Ankara Gezi Durakları

 
ankara geziecek yerler

Gezi Durakları: Ankara’da Gezmeniz Gereken 5 Yer

Bozkırın tam ortası, deniz yok, gri şehir, memur kenti… Peki başkentimiz Ankara sadece bundan mı ibaret? Tabii ki hayır. Gezilip görülecek o kadar çok şey var ki Ankara’da. Hamamönü’nde kahvaltı yapıp el emeği otantik eşyaları alabilir, 19. Yüzyıl mimarisinin eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz. Yahut Seğmenler Parkı’nda yeşile doyabilir, arkadaşlarınızla eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Daha fazlası da var elbet Tunalı Hilmi Caddesi’nden Gençlik Parkına, atamızın ebedi dinlenme yeri olan Anıtkabir ve birçok yer. Yolu Ankara’ya düşen herkesin mutlaka görmesi gereken yerleri sizler için derledik.

Hamamönü

Altındağ Belediyesi sınırları içinde yer alan Hamamönü, şehrin en eski yerleşim alanlarından. Altındağ Belediyesi tarafından restore edilip turizme kazandırılmış olan bu tarihi yer, Ankara’nın tarihi yüzünü yansıtıyor.

19.yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan evleri, birbirinden güzel sokakları, damak zevkinize hitap edecek restoran ve kafeleriyle özellikle Pazar kahvaltısı yapmak için doğru bir seçim.

Otantik eşyalar, geleneksel el sanatları gibi birçok emek ürünü bulabileceğiniz Sanat Sokağı’ndan başlayarak gezebilirsiniz. Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ne uğramayı da unutmayın.

Gezinizi bitirdikten sonra soluklanma adına Tahtakale Kahvesi’nde kumda pişen kahveyi içerek keyifi bir şekilde dinlenebilirsiniz.

Unutmadan, Ramazan ayında bu bölgeye gelirseniz gün boyu süren etkinliklerle keyifli saatler geçirebilirsiniz.

 

Tunalı Hilmi Caddesi

İleri görüşlü fikirleriyle, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ön plana çıkmış olan milletvekilimiz, Tunalı Hilmi’nin anısını yaşatmak adına, isminin verildiği cadde. Ankaralıların dilindeyse Tunalı sosyal yaşamın merkezlerinden.

Akşam saatlerinde eğlenebileceğiniz onlarca seçkin mekan, gündüzleriyse alışveriş yapabileceğiniz şık mağazalarla dolu, herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir yer Tunalı Hilmi Caddesi.

Düşünün bir kuğusunuz, göllerde yüzebilirsiniz. Ama hayat sizi Ankara’ya sürüklemiş. O kuğuları ziyaret edebileceğiniz Kuğulu Park ise hemen bu caddenin üst kısmında yer alıyor. 1958 yılında açılan Kuğulu Park, adını Viyana Belediyesi’nin hediye ettiği kuğulardan alıyor.

Seğmenler Parkı

Kuğulu Parkı’ndan biraz daha yukarıya. Şehrin yeşil alanı, arkadaşlarla eğlenilebilecek bir yer, evcil hayvanlarınızı gezdirebileceğiniz, sabahları spor yapabileceğiniz bir yer, evet Seğmenler Parkı burası. 67 bin metrekarelik yeşil bir alan. Şehrin en merkezi noktalarından biri olan Seğmenler Parkı, gri şehirde nefes alınabilecek bir yer.

Seğmenler Parkı adını Seğmenleri sembolize eden bir heykelden alıyor. Parkı popüler kılan diğer bir şey ise birçok kültürel etkinliğin yapıldığı amfi tiyatrosu. Oyun alanları ve havuzların bulunduğu bu yeşil alanda yer alan amfi tiyatro, onlarca konsere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Gençlik Parkı

Ankara’nın simgeleşmiş mekanları arasında dikkat çeken bir yer, Gençlik Parkı. 275 bin metrekarelik bir alanda bulunan Gençlik Parkı, eğlenmek ve kafa dinlemek için birebir.

Planlandığı günden itibaren Ankara halkının kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için var olan park, şehrin en büyük tiyatro salonlarından birini bünyesinde barındırıyor.

2009 yılında yapılan yenilenme çalışmasıyla birlikte parkın bünyesine bir de lunapark katılmış oldu. 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik bir asansör ile şehre kuş bakışı şekilde göz atabilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Tam manasıyla Ankara’nın kalbi. Her yol kuşkusuz Kızılay Meydanı’ndan geçer. Günümüze kadar ulaşamasa da 1929 yılında yaptırılmış Kızılay Genel Merkezi’nin bulunduğu yer olan bu merkez, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bakımından oldukça zengin bir yer.

Güvenpark, Sakarya Caddesi, Konur Sokak, Karanfil Caddesi gibi anılar biriktirebileceğiniz yerlere komşu olan Kızılay, belirli saatlerde sizlere Ankara’nın gerçek yüzünü gösterecektir.

İster uçak ile gelin isterse otobüs, gezmeye başlayacağınız ilk yer Kızılay Meydanı’dır. Çünkü, Ankara’nın kalbi burada atar. Dilerseniz tren yolunu kullanarak da İstanbul'dan, Konya'dan ve Eskişehir'den Yüksek Hızlı Trenler ile kolayca Ankara'ya ulaşabilirsiniz.