İstanbul Mısır Çarşısı - Egyptian Bazaar

Mısır Çarşısı Tarihi

1661 yılında Hatice sultan Turhan’ın emri ile mimar Kazım Aga tarafından yapılmış olan yapı günümüzde halen kullanılmaktadır. Görünüş itibari ile eşsiz bir yapı olması ve en önemlisi dayanıklı olması sebebiyle günümüze kadar ulaşması yapı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Her ne kadar 1597 yılında yapım emri verilmiş olsa da belirli sebeplerden dolayı yapım süreci uzamıştır. Yüz ölçümü olarak bakıldığında İstanbul’un en ünlü kapalı çarşısından küçük bir yapı. Fakat buna rağmen İstanbul’un en çok bilinen çarşılarından biridir. 2 katlı yapının üst katı geçmişte mahkeme olarak kullanılmıştır. L şeklinde ki yapının üst katında genel olarak esnaf ve halk arasında ki sorunlar çözüme kavuşturulmuştur. Açıldıktan kısa bir süre sonra yoğun bir ilgi ile karşılaşmış olan çarşıda o dönemde 100 den fazla dükkan bulunmaktaydı. Bu dükkanların büyük bir bölümünü pamukçular oluştururken sonraki yıllarda baharat satışları başlamıştır. Mısırdan getirilen birbirinden özel baharatların mısır çarşısında satılması o dönemde ilgi ile karşılanmıştı.

İstanbul Mısır Çarşısı Fotoğrafları

istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı
istanbul mısır çarşısı

Mısır Çarşısı Hakkında Genel Bilgi

Geçmişte çarşı olarak kullanıldığı bilinen yapıda yurt dışından getirilen ürünler sergilenmekteydi özellikle mısırdan getirtilen mallar burada satılmaktaydı. Mısırdan alınan vergiler ile yapıldığı bilinen yapının adı bu yüzden mısır çarşısıdır. Adı ile ilgili birçok teori mevcut olsa da bilinen en doğru sebep budur. Bunun yanı sıra mısırdan yoğun mal getirtilmesi de adı üzerinde etkili olmuştur. İstanbul’da gezilebilecek en güzel ve en kapsamlı yapılardan biri olan mısır çarşısı turistlerinde uğrak mekanları arasında yerini almış durumda. Toplamda 6 kapısı bulunan yapı 3 kapısı aktarlara 3 kapısı ise pamukçulara ayrılacak şekilde tasarlanmıştır. 2 katlı olarak tasarlanmış yapıda ayrıca ezan köşkü de yer almaktadır. Görkemli bir yapı olan mısır çarşısı uygun fiyatları ile de dikkat çekmektedir. Yerli halkın alışveriş için sıklıkla kullandığı bilinen yapı günümüzde İstanbul’un en sevilen çarşılarındandır. L biçimli yapının bodrum katı geçmişte bodrum olarak kullanılmıştır. Yiyeceklerin muhafaza edilmesi için gerekli alanın olması sebebiyle kullanılan bu alan günümüzde de depo olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Günümüzde Mısır Çarşısı

Günümüzde kullanılmaya devam eden yapı birçok farklı lezzete ev sahipliği yapıyor. Özellikle turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış çarşıda şifalı otlardan lokuma kadar her türlü yiyeceği bulmak mümkün. Yurt dışından gelen turistlerin Türk kültürünü anlamak ve deneyimlemek amacıyla sıklıkla ziyaret ettiği bu çarşı aynı zamanda turistik bir gezi alanı. İstanbul Eminönü’nden yer alan yapı içerisinde kuyumcuda bulunmakta. Sadece turistler değil İstanbul halkıda birbirinden farklı ve çeşit çeşit ziynet eşyası satın alabilmek için bu çarşıyı sıklıkla kullanıyor.

1688 ve 1961 yılları arasında iki büyük yangının çıkması yapıya büyük bir hasar vermiştir. Çıkan yangınlar sebebiyle hasar alan yapı 1940’lı yıllarda restorasyon yapılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmiştir. Bu yangında birçok esnafın malları yanmış ve büyük maddi bir kayba sebep olmuştur. Haftanın 6 günü açık olan mısır çarşısı İstanbul’u ve Türk kültürünü yakından tanımak isteyenler için bir müze niteliği taşıyor. Her adımda yeni bir tat ve gösterişli mücevherlerle karşılaşacağınız mısır çarşısı hafta içi saat 8.00’de açılıyor. Pazar günleri ise bu saat 9.30’u buluyor. Gitmek görmek ve tatmak istediğiniz her şey için uğrayabileceğiniz mısır çarşısı dini bayramlarda kapalı oluyor. Ayrıca 29 ekimde de kapalı olan yapı yeni caminin yakınlarında bulunuyor. Ulaşım kolaylığı sebebiyle turistlerin görmeden gitmedikleri mısır çarşısına uğrayacak Türk kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Mısır Çarşısı Gezisi İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Mısır Çarşısı'nı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz İstanbul otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız İstanbul Havalimanı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu tercih etmek isterseniz Ankara'dan ve Konya'dan Yüksek Hızlı Tren ile İstanbul'a ulaşım imkanı vardır. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Mısır Çarşısı ziyareti dileriz.

İstanbul Mısır Çarşısı ulaşım haritası, Mısır Çarşısı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster