İstanbul Kapalıçarşı - Grand Bazaar

İstanbul Kapalıçarşı Fotoğrafları

Kapalıçarşı - Grand Bazaar

Kapalıçarşı'nın kuruluş tarihi olarak 1461 yılı kabul edilmiştir. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Ayasofya’ya gelir getirmesi amacıyla Cevahir ve Sandal bedestenleri kurdurulmuştur. Bunların etrafında yıllar boyunca gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak İstanbul Kapalıçarşı gelişmiştir. Asıl büyük çarşı ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiştir. Kapalıçarşı tarihte sadece üretim ve alışveriş yapılan bir çarşı değil aynı zamanda sarayın, sefere gidenlerin, vezirlerin ve eşrafın değerli eşyalarının korunduğu bir yerdir. Çarşıda Ahi Evran tarafından kurulan esnaf dayanışma teşkilâtı Ahilik egemen olmuştur.

Günümüzde Kapalıçarşı 110 bin 868 m2’lik bir alanı kapsamakta, 45 bin m2 kapalı alanı, 65 sokak üzerinde 3600 dükkân ve 14 hanı vardır. Kapalıçarşı'nın adları Beyazıt, Çarşıkapı, Çuhacıhan, Kuyumcular, Mahmutpaşa, Nuruosmaniye, Örücüler, Sepetçihan, Takkeciler, Tavukpazarı ve Zenneciler olan 11 adet kapısı vardır. Kapalıçarşıda yer alan 14 hanın adları ise Ağa, Alipaşa, Astarcı, Balyacı, Bodrum, Cebeci, Çukur, Çuhacı, Hatipemin, İçcebeci, İmamali, Kalcılar, Kapılar, Kaşıkçı, Kebapçı, Kızlarağası, Mercan, Perdahçı, Rabia, Safran, Sarnıçlı, Sarraf, Sepetçi, Sorguçlu, Varakçı, Yağcı, Yolgeçen, Zincirli ve Evliyadır. 65 Adet olan sokaklarından bazıları ise Altuncular, Aynacılar, Basmacılar, Fesçiler, Halıcılar, İplikçiler, Kalpakçılardır. Kapalıçarşıda yer alan sokaklar ve hanlar isimlerini geçmişte içinde yapılan veya satılan işlerden almıştır.

Tarihi Çarşılar Birliği İzmir, Kayseri, Konya, Edirne, Bursa ve İstanbul'da yer alan altı önemli çarşının dernekleri tarafından kurulmuştur. Kapalıçarşı Esnafları Derneğide bu birliğe üyedir.

Kapalıçarşı'ya ulaşımda Aksaray tarafından tramvay ile gelindiğinde Beyazıt meydanında inerek Beyazıt Kapısından, Sirkeci tarafından tramvayla gelinirse Çemberlitaş'da inerek Kürkçüler veya Nuru Osmaniye kapısından giriş yapılabilir. Mahmutpaşa'dan yürüyerek çarşıya ulaşıldığında Mahmutpaşa kapısından giriş yapılabilir. Çarşıya en yakın İspark Beyazıt Meydanı ve Çemberlitaş Açık Otoparklarıdır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

İstanbul Kapalıçarşı ulaşım haritası, Kapalıçarşı nerede? nasıl gidilir?