapılarak kale sağlamlaştırılmıştır.

Ayazma Manastırı

Yanında bulunan 8 adet oldukça yaşlı çınar ile bilinen manastır aslında çift oluğa sahip bir çeşme. 1734 yılında Rum’lar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Doğal bir su kaynağı olması ve çevresinin inanılmaz güzel olması sebebiyle bölgeye oldukça fazla sayıda turist çekiyor.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada kültürünü yakından görmek ve tanımak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği müzede genel olarak Osmanlı döneminden kalan objeler sergileniyor. Bağcılığın gelişmiş olduğu ada üzerinde eski çağlardan kalma aletler ve şarap yapımında kullanılan malzemelerde sergileniyor.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu (Derya Tur)

Bozcaada Ziyareti İçin Çanakkale'ye Seyahat Bilgileri?

Çanakkale Bozcaada'yı gezip görmek için Çanakkale seyahati düşünüyorsanız karayolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Çanakkale'ye yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Çanakkale Otobüs Firmaları sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Çanakkale Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Çanakkale Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Çanakkale Bozcaada ziyareti dileriz.

Bozcaada ulaşım ve gezi haritası, Bozcaada nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster