Beypazarı Gezilecek Yerler

 
beypazarı

Beypazarı Turistik Yerler

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi kültürlere ev sahipliği yapan Beypazarı Ankara’nın batısında yer almaktadır. Tarihi evleri, el sanatları, tarım, turizm gibi alanlarda oldukça gelişim göstermiştir. Gümüş işletmeciliği ile meşhur olan Beypazarı Arap ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. Bunun yanında ülkemizdeki havuç üretiminin %60’ını karşılayan Beypazarı’nda havuç suyu, havuç dondurması, havuç lokumu gibi pek çok çeşit gıda bulabilirsiniz.

 

Beypazarı’nın değerini ortaya koyan en önemli özellik mimari yapısıdır. Taş temeller üzerinde yükselen cumbalı ya da kuşganalı olarak tasarlanan ahşap evler iki veya üç kattan oluşmaktadır. Bazı evlerin zemin katlarında ise mahzen yer almaktadır. Bu mahzenler teknolojinin günümüzdeki seviyesinde olmaması dolayısı ile kiler olarak kullanılmaktaydı.

İnözü Vadisi

Doğal bitki örtüsü, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken İnözü Vadisi, İnözü Çayı’nın toprağı aşındırması ile olmuştur. Bölgede birçok mağara yer almaktadır. Kaya duvarları ile birbirinden ayrılan mağaraların dışında duvar kalıntıları yer almaktadır. Bazı mağaraların iç kısımlarında sıva izlerine rastlanmıştır. Bu sıva izleri oyukların mezar anıtı veya Bizans dönemi mağara kiliseleri olduğunu düşündürmektedir.

Gümüşçüler Çarşısı

Gümüşçüler çarşısı içerisinde birçok gümüşçü ve kuyumcu yer almaktadır. Burada gümüş işi ile uğraşan ustalar el becerilerini sergilemektedir.

Yaşayan Müze

Yaşayan Müze, 23 Nisan 2007 tarihinde Dr. Sema Demir tarafından kurulmuştur. Halkın yaşayışı, kullandıkları malzemeler, kültürleri, örf ve adetleri sergilenmektedir. Gölge oyunları, mangala gibi eski oyunlar sergilenmektedir. Bununla beraber ebru sanatı, kumaş boyama ve tekstil ürünleri dileyen kişilerle beraber yapılmaktadır. En çok dikkat çeken kısım ise masal odasıdır. Bu odada masal anlatan bir kişi bulunur ve gelen misafirlere masal anlatmaktadır.

Türk Hamamı Müzesi

Müze, Türk hamamı ve temizlik kültürünü yansıtmak amacı ile kurulmuştur. Kullanılan müzecilik teknikleri ve konusu bakımından Türkiye’nin ilk ve tek müzesidir. Müzede gelin hamamı, külhanbeyi gibi canlandırmalar mevcuttur.

Kent Tarihi Müzesi

Yapım yılı 1928 yılına dayanan tarihi Rüstem Paşa Okulu binasının Beypazarı Belediyesi tarafından “Beypazarı Kent Tarihi Müzesi” olarak düzenlenmesi ile ziyarete açılmıştır. Kent Tarihi Müzesinde, Beypazarı ilçesinin dünü ve bugünü tüm tarihi seyirler; maketler, kalıntılar, dönem eserleri bölüm bölüm ve tüm belgelerle sergilenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Karagöl Tabiat Parkı

Beypazarı’na 28 km uzaklıkta yer alan Karagöl Milli Parkı Ankara ilimizin doğa turizmine hizmet vermektedir. Karagöl Milli Parkı Ankara'ya 128 km uzaklıktadır. Bir krater göl oluşumu olan Karagöl çevresindeki doğa ile birlikte ziyaretçilerine 4 mevsim farklı eşsiz güzellikler sunmaktadır. Milli park doğa severlerin çok seveceği ve konaklayarak doğa sporları yapabileceği bir yerdir.