Sur Gezi Rehberi

 
sur ilçesi

Zengin Tarihi Değerleri İle Sur İlçesi

Türkiye'nin en eski büyük şehirlerinden biri olan Diyarbakır'ın bugün dört merkez ilçesi arasında Sur ilçesi en önemli konumlardan birini oluşturmaktadır. Sur ilçesi, tarihi zenginliklere sahip olması ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli ilçelerinden biri olarak, Dicle nehri kenarında ve denizden 660 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu yapısıyla şehrin en önemli noktalarından biri olarak hem turizm hem yerleşim hem de tarih açısından çok değerli bir yere sahiptir.

 

Sur İlçesi Tarihçesi

Sur ilçesi, tarihi açıdan bakıldığında Diyarbakır'ın eski ilçelerinden biri olmamak ile birlikte 2008 yılında ilçe ilan edilmiştir. 2008 yılında 5747 Sayılı Kanun çerçevesinde Diyarbakır'ın en eski yerleşim noktalarından biri olarak, Diyarbakır Surlarının bulunduğu bölgede ilçe kurulumu sağlamıştır. Keza ilçenin adı bölgede bulunan ve bölgeyi çeviren Diyarbakır Surlarından gelmektedir.

Diyarbakır Sur ilçesi, Karacadağ'ın lavları üzerinde yükselmiş kayalıklarda kurulmuştur ve aslında kurulmuş olduğu bölge tarihin birçok farklı döneminde önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Çok geniş ve zengin bir kültüre sahip olan ilçe toprakları, bu topraklarda egemen olmuş onlarca farklı uygarlığın izleri ile örülüdür ve ilçe sınırlarında onlarca farklı tarihi eser yer almaktadır. 

Temel olarak Diyarbakır'ın ve Sur ilçesi bölgesinin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanırken, bu kapsamda M.Ö. 7500 yılına kadar yaklaşık 10 bin yıllık bir tarihi göstermektedir. Aslında bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda da Sur ilçesi ve sahip olduğu toprakların dünyanın en eski yerleşim bölgeleri arasında bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Sur ilçesi tarihçesi incelendiğinde, bu bölge toprakları içerisinde Hurriler, Hititler, Persler, Romalılar, Araplar, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu gibi ülkeler ile birlikte takriben 30 civarı uygarlığın yönetim gerçekleştirdiği görülmüştür. Bu kadar büyük ve köklü uygarlıkların izleri bulunan ilçe topraklarında, kültürel birikim açısından da medeniyetin farklı izlerini unutulmaz bir şekilde görme imkanı yer almaktadır.

Sur İlçesi Hakkında Güncel Bilgiler

İlçe 2008 yılında Diyarbakır tarihi alanları üzerinde kurulmuştur ve bu noktadan itibaren sahip olduğu nüfus ile Diyarbakır il merkezinde önemli bir yerleşim alanı olarak görülmüştür. Yakın geçmişte ilçede yaşanan bazı olaylar sonrasında ilçe nüfusunda kısmen azalış görülmüş olsa da bugün yaklaşık 120 bin insanın ilçe merkezinde ikamet ettiği görülmektedir. Güncel dönemde ilçenin belediye başkanlığı görevini Abdullah Çiftçi gerçekleştirirken, güncel olarak ilçe kaymakamlığı Memduh Tura tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sur İlçesi Ve Turizm

Çok zengin bir uygarlık ve medeniyet geçmişine sahip olan Sur ilçesinde, bugün ilçenin dört bir tarafına yayılmış şekilde tarihi eserler ile karşılaşma imkanı bulunmaktadır. Bu bağlamda da ilçe genelinde turistik faaliyetler yılın dört mevsiminde aktif bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İlçede turistik faaliyetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi açısından da birçok konaklama işletmesi, turizm işletmesi, restoran ve müze gibi noktalar bulunmaktadır. 

Kültür turizmi gerçekleştirilmesi açısından en önemli tarihi bölgelerden biri olarak Türkiye genelinde adı bilinen Sur ilçesinde mimari açıdan görülebilecek birçok farklı değer de yer almaktadır. Özellikle bu değerler arasında Diyarbakır Kalesi Surları dünya tarafından bilinen en önemli tarihi eserler arasında görülmektedir. Benzer şekilde yine ilçede bulunan Ulu Camii kültür turizmi açısından ve inanç turizmi açısından en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. 

Öte yandan ilçede bulunan diğer tarihi eserlere bakıldığında Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp ve Ahmet Arif gibi önemli şairlerin yaşadığı evler bugün müze ev olarak düzenlenmiştir. Benzer şekilde eski tarihi Diyarbakır evleri ve şehrin arkeoloji müzesi de ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Önemli camiler arasında gösterilmesi mümkün olan Nasuh Paşa, Şeyh Mutahhar Cami ve Ali paşa Camii gibi eserler, Ermeni Katolik kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Saint George Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi şehrin önemli inanç yapılarıdır. 

İlçe sınırları içerisinde eski hanlar, Kuşdili Köşkü, Deliller Kervansarayı, Kadı Hamamı gibi tarihi eserler, 27 sahabe makberleri, Dört Ayaklı Minare, Gazi Köşkü ve Hz. Süleyman Camii gibi birçok eser bulunmaktadır. 

Sur İlçesi Ve Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları, bugün restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ile birlikte Sur ilçesi içerisinde turizm açısından en önemli ve özel noktalardan birini oluşturmaktadır. Diyarbakır Surları temel özelliği ile birlikte dünya genelinde bilinen tarihi değerlerden biri olarak da kabul edilmektedir. Zira surlar Çin seddinden sonra dünyanın en uzun surları olarak kabul edilirken, İç kale ve Dış kale olarak iki farklı kısmı bulunmaktadır. 

Diyarbakır Surları incelendiğinde Dış kale kısmı 4 farklı kapıya sahiptir ve bu kapıların Kuzey noktasında Dağ kapı yer almaktadır. Batı noktasında Urfa'ya açılan Urfa kapı, Doğu noktasında Yeni kapı ve kalenin Güney noktasında ise Mardin şehrine açılan Mardin kapı bulunmaktadır. Dış kale toplam 5,5 kilometre uzunluk ile 82 burca sahiptir. 

Diyarbakır surlarının İç kale kısmı incelendiğinde ise Virantepe olarak adlandırılan tepe üzerinde yer aldığı görünebilir. Bu noktada gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar kapsamında da 13. yüzyıldan kalma Artuklu Sarayı bulunduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda Diyarbakır Surları ilçede turizm açısından en önemli mimari yapıyı oluşturmaktadır. 

Sur İlçesi Ve Diyarbakır Ulu Camii

Sur ilçesinde tarihi değerler açısından en önemli ikinci noktayı ise Ulu Camii oluşturmaktadır. Çünkü Ulu Camii Anadolu'nun en eski camisi olarak 1400 yıl gibi bir geçmişe sahiptir. Cami, M.S. 639 yılında Araplar tarafından şehir merkezinde bulunan Martoma Kilisesi'nin camiye çevrilmesi ile kullanılır hale getirilmiştir. 

Ulu Cami'nin en önemli özelliklerinden birisi ise bugün İslam aleminin 5 Harem-i Şerif'i olarak kabul edilmiş olmasıdır. Bu sayede de kutsal anlamda Sur ilçesi için de çok önemli bir dini değer oluşturmaktadır. Bugün dünya genelinde bilinen en önemli Müslüman bilginlerden biri olarak El-Cezeri tarafından yapılan güneş saati camide yer almaktadır. 

Sur İlçesi Mutfağı

Sur ilçesi bahsedildiği şekilde Diyarbakır'ın en eski yerleşim bölgesi olması ile birlikte mutfak ve yemek kültürü açısından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle dünyaca ünlü bir şekilde tanınan Diyarbakır'ın devasa karpuzları ilçenin yemek kültürü açısından en önemli örneklerden birini oluşturmaktadır. Ayrıca ilçede yine birçok farklı yemek örneği görülmesi mümkündür. 

Sur ilçesinde hizmet vermekte olan restoranlar, kafeteryalar, oteller ve konukevleri gibi birçok farklı işletme Diyarbakır yemeklerinin önemli örneklerini sunmaktadır. Diyarbakır'ın ünlü yemeği Cartlak (ciğer) kebabı, çiğ köfte, keşkek, burma kadayıf, Nuriye, üzüm pestili, Diyarbakır peynirleri, kaburga ve meftune gibi birçok Diyarbakır yemeği denenmesi mümkün yemekler arasında yer almaktadır.

Diyarbakır Sur Ulaşım

Sur'a ulaşım için Diyarbakır Havalimanı sayfamız ile Diyarbakır Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Diyarbakır Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.