Eskişehir Gezilecek Yerler

 
eskişehir geziecek yerler

Eskişehir’de Gezilebilecek Yerler

Eskişehir, gezilip görülebilecek yer bakımından çok zengin bir şehirdir. Genel anlamda öğrenci şehri olarak anılan Eskişehir’de gezilmesi gereken bir sürü yer vardır.

 

Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilebilecek yerler denildiği zaman ilk olarak akla Odunpazarı gelmektedir. Odunpazarı sanatsal ve tarihi dokusuyla turistler için cazip yerler arasındadır. Müzeler, el yapımı takılar, lületaşı, hediyelik eşyalar çiğbörek gibi birçok zaman geçirebileceğiniz şey bulunmaktadır. Odunpazarı’ndaki Balmumu Heykel Müzesi, Lületaşı Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eğitim Karikatürleri Müzesi, Yeşil Efendi Konağı Atatürk İle Bir Gün Galerisi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Ahşap Sanatları Müzesi ve yeni açılmış olan Odunpazarı Modern Müze gibi birçok tarih kokan yapı Eskişehir’de gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Odunpazarı’nda bulunan Balmumu Müzesi her gün yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde bulunan onlarca tanınan ismin balmumundan yapılmış heykelleri Eskişehir için büyük ilgi odağı haline gelmiştir.

Hamamyolu’nda Gezilecek Yerler

Tarihi yerler denildiği zaman Hamamyolu Eskişehirliler için en eski ve en çok gezilen yerler arasındadır. Eskiden birçok hamamın bulunduğu yeri eskiden beri yaşayanlar Sıcak sular olarak da bilmektedir. Hala hamamların bulunduğu Hamamyolu takıcıları, yemek yerleri, mağazaları, pastaneleri ve dondurmaları ile sıcacık bir ortamdır. Yol boyunca yenilenen parkları, oturma yerleri, çocuklar için oyun alanları ile her yaşa hitap etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Porsuk Çayı

Eskişehir’e gittiğinizde porsuk çayı gezilip görülebilecek en önemli yerlerden biridir. Porsuk çayının yanında sıra sıra kafeler bulunan Adalar, Eskişehir’deki gençlerin uğrak yerlerinden olmuştur. Eskişehir aynı zamanda öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Bu sebeple birçok uygun fiyatlı kitapçılar ve sahaflar da adaları süsleyen mekânlardır.

Adalar ve Espark

Eskişehir’e gittiyseniz ulaşımı sorun etmeyin. Diğer büyükşehirlere göre çoğu yer yürüme mesafesindedir. Adalar ‘ı gezdikten sonra alışveriş merkezleri için yürümeniz yeterli olacaktır. Eskişehir’in en bilinen ve büyük alışveriş merkezi olan Espark Eskişehir’e giden ziyaretçilerin uğrak yerlerinden olmuştur. İçerisindeki birçok mağazanın yanı sıra sinema ve oyun alanlarıyla da çocukların zaman geçirebileceği yerlerdendir.

Haller Gençlik Merkezi

Espark’ın yakınlarında bulunan eskiden meyve sebze hali olarak kullanılan ancak sonra restore edilmiş haller gençlik merkezini Eskişehir’de gezilebilecek yerler arasında saymazsak olmaz. İçerisinde Eskişehir'den anı olarak satın alıp saklayabileceğiniz bir çok hediyelik eşyalar ve kafeler bulunmaktadır.

Sazova Kültür Parkı

Eskişehir’de gezilecek yerler dediğimiz zaman Sazova Kültür ve Sanat Parkını anlatamamak olmazdı. Sazova Parkı devasa büyüklükteki masal şatosu ile hem çocukların hem de büyüklerin ilgi odağı olmuştur. Çok büyük alana sahip olan Sazova Parkı içerisinde trenlerle gezmek de mümkündür. Çocuklar için birçok değişik parkurlu oyun parkları bulunan Sazova parkında Japon Bahçesi, oyun alanları, bilim merkez ve uzay evi, ve güzel bir göl manzarası ve ördekler görmeniz de mümkündür. Bunların dışında hayvanat bahçesi ile birbirinden farklı birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Kentpark

Eskişehir denildiği zaman aklımızda kalan bir diğer önemli nokta da Kentpark’tır. Kentpark merkeze biraz uzak olmasına karşın yapay denizi, plajı ve kafeleri ile Eskişehir’de gezilebilecek yerler arasındadır.

Şelale Park

Ailecek zaman geçirilebilecek yerlerden biri de Şelale parktır. Tüm Eskişehir’i yukarıdan görebilecek kadar yüksekte bulunan park içerisinde restoranlarıyla akşam yemekleri için ziyaretçilerin tercih ettikleri yerler arasındadır. Eskişehir’i panoramik olarak görebileceğiniz şelale parkın içerisinde adını da aldığı bir şelale bulunmaktadır.

Piknik ve Mangal Yerleri

Piknik ve aile aktiviteleri için şehir merkezine uzak olarak Mamuca Göleti, Regülatör, Odunpazarı Botanik Parkı gibi yerler sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak şehir içinde bisikletiniz ile gezmek ve ailecek açık alanda zaman geçirmek için Dede Korkut Parkı ve Kanlıkavak Parkı oldukça merkezi yerlerde bulunan parklar arasında yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Esnaf Sarayı, Kanatlı Alışveriş Merkezi gibi yerlerde merkezi yerlerde bulunup Eskişehir’de gezilebilecek yerler arasındadır. Eskişehir gezilecek yerler ile ilgili daha fazla fotoğraf için "Bozkırın Ortasındaki Kültür Vahası" fotoğraf albümümüzü inceleyebilirsiniz.

Eskişehir Ulaşım

Eskişehir ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden olup konum itibarı ile de her yerden ulaşıma uygun bir şehirdir. İster karayolunu kullanarak Eskişehir Otogara otobüs bileti alarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Ankara Eskişehir Yüksek Hızlı Treni ile de kolayca ulaşabilirsiniz.