Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada Hakkında Genel Bilgi

Çanakkale şehrinin bir ilçesi olan Gökçeada Türkiye’nin en büyük adasıdır. 1970 yılı öncesinde kullanılan adı İmroz olan Gökçeada kuzey egede yer almaktadır. Güneşin son battığı olarak bilinen gökçe ada birçok tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en batı ucunda yer alan ada içerisinde 10 köy yer almaktadır. Yapılan en son sayıma göre adanın toplam nüfusu 8.644 olarak belirlenmiştir. Oldukça geniş bir bitki örtüsüne sahiptir. Ada sakinlerinin yanı sıra tatil ve gezmek amacıyla gelen turistlerin sayısı oldukça fazladır. Gökçeada'da Aydıncık Plajı ile Kefalos Plajları arasında yer alan Tuz Gölü başta filamingolar olmak üzere bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan önemli bir sulak alan. Tuz Gölünün siyah çamurları ise ziyaretçiler tarafından şifalı olduğuna inanılıp çamur banyosu yapmakta kullanılıyor.

Türkiye’nin ilk su altı parkı da Gökçeada da ilan edilmiştir. Ada Sadece bitki örtüsü ile değil denizi ile de dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en temiz denizlerinden birine sahip olan adanın etrafından denize girmek mümkündür. Yüzmek ve dalış yapmak için gerekli ortamı sağlayan denize dalış yapmak için binlerce turist gelmektedir. Deniz üstünde ise sörf yapılabilmektedir. Oldukça ilginç bir iklime sahip olan bölgenin denizi rüzgârlıdır. Bu sebeple sörf için gerekli ortamı oluşturmaktadır. Her yıl sadece sörf yapmak için bölgeye gelen turist sayısı ise azımsanmayacak kadar fazladır.

Gökçeada Fotoğrafları

gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada
gökçeada

Sponsorlu Bağlantılar

 

Geçmişten Günümüze Gökçeada

Bölgede keçi ve koyun yetiştiriciliği oldukça yoğun olarak yapılmaktadır. Geçmişten günümüze süren bu gelenek adanın yerli halkının geçim kaynaklarından biridir. Serbest hayvancılığın yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretimi de yapılmaktadır. Yıllardır süre gelen bu gelenek sebebiyle adada 400 yıllık zeytin ağaçlarına rastlamak mümkündür. Uzun yıllar boyunca zeytin üretimi yapılan adada son yıllarda zeytinyağı üreticiliği de yoğun olarak yapılmaya başlanmıştır. Zeytin yetiştiriciliğinin kökenin oldukça eskiye dayanması sebebiyle ada üzerinde birçok farklı yerde zeytin ağacı görmek mümkündür. Ada içerisinde gezip görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır, bu sebeple her yıl binlerce turistti ağırlamaktadır.

Gökçeada’nın Tarihi

Bulunan 10 höyük adanın tarihi hakkında birçok bilgi vermektedir. MÖ 7000’lere kadar dayanan bir geçmişe olan ada birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Asya ve Avrupa arasında köprü görev, üstlenmiştir. Roma ve Bizans imparatorluklarının hüküm sürdüğü bilinen ada da geçmiş dönemlere ait birçok tarihi eserde yer almaktadır. Homeros’un ilyadasın da bu adadan sıklıkla bahsedilmiş ve hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İlyada içerisinde yer alan bilgilerde adanın birçok tanrı tarafından korunduğu söylenmektedir. . İlyada destanında Poseidon’un adası olarak geçmiş olan ada birçok mitosa da konu olmuştur. Deniz tanrısı olarak bilinen Posedion’un bu adayı çok sevdiği ve bu sebeple ona armağan edildiği mitoslar içerisin de geçmektedir. Geçmişte İtalya, İngiliz ve yunan sömürgesi altına girmiştir. Lozan anlaşması sonrasında ise kesin olarak Türkiye topraklarına girmiştir ayrıca 22 Eylül adanın kurtuluşu olarak her yıl kutlanmaktadır.

Gökçeada’da Gezilebilecek Yerler

Ulaşımı oldukça kolay olan Gökçeada'ya dilerseniz otobüs dilerseniz ile vapurlar ile gidebilirsiniz. Düzenli olarak kalkan vapur ve otobüs saatlerini öğrenebilir, dilerseniz kendi aracınız ile de gidebilirsiniz.

Yıldız Koyu Ve Tepeköy

Gezip görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Özellikle turistlerin ilgisini en çok çeken bölgeler arasında yıldız koyu gelmektedir. Güneşin son battığı yer olarak bilinen adada Tepeköy’e çıkarak güneşin batışını seyredebilirsiniz. Birbirinden güzel plajlara sahip olan ada özellikle yaz aylarında tatilcilerin sıklıkla uğradığı yerler arasındadır. Bu plajlardan biride yıldız koy da bulunmaktadır.

Marmaros Şelalesi

40 metre yükseklikten dökülen bu şelale turistlerin uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Çevresini kaplayan ormanın güzelliği ve ormanda ki bitki çeşitliliği sebebiyle yoğun olarak ziyaret edilmektedir. İsterseniz ormanın içinde gezebilir, isterseniz de şelalenin tadını çıkarabilirsiniz.

Zeytinliköy

Ada içerisinde ki Rum köylerinin sayısı oldukça fazla. Zeytinliköy’de bunlardan sadece bir tanesi. Merkezden 3km uzaklıkta olan bu köy koruma altına alınmış köylerden en sevileni. Adından da anlaşıldığı üzere köyün çevresi zeytinlikler ile çevrilmiş durumda. Bu köyü ziyaret ederek adaya özel dibek kahvesi içebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu (Derya Tur)

Gökçeada Ziyareti İçin Çanakkale'ye Seyahat Bilgileri?

Çanakkale Gökçeada'yı gezip görmek için Çanakkale seyahati düşünüyorsanız karayolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Çanakkale'ye yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Çanakkale Otobüs Firmaları sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Çanakkale Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Çanakkale Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Çanakkale Gökçeada ziyareti dileriz.

Gökçeada ulaşım ve gezi haritası, Gökçeada nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster