Koza Han Bursa

İpek Yolu Ticaretinin Merkezi: Bursa Koza Han

Osmanlı Devleti’nin doğarak yükselişe geçtiği yer olan Bursa’nın sınırlarının içinde bulunan Koza Han, tarihi ve mimari değerinden bir şey kaybetmemekle birlikte günümüzde bir alışveriş merkezi olarak kullanılan yapılardandır.

Yapıldığı zamanlarda hemen yakınında bulunan Pirinç Han ile beraber kentteki en önemli 2 handan birisi olan Koza Han, zamanla Yeni Kervansaray, Yeni Han, Simkeş Han, Beylik Han, Han-ı Cedid-i Amire Han-ı Cedid, gibi adlarla da anılmıştır. Ama en sonunda yoğun bir şekilde ipek tüccarlarının ticaret yapmasından ötürü bu hanın adı Koza Han olarak varlığını sürdürmüştür.

Bursa’daki en ünlü yerlerden olan Koza Han, yalnızca bir alışveriş merkezi şeklinde değerlendirilmemelidir. Çok sayıda yabancı ve yerli diplomatın, iş adamının hatta İngiltere kraliçesi Elizabeth’in dahi ziyarette bulunduğu bu yapı tarihi ve mimari değerinden ötürü de Bursa seyahatlerinde uğranması gerekli olan duraklardan birisidir.

Koza Han Fotoğrafları

koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han
koza han

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bursa Koza Han’ın Tarihi

Sultan II. Bayezid tarafından 1491 senesinde mimar Abdül Ula Bin Pulat’a, İstanbul ilinde kendi adına yaptırdığı cami ile külliyeye gelir sağlaması amacı ile yaptırılmış olan Koza Han’ın önceleri yerinde ipek böceği kozaları satışı yapılmaktaydı. Bu ipek böceği ile ipek kumaşı ticareti, bugün bile Bursa’nın tekstil sektöründe koruduğu önemin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Orta kısımda yer alan avlusunda bir mescit ile şadırvanın olduğu iki katlı ve toplamda 95 odası bulunan Koza Han, yapıldığı tarihten bu yana ipek tüccarlarının meskeni olma görevini üstlenmektedir. Hatta geçmiş zamanlardaki kimi ipek tüccarlarının han içinde 2 odayı kiralayarak birisinde satış yaparlarken diğerini depo şeklinde kullandıkları söylenmektedir. 1672 ve 1685 senelerinde de tadilat gören yapıdaki en son büyük tadilat 1950 senesinde yapılmış ve günümüzdeki mağazalar ile dolu olan en son halini almıştır.

Bursa Koza Han İçinde Görülebilecek Yerler

Bursa Koza Han, aslında 2 yapıdan oluşmaktadır. İlk yapı orta kısmında avlu bulunan dikdörtgen biçimindeki iki katlı han binasıdır. Diğeriyse; hanın hemen dış kısmında bulunan, vakti zamanında tüccarların atlarının bağlandığı, günümüzde Dış Koza Han ismiyle bilinen ahırlardır.

Ana binanın alt katında 45, üst katında ise 50 oda bulunmaktadır. Bu odalar ise günümüzde birer mağaza olarak kullanılmaktadır. Aslen üst katta bulunan sunaklar ilk başlarda ahşap formdayken sonradan yapılan tadilatlar esnasında kagir yapıya çevrilmiş ve üstleri kubbe ile örtülmüştür.

Döneminin 5 yıldızlı otellerinden biri olarak sayılan hanın giriş kısmıysa kesme taşlar ile son derece gösterişli şekilde yapılmıştır ve üst katlara giriş kısmının iki tarafında bulunan eyvanlardan çıkış sağlanmıştır. Bu giriş kemeri içinde yer alan renkli taşlar ile süslenen kaplamalar, tarihi bakımdan son derece değer taşımaktadır.

Vakti zamanında avlunun orta kısmında yer alan mescit, günümüze kadar ulaşamamıştır. Şimdilerde bu alan, ziyaret esnasında yorulan, etrafta akan hareketliliği, tüccarları, alıcı ve turistleri izleyerek dinlenmek isteyen kişilere bir şeyler içebilecekleri kafeler halini almıştır. Önceleri ahır olarak kullanılan ve günümüzde Dış Koza Han adıyla bilinen kısımsa yine yeme ve içme alternatifleriyle doludur.

Bursa Koza Han Nerede Yer Almaktadır Ve Bursa Koza Han’a Nasıl Gidilir?

Hanlar bölgesinde Osmangazi Bursa adresinde bulunan Koza Han ulaşım bakımından kolay bir konumdadır. Bursa Ulu Camii ile Orhan Camii arasında yer alan Koza Han, Orhangazi Parkı’ndan da girişin olduğu bir yapıdır. Bununla birlikte Heykel ve Atatürk Caddesi otobüsleri kullanılarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

Bursa Koza Han İçin Giriş Ücretleri

Bir tür alışveriş merkezi görevi gördüğünden ötürü Koza Han’a giriş ücreti ödenmesine gerek yoktur.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Koza Han Ziyareti İçin Bursa'ya Seyahat Bilgileri?

Bursa Koza Hanı gezip görmek için Bursa seyahati düşünüyorsanız karayolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Bursa'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Bursa Otobüs Firmaları sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Bursa Yenişehir Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. Busa seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Bursa Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Bursa Koza Han ziyareti dileriz.

Koza Han ulaşım ve gezi haritası, Koza Han nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster