Kayseri Kalesi

 
kayseri kalesi

Kayseri Kalesi Hakkında

Türkiye'de tarih turizmi açısından en eski ve önemli yapılardan biri olan Kayseri Kalesi, şehir merkezinde yer alan önemli bir eser olarak bir Roma dönemi yapısıdır. Yıllar boyunca gördüğü değişimler ve onarımlar ile günümüze kadar ulaşmıştır.

 

Kayseri Kalesi Tarihçesi

M.S. 3. yüzyılda inşa edildiği bilinen Kayseri Kalesi ve etrafında yer alan surlar, Roma dönemi yapısı olması ile birlikte 6. yüzyılda Bizans imparatorluğu döneminde bir daralma yaşamıştır. Yüzlerce yıl bu şekilde kullanıldıktan sonra Selçuklular tarafından Anadolu'da hakimiyet kurulduğunda, Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından Kayseri kalesi ve surları bugünkü şeklinde inşa ettirilmiştir.

Kale öncelikle Karamanoğulları ve sonrasında Osmanlı beyliği tarafından tamir edildikten sonra önemli bir ulaşım yolu üzerinde bulunan bu kale, her zaman önemini korumuştur ve bir ortaçağ kalesi olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Kayseri Kalesi Mimarisi

Kalenin özelliklerine bakıldığında düz bir alan üzerinde kurulmuş yapı, dış kale ve iç kale olarak iki bölüme ayrılmaktadır. İç kale, dış kaleye göre daha yüksek bir yapıya sahip olmakla birlikte etrafında yer alan sur duvarlarıyla ayrı bir kale gibi görünmektedir. Dış kale, surlar ve burçlardan oluşmuş bir yapıya sahip olmakla birlikte zamanında yönetim merkezi ve yerleşim alanları içerisinde bulundurulmuştur ve Ok Burcu ile Yoğun Burcu günümüze kadar yıkılmadan ulaşmıştır.

İç kale bölümü ise tarih boyunca birçok değişim geçirdikten sonra çevresinde bulunan sur ve burçlar ile kapı kuleleri daha dayanıklı bir hale getirilirken, iç kale içerisinde de yerleşim alanları ile birlikte Osmanlı döneminde Fatih Camii bu bölümde inşa edilmiştir.

Kayseri Kalesi Giriş Ücreti

Kayseri Kalesi, bugün ziyarete açık olmasa da dışarıdan gezebileceğiniz ve görebileceğiniz yapısı ile beraber dahi tarihe tanıklık etmek için bir araç oluşturmaktadır. Bu nedenle kale bölgesini ziyaret ettikten sonra çevrede yer alan işletmeler sayesinde alışveriş yapabilir, Kayseri hatıralarınız için kale manzarasında fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kayseri Kalesi Nerededir?

Kayseri şehir merkezinde bulunan Kayseri Kalesi’ne Nazmi Toker Caddesi üzerinde Melikgazi ilçesinde kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Şehrin birçok farklı bölgesinden toplu ulaşım araçları ile bu bölgeye ulaşabildiğiniz gibi isterseniz yürüyerek de keyifli bir gezi yaparak ve farklı tarihi bölgeleri görerek de Kayseri Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Kayseri Kalesi Ulaşım

Şehir dışından Kayseri Kalesine ulaşmak için tren yolunu tercih edecek tarih severler Adana-Kayseri arası sefer düzenleyen Erciyes Ekspresi Tren Saatlerini inceleyebilirler. Hava yolu için Kayseri Havalimanını kullanılabilir. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Kayseri Otobüs Firmaları sayfamızdan Kayseri'ye sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.